Id kategorii - 0
Itemid - 33
view - category
id - 30
referer -
uri - /2011-08-12-12-13-39
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Szukaj definicji w naszym słowniku:

Ż

żelazo

składnik mineralny niezbędny do transportowania i magazynowania tlenu w organizmie. Wchodzi w skład głównego białka krwi- hemoglobiny- oraz wielu enzymów. Produkty bogate w żelazo to mięso, wątroba, kiełki pszenne, rośliny strączkowe, szpinak, kasza gryczana i pieczywo razowe.

Żelazo występuje w żywności w dwóch formach – tzw. hemowej w produktach pochodzenia zwierzęcego i niehemowej w produktach roślinnych. Pochodzenie żelaza w diecie jest bardzo ważne, z tego względu, że żelazo hemowe wchłaniane jest w przewodzie pokarmowym człowieka w 20-40%, podczas gdy niehemowe w zaledwie 3-8%. Niedobory żelaza prowadzą do rozwoju niedokrwistości, zaburzeń w rozwou intelektualnym i ruchowym oraz obniżeniem odporności.

 

żółć

wydzielina wątroby wspomagająca działanie enzymów trawiennych. Produkowana jest przez wątrobę, magazynowana w pęcherzyku żółciowym i wydzielana do dwunastnicy. W skład żółci wchodzą kwasy żółciowe i ich sole, cholesterol, lecytyna, mocznik, składniki mineralne i sole kwasów tłuszczowych.

Żółć jest niezbędna w procesie emulgowania tłuszczów, czyli rozbijania ich na drobną zawiesinę umożliwiającą trawienie. Ponadto wspomaga wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). Razem z żółcią wydalany jest z organizmu cholesterol, kwasy żółciowe, leki, toksyny, barwniki żółciowe i substancje nieorganiczne, takie jak związki miedzi, cynku i rtęci. Wydzielone do jelita kwasy żółciowe po zakończeniu swego udziału w trawieniu podlegają powtórnemu wchłonięciu. W pewnych stanach chorobowych dochodzi do odkładania jej składników, w wyniku czego wytrącają się kamienie żółciowe, prowadząc do kamicy dróg żółciowych.

 

żywność genetycznie modyfikowana (GM)

jest o rodzaj żywności, który zawiera, składa się lub jest wyprodukowany z organizmów genetycznie modyfikowanych. Żywność GM zawiera takie same substancje (białka, tłuszcze, węglowodany) jak, te które spożywamy codziennie z dietą, są one tak samo trawione przez organizm. Modyfikowanie genetyczne ma na celu poprawę jakości surowców, z których produkowana jest żywność.

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!