Id kategorii - 2
Itemid - 2
view - article
id - 1
referer -
uri - /o-programie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

O programie

Aktywnie po zdrowie

APZ pion 01 copy„Aktywnie po zdrowie" to obszerny, kompleksowy program, na który składa się szereg poszczególnych projektów skierowanych do różnych grup docelowych. Projekty funkcjonujące w ramach programu to m.in. konkursy filmowe, rywalizacje międzyszkolne, prace w grupach, kampanie billboardowe i informacyjne oraz szereg innych działań. Jak więc działa „Aktywnie po zdrowie"? Zapraszamy do lektury!

„Aktywnie po zdrowie" jest jednym z najważniejszych programów edukacyjnych Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Jego celem jest przede wszystkim obszerna i kompleksowa edukacja dotycząca zdrowego stylu życia, a w szczególności zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.

Dlaczego przeciwdziałanie otyłości jest tak ważne?

W ciągu ostatnich dwudziestu lat częstość występowania otyłości wzrosła aż trzykrotnie. W Regionie Europejskim WHO nadwagę ma połowa osób dorosłych i jedna piąta dzieci. Jeżeli sytuacja pozostanie bez zmian i nie zostaną podjęte żadne działania służące jej naprawie, występowanie otyłości będzie się zwiększać w takim samym tempie jak w latach dziewięćdziesiątych. Oznacza to, że dotknie ona w 2012 roku 150 mln osób dorosłych i 15 milionów dzieci.

Nadwaga i otyłość stanowią przyczynę znacznej części przewlekłych chorób niezakaźnych, powodują skrócenie przeciętnego czasu trwania życia i pogorszenie się jego jakości. Ponad milion zgonów rocznie - w Regionie Europejskim - spowodowanych jest chorobami związanymi z nadmierną masą ciała.

W Polsce, postępująca tendencja wzrostowa w występowaniu nadwagi i otyłości przekłada się na wytypowanie tego zjawiska u 61 proc. dorosłych mężczyzn i 50 proc. kobiet. Nadmierna masa ciała jest obserwowana także wśród dzieci i młodzieży: według cytowanych badań IŻŻ - miało ją 20 proc. chłopców i prawie 15 proc. dziewcząt.

Jakie wspólne działania możemy podjąć?

Istnieje wiele przekonujących dowodów, które świadczą o tym, że epidemia nadwagi i otyłości, a także jej szkodliwych następstw zdrowotnych, może być odwracalna. To bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza dla osób, które już teraz obserwują u dzieci, rodziny i przyjaciół pierwsze symptomy otyłości oraz związanych z tym przypadłości.

Wychodząc naprzeciw alarmującej sytuacji we współczesnym społeczeństwie Fundacja Banku Ochrony Środowiska podejmuje działania polegające na przeciwdziałaniu narastającemu problemowi otyłości w ramach programu „Aktywnie po zdrowie".

Adresatem programu są wszystkie grupy społeczne, a więc: osoby dorosłe, rodzice i opiekunowie, dzieci i młodzież szkolna, nauczyciele, osoby zajmujące się żywieniem zbiorowym i itd.

Jakie działania kierujemy do konkretnych grup docelowych:

Działania prowadzone w ramach programu „Aktywnie po zdrowie" podzieliliśmy na kilka projektów. Każdy z nich jest dopasowany do potrzeb konkretnej społeczności, grupy ludzi. W skrócie, można powiedzieć, że są to działania „szyte na miarę":

 • Dla dzieci z zerówek i klas I-III – powołaliśmy do życia oraz wdrożyliśmy i realizujemy całoroczny program „Zdrowo jem więcej wiem" (w tej chwili trwa jego XI edycja). Program ma charakter międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczy nie tylko pracy w grupie, ale przede wszystkim zmienia nawyki żywieniowe, edukuje, skłania do zmiany stylu życia. Poprzez uświadamianie Nauczycielom, Rodzicom oraz Dzieciom jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz aktywność sportowa, zmieniamy świadomość społeczną;
 • Dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych – w latach 2011-2013 prowadziliśmy projekt "Nakręć się na zdrowie", w ramach którego młodzież kręciła reportaże z ekologicznych gospodarstw lub ekologicznychprzetwórni żywności. Z kolei w latach 2011-2016 prowadziliśmy konkurs grantowy "Sklepiki szkolne - zdrowa reaktywacja". Jego celem była przebudowa sklepików i zmiana ich asortymentu na produkty zdrowe i polecane w diecie dzieci i młodzieży; kolejnym projektem jest "Czas na zdrowie", który był organizowany w latach 2012-2017. Łącznie odbyło się 6 edycji projektu. Jego celem była popularyzacja idei zdrowego stylu życia (w tym zdrowego żywienia, żywności ekologicznej i aktywności fizycznej) ze względu na obserwowane niepokojące tendencje wzrostu zaburzeń zdrowotnych, spowodowane korzystaniem z udogodnień cywilizacyjnych. 
 • Do osób dorosłych kierujemy szereg różnych działań, w tym:
  • Portal internetowy www.aktywniepozdrowie.pl stanowiący kompendium wiedzy na temat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Artykuły zostały opracowane przez naukowców z wiodących ośrodków badawczych i uczelni. Znaleźć tu można także przepisy kulinarne na zdrowe posiłki, a w szczególności drugie śniadania na wynos – wszystkie propozycje zostały zbilansowane przez dietetyków. Zamieszczone zostały także różne propozycje gier ruchowych dostosowanych do średniego poziomu aktywności fizycznej;
  • Kampanię wakacje w rytmie fit - sezonowa kampania propagujaca zdrowe odżywianie także w trakcie wakacji. Ponieważ czteroosobowa rodzina, po dwutygodniowym pobycie nad morzem, przywozi ze sobą nadbagaż 70 tys. kcal. – Zależy nam na tym, by zmienić nawyki żywieniowe Polaków.
  • Kampanię billboardową:„To śmieci tuczą dzieci", która pojawiła się na nośnikach outdoor w największych miastach Polski w ilości ponad 350 sztuk. Plakat, zaprojektowany przez słynnego polskiego artystę - Andrzeja Pągowskiego - przedstawiał młodego człowieka nad talerzem pełnym fastfoodów z podpisem „To śmieci tuczą dzieci". Obraz spotkał się z bardzo dużym oddźwiękiem wśród dużej części społeczeństwa powodując dyskusję w mediach oraz różnych grupach społecznych;
  • Półroczną kampanię prasową – „Aktywnie po zdrowie" w dzienniku „Super Ekspres". Był to szereg publikacji na temat stereotypów dotyczących stylu życia współczesnego społeczeństwa. Szczególnie podkreślony został temat odżywiania się dzieci, wszechobecności cukru w produktach spożywczych i umiejętności czytania etykiet. Treści promowane na łamach dziennika „Super Express" miały też zwracającą uwagę formę graficzną i wydawniczą – czterostronicowe dodatki weekendowe stanowiące oddzielną całość, wraz z zajawkami obecnymi na pierwszej stronie, przepisami kulinarnymi na zdrowe, zbilansowane potrawy. W dodatkach przedstawiano także relacje ze szkół biorących udział w Programie. Wszystkie te elementy znalazły się również w internetowym wydaniu SE, które śledzi ponad 1,2 mln internautów miesięcznie.
  • Kampanię billboardową: "Jakie matki, takie dziatki" - w ośmiu największych miastach Polski przez dwa tygodnie prezentowane były wielkoformatowe tablice z plakatem Andrzeja Pągowskiego. Celem kampani było pokazanie alarmującego zjawiska otyłości dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi, że nieświadomie przekazujemy naszym dzieciom  złe wzorce. Fundacja przypomina, że tylko radykalna zmiana nawyków żywieniowych oraz codzienny ruch mogą prowadzić do poprawy stanu zdrowia.
  • Kalkulator zdrowia dzieckarodzice mogą wypełnić krótką ankietę na temat dotychczasowego sposobu żywienia dzieci i otrzymać szereg informacji o ich kondycji zdrowotnej, nadwadze lub otyłości, nadwyżkach cukru i innych parametrach. Znajdą tam również rady dietetyka, teksty eksperckie i przykłady diet, które można wprowadzić do dziecięcego jadłospisu. Propozycje posiłków mają również listę składników odżywczych oraz liczbę kalorii.
  • Szkolne smaki - to wspólna inicjatywa Fundacji Banku Ochrony Środowiska i Fundacji „Szkoła na widelcu”. W ramach projektu odbyło się 8 konferencji w miastach wojewódzkich dla dyrektorów szkół. Wydarzeniom towarzyszyły warsztaty kulinarne dla pracowników stołówek szkolnych. 

Program „Aktywnie po zdrowie" to jednoczesna, wielotorowa realizacja kilku projektów, a także ich komunikacja. Ich wspólnym mianownikiem merytorycznym jest promocja zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania, żywności ekologicznej, aktywności fizycznej, ochrony środowiska.

W przygotowaniu są kolejne programy i kampanie, które będą uzupełnieniem a także rozszerzeniem prowadzonej przez Fundację akcji.

Więcej informacji o poszczególnych programach Fundacji można znaleźć na stronie: www.fundacjabos.pl

billboard_to_smieci_tucza_dzieci_aktywnie_po_zdrowiematki dziatki

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!