Id kategorii - 99
Itemid - 312
view - article
id - 417
referer -
uri - /sniadania-na-wynos
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Wystrzałowe śniadanka, czyli radosne pożegnanie z bułą

Szaszłyczki z kurczaka, sałatka z kuskusu, pieczony indyk i pomidorki koktajlowe… Wbrew pozorom to nie menu z przyjęcia w ekskluzywnej restauracji! Zobacz, jak może wyglądać szkolne śniadanko Twojego dziecka. Zachęcamy do przełamywania stereotypów i przyzwyczajeń oraz podajemy zbilansowane przez dietetyków przepisy.
Drugie śniadanie naprawdę może być trendy!

Dzieci jedzą oczami – uwielbiają kolorowe, urozmaicone i fantazyjne dania. Trudno się więc dziwić, że tradycyjna kanapka na drugie śniadanie zwykle ląduje w koszu na śmieci, a dziecko zaspokaja głód produktami, przeważnie o małej wartości odżywczej, dostępnymi w szkolnym sklepiku… Czas pożegnać odwieczne, nieapetyczne buły i zrobić „konkurencję” szkolnemu sklepikowi!

Nakarmić mózg

Co więcej, by dziecko dobrze funkcjonowało w szkole, czyli łatwo przyswajało wiedzę, umiało się skoncentrować, miało dobrą pamięć, potrzebuje właściwie zbilansowanej diety. Mózg podczas wytężonej pracy – nauki, pochłania naprawdę dużo energii, dlatego odżywcze drugie śniadanie jest absolutnie niezbędne. Odżywcze, czyli zawierające składniki, które „nakarmią” mózg i cały organizm. Nie powinny to być zatem np. słodycze, bowiem ich spożywanie powoduje szkodliwe dla mózgu duże skoki poziomu glukozy we krwi (piszemy o tym w artykule Słodycze – nie na zdrowie!). Co zatem przygotowywać?

Smaczne, zdrowe, kolorowe

Lansujemy modę na oryginalne drugie śniadania złożone m.in. z kolorowych sezonowych warzyw i owoców. Żyjemy przecież w świecie pełnym barw, nie ma więc powodu, by jedzenie było jednostajne i nudne. Zachęcamy więc do puszczenia wodzy fantazji, choć jeśli nie masz na to czasu czy siły, nie musisz się kłopotać – podajemy przepisy na drugie śniadanie na każdy dzień tygodnia. Co więcej wszystkie przepisy zostały zbilansowane przez dietetykówzgodnie z wytycznymi żywieniowymi dla dzieci w wieku szkolnym! 

Piramida zdrowia

Oferowane przepisy uwzględniają wszystkie zalecane grupy produktów, które znalazły się w Piramidzie Żywieniowej. Podstawą są produkty zbożowe i chcemy podkreślić, że chleb lub bułki, które pojawiają się w naszych przepisach, to pieczywo pełnoziarniste. W odróżnieniu od białego pieczywa, zawiera ono błonnik, składniki mineralne i odżywcze oraz witaminy (m.in. z grupy B) – niezbędne do prawidłowego rozwoju młodego organizmu i wysokiej sprawności procesów myślowych. Atrakcyjne ikonki zwracają uwagę na szczególne właściwości proponowanych posiłków.

Higieniczne, praktyczne, estetyczne

Zgnieciony pomidor, rozmoczony papier wciśnięty w kanapkę, obite jabłko – jakże często właśnie tak wygląda tradycyjne drugie śniadanko wyciągnięte w szkole z plecaka! Dlatego stawiamy na nowoczesne plastikowe pojemniczki, które są poręczne, dobrze się zamykają i doskonale chronią włożone do środka produkty. Co więcej są higieniczne – łatwo je umyć i wysuszyć, i praktyczne – jeden pojemnik może służyć przez dłuższy czas.

Drodzy Rodzice!

Jeśli nasze propozycje spodobały się Wam, możecie śmiało wykorzystać je do urozmaicenia swoich posiłków zabieranych do pracy. Czekamy też na Wasze opinie na forum. Zapraszamy do wspólnej zabawy w kolorowe i smaczne śniadania.

PRZEJDŹ DO PRZEPISÓW ŚNIADANIOWYCH NA:


Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!