Id kategorii - 2
Itemid - 2
view - article
id - 1
referer -
uri - /o-programie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

O programie

Aktywnie po zdrowie

APZ pion 01 copy„Aktywnie po zdrowie" to obszerny, kompleksowy program, na który składa się szereg poszczególnych projektów skierowanych do różnych grup docelowych. Projekty funkcjonujące w ramach programu to m.in. konkursy filmowe, rywalizacje międzyszkolne, prace w grupach, kampanie billboardowe i informacyjne oraz szereg innych działań. Jak więc działa „Aktywnie po zdrowie"? Zapraszamy do lektury!

„Aktywnie po zdrowie" jest jednym z najważniejszych programów edukacyjnych Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Jego celem jest przede wszystkim obszerna i kompleksowa edukacja dotycząca zdrowego stylu życia, a w szczególności zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.

Dlaczego przeciwdziałanie otyłości jest tak ważne?

W ciągu ostatnich dwudziestu lat częstość występowania otyłości wzrosła aż trzykrotnie. W Regionie Europejskim WHO nadwagę ma połowa osób dorosłych i jedna piąta dzieci. Jeżeli sytuacja pozostanie bez zmian i nie zostaną podjęte żadne działania służące jej naprawie, występowanie otyłości będzie się zwiększać w takim samym tempie jak w latach dziewięćdziesiątych. Oznacza to, że dotknie ona w 2012 roku 150 mln osób dorosłych i 15 milionów dzieci.

Nadwaga i otyłość stanowią przyczynę znacznej części przewlekłych chorób niezakaźnych, powodują skrócenie przeciętnego czasu trwania życia i pogorszenie się jego jakości. Ponad milion zgonów rocznie - w Regionie Europejskim - spowodowanych jest chorobami związanymi z nadmierną masą ciała.

W Polsce, postępująca tendencja wzrostowa w występowaniu nadwagi i otyłości przekłada się na wytypowanie tego zjawiska u 61 proc. dorosłych mężczyzn i 50 proc. kobiet. Nadmierna masa ciała jest obserwowana także wśród dzieci i młodzieży: według cytowanych badań IŻŻ - miało ją 20 proc. chłopców i prawie 15 proc. dziewcząt.

Jakie wspólne działania możemy podjąć?

Istnieje wiele przekonujących dowodów, które świadczą o tym, że epidemia nadwagi i otyłości, a także jej szkodliwych następstw zdrowotnych, może być odwracalna. To bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza dla osób, które już teraz obserwują u dzieci, rodziny i przyjaciół pierwsze symptomy otyłości oraz związanych z tym przypadłości.

Wychodząc naprzeciw alarmującej sytuacji we współczesnym społeczeństwie Fundacja Banku Ochrony Środowiska podejmuje działania polegające na przeciwdziałaniu narastającemu problemowi otyłości w ramach programu „Aktywnie po zdrowie".

Adresatem programu są wszystkie grupy społeczne, a więc: osoby dorosłe, rodzice i opiekunowie, dzieci i młodzież szkolna, nauczyciele, osoby zajmujące się żywieniem zbiorowym i itd.

Jakie działania kierujemy do konkretnych grup docelowych:

Działania prowadzone w ramach programu „Aktywnie po zdrowie" podzieliliśmy na kilka projektów. Każdy z nich jest dopasowany do potrzeb konkretnej społeczności, grupy ludzi. W skrócie, można powiedzieć, że są to działania „szyte na miarę":

  • Dla dzieci z zerówek i klas I-III – powołaliśmy do życia oraz wdrożyliśmy i realizujemy całoroczny program „Zdrowo jem więcej wiem" (w tej chwili trwa jego XIII edycja). Program ma charakter międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczy nie tylko pracy w grupie, ale przede wszystkim zmienia nawyki żywieniowe, edukuje, skłania do zmiany stylu życia. Poprzez uświadamianie Nauczycielom, Rodzicom oraz Dzieciom jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz aktywność sportowa, zmieniamy świadomość społeczną;
  • Dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych – w latach 2011-2013 prowadziliśmy projekt "Nakręć się na zdrowie", w ramach którego młodzież kręciła reportaże z ekologicznych gospodarstw lub ekologicznychprzetwórni żywności. Z kolei w latach 2011-2016 prowadziliśmy konkurs grantowy "Sklepiki szkolne - zdrowa reaktywacja". Jego celem była przebudowa sklepików i zmiana ich asortymentu na produkty zdrowe i polecane w diecie dzieci i młodzieży; kolejnym projektem jest "Czas na zdrowie", który był organizowany w latach 2012-2017. Łącznie odbyło się 6 edycji projektu. Jego celem była popularyzacja idei zdrowego stylu życia (w tym zdrowego żywienia, żywności ekologicznej i aktywności fizycznej) ze względu na obserwowane niepokojące tendencje wzrostu zaburzeń zdrowotnych, spowodowane korzystaniem z udogodnień cywilizacyjnych. 
  • Do osób dorosłych kierujemy szereg różnych działań, w tym:
    • Portal internetowy www.aktywniepozdrowie.pl stanowiący kompendium wiedzy na temat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Artykuły zostały opracowane przez naukowców z wiodących ośrodków badawczych i uczelni. Znaleźć tu można także przepisy kulinarne na zdrowe posiłki, a w szczególności drugie śniadania na wynos – wszystkie propozycje zostały zbilansowane przez dietetyków. Zamieszczone zostały także różne propozycje gier ruchowych dostosowanych do średniego poziomu aktywności fizycznej;
    • Kampanię wakacje w rytmie fit - sezonowa kampania propagujaca zdrowe odżywianie także w trakcie wakacji. Ponieważ czteroosobowa rodzina, po dwutygodniowym pobycie nad morzem, przywozi ze sobą nadbagaż 70 tys. kcal. – Zależy nam na tym, by zmienić nawyki żywieniowe Polaków.
    • Kampanię billboardową:„To śmieci tuczą dzieci", która pojawiła się na nośnikach outdoor w największych miastach Polski w ilości ponad 350 sztuk. Plakat, zaprojektowany przez słynnego polskiego artystę - Andrzeja Pągowskiego - przedstawiał młodego człowieka nad talerzem pełnym fastfoodów z podpisem „To śmieci tuczą dzieci". Obraz spotkał się z bardzo dużym oddźwiękiem wśród dużej części społeczeństwa powodując dyskusję w mediach oraz różnych grupach społecznych;
    • Półroczną kampanię prasową – „Aktywnie po zdrowie" w dzienniku „Super Ekspres". Był to szereg publikacji na temat stereotypów dotyczących stylu życia współczesnego społeczeństwa. Szczególnie podkreślony został temat odżywiania się dzieci, wszechobecności cukru w produktach spożywczych i umiejętności czytania etykiet. Treści promowane na łamach dziennika „Super Express" miały też zwracającą uwagę formę graficzną i wydawniczą – czterostronicowe dodatki weekendowe stanowiące oddzielną całość, wraz z zajawkami obecnymi na pierwszej stronie, przepisami kulinarnymi na zdrowe, zbilansowane potrawy. W dodatkach przedstawiano także relacje ze szkół biorących udział w Programie. Wszystkie te elementy znalazły się również w internetowym wydaniu SE, które śledzi ponad 1,2 mln internautów miesięcznie.
    • Kampanię billboardową: "Jakie matki, takie dziatki" - w ośmiu największych miastach Polski przez dwa tygodnie prezentowane były wielkoformatowe tablice z plakatem Andrzeja Pągowskiego. Celem kampani było pokazanie alarmującego zjawiska otyłości dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi, że nieświadomie przekazujemy naszym dzieciom  złe wzorce. Fundacja przypomina, że tylko radykalna zmiana nawyków żywieniowych oraz codzienny ruch mogą prowadzić do poprawy stanu zdrowia.
    • Kalkulator zdrowia dzieckarodzice mogą wypełnić krótką ankietę na temat dotychczasowego sposobu żywienia dzieci i otrzymać szereg informacji o ich kondycji zdrowotnej, nadwadze lub otyłości, nadwyżkach cukru i innych parametrach. Znajdą tam również rady dietetyka, teksty eksperckie i przykłady diet, które można wprowadzić do dziecięcego jadłospisu. Propozycje posiłków mają również listę składników odżywczych oraz liczbę kalorii.
    • Szkolne smaki - to wspólna inicjatywa Fundacji Banku Ochrony Środowiska i Fundacji „Szkoła na widelcu”. W ramach projektu odbyło się 8 konferencji w miastach wojewódzkich dla dyrektorów szkół. Wydarzeniom towarzyszyły warsztaty kulinarne dla pracowników stołówek szkolnych. 

Program „Aktywnie po zdrowie" to jednoczesna, wielotorowa realizacja kilku projektów, a także ich komunikacja. Ich wspólnym mianownikiem merytorycznym jest promocja zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania, żywności ekologicznej, aktywności fizycznej, ochrony środowiska.

W przygotowaniu są kolejne programy i kampanie, które będą uzupełnieniem a także rozszerzeniem prowadzonej przez Fundację akcji.

Więcej informacji o poszczególnych programach Fundacji można znaleźć na stronie: www.fundacjabos.pl

billboard_to_smieci_tucza_dzieci_aktywnie_po_zdrowiematki dziatki

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!