Id kategorii - 83
Itemid - 315
view - article
id - 516
referer -
uri - /menu-na-codzie-314/wiosna/516-wiosenne-niadanie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Wiosenne śniadanie

Wiosna to pora roku o największym dynamizmie przemian zarówno w świecie przyrody, jak i organizmie ludzkim. Piszemy o tym, jak powinno wyglądać wiosenne śniadanie, aby jak najlepiej odżywiało rozwijający się organizm dziecka i aby w jak największym stopniu było dostosowane do jego potrzeb o tej porze roku.


Przykładowe zestawy i przepisy:

pasek_sniadanie

Wiosną, podobnie jak zimą, szykujemy dziecku ciepłe pierwsze śniadanie. Do jadłospisu włączamy natomiast wiosenną zieleninę.

Na ciepło

Śniadaniowe menu nie musi być skomplikowane, ale posiłek powinien być pełnowartościowy – bogaty w produkty białkowe i wapniowe, węglowodany i błonnik oraz witaminy. Zapewni to dziecku dobry start do pracy w szkole. Większość dzieci preferuje czekoladowe płatki, kulki czy inne słodkie dodatki z mlekiem. Przygotowanie takiej kompozycji nie zabiera co prawda dużo czasu, ale z uwagi na znaczną zawartość cukru nie jest godne polecenia.

Podstawę śniadania powinna stanowić potrawa z pełnego zboża – płatków owsianych, jaglanych, jęczmiennych lub kaszy jaglanej. Takie dania sprzyjają koncentracji dziecka w szkole. Płatki możemy gotować z dodatkiem np. suszonych owoców, jabłek, rodzynek.

Co do chleba?

Uzupełnieniem ciepłego dania powinny być własnoręcznie przygotowane twarożki, warzywne, jajeczne i rybne pasty do chleba, albo też ciepłe potrawy z jaj. Jako dodatki podajemy ogórki kwaszone, rzodkiewki oraz wiosenną zieleninę: szczypior, szczypiorek, kiełki, liście sałaty itp. Warto wykorzystać różnorodność kiełków – wielość ich smaków, kolorów i kształtów. Im bardziej kolorowo, tym lepiej. Zasada ta dotyczy również drugiego śniadania

Drugie śniadanie

Kanapki na drugie śniadanie przyrządzamy z chleba razowego lub pieczywa typu graham – podobnie jak w przypadku śniadaniowych zup, chleb z pełnego zboża dostarcza węglowodanów złożonych i błonnika, dzięki czemu pokarm jest trawiony powoli i nie powoduje skoków insulinowych. Oprócz kanapki przygotowujemy dziecku owoce lub warzywa sezonowe – wiosną będą to jabłka i np. obrana marchewka lub rzodkiewki. Od czasu do czasu można dołączyć pudełeczko z różnego rodzaju pestkami i/lub orzechami.

Pamiętaj o wodzie

Należy też zadbać, aby dziecko zabrało do szkoły coś do picia. Podstawą jest jak zawsze woda. Można też zrobić lubianą przez dziecko owocową herbatę (bez cukru) i przelać do butelki. Od czasu do czasu do śniadanka może dodać np. jednodniowy sok marchewkowy (przelany do dobrze zakręcanej butelki). Nie poleca się natomiast napojów słodzonych i napojów czy soków sporządzanych na bazie koncentratów, ponieważ zawierają zbyt duże ilości cukru i różnych sztucznych dodatków.

Zobacz także:

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!