Id kategorii - 425
Itemid - 969
view - article
id - 2645
referer -
uri - /ekologia
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Ekologia

 

Nawet jeśli zdecydowaliśmy się odpowiednio odżywiać, z uwagą czytamy etykiety kupowanych produktów spożywczych, dbamy o codzienną dawkę ruchu i spędzamy wolny czas na świeżym powietrzu, to musimy pamiętać, że jest jeszcze jeden czynnik wpływający na nasze zdrowie. Chodzi o stan środowiska, w którym żyjemy. Oddziałuje ono na nas na wiele różnych sposobów, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Dużo zieleni, czysta gleba, woda i powietrze, to lepsze samopoczucie, mniej chorób, więcej energii i dłuższe życie.

Niszczenie środowiska niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji i to nie tylko dla dzikiej przyrody, lecz również dla nas samych. Brak kontaktu z zielenią, którą często trudno znaleźć w wielkich miastach, bardzo negatywnie odbija się na naszym samopoczuciu i zdrowiu psychicznym. Wiele negatywnych konsekwencji wiąże się z zanieczyszczeniami powietrza – astma, choroby i niewydolność płuc, alergie, choroby układu sercowo-naczyniowego. O ile wszyscy wiemy o problemach z układem oddechowym wywoływanych zanieczyszczeniami powietrza, to nie każdy ma świadomość, że mogą one prowadzić również do takich chorób jak otyłość czy depresja! Zanieczyszczenia związane ze spalaniem śmieci w domowych piecach, np. silnie toksyczne dioksyny, mogą znaleźć się w naszej żywności – na powierzchni warzyw i owoców czy w kurzych jajach. Również dzikie wysypiska śmieci, nie są jedynie problemem estetycznym. Gnijące resztki żywności mogą stać się poważnym zagrożeniem mikrobiologicznym – siedliskiem chorobotwórczych bakterii i grzybów, roznoszonych na duże odległości przez ptaki i drobne ssaki. Wypłukiwane przez deszcze resztki farb i rozpuszczalników oraz metale ciężkie dostają się do wód gruntowych, a następnie mogą pojawić się w naszych studniach.

Niestety stanu środowiska nie polepszy samodzielnie jedna osoba czy rodzina. Odpowiednie działania muszą podjąć całe społeczności. Ważne są zarówno indywidualne decyzje poszczególnych osób, jak i decyzje instytucjonalne na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym, a w końcu i globalnym. Co dokładnie należy robić i jakie są konsekwencje naszych działań, dowiecie się z artykułów zamieszczonych w odpowiednim dziale.

W dziale Odnawialne Źródła Energii dowiecie się wszystkiego co potrzeba, jeśli planujecie sami dla siebie wytwarzać prąd lub ciepło. Czym jest mikroinstalacja OZE? Czym się różnią kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych? Kim jest prosument?

Wiele informacji o otaczającej nas przyrodzie znajdziecie w dziale Środowisko Naturalne. Dlaczego tak ważne są zdrowe lasy i czysta woda, co im zagraża i jak możemy je chronić? Jaka jest skala dzikich wysypisk w Polsce i jakie wiążą się z nimi zagrożenia?

Z kolei z artykułów zamieszczonych w dziale Ekologia na Co Dzień dowiecie się, jak nasze codzienne nawyki wpływają na środowisko, w którym żyjemy i co możemy zrobić, by ten wpływ był jak najbardziej pozytywny. Napisaliśmy tutaj jak oszczędzać wodę, albo jak namówić sąsiadów do wspólnego założenia sąsiedzkiego ogródka.

PRZEJDŹ DO DZIAŁU:

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!