Id kategorii - 99
Itemid - 314
view - article
id - 412
referer -
uri - /menu-na-codzie-314
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Menu na co dzień

To dział dla prawdziwych smakoszy! Oznacza pożegnanie z tradycyjnym kotletem i olśnienia kulinarne. Oferuje doskonałe przepisy na zdrowe i pyszne posiłki na każdą porę roku, wykorzystujące produkty sezonowe.

Zanim skorzystamy z przepisów, warto zapoznać się z podstawowymi  zasadami zdrowego żywienia (Planowanie posiłków – zasady i błędy). Ważna jest ilość spożywanych posiłków. Powinno być ich dziennie od 3 do 5. Dlatego proponujemy przepisy na śniadania, drugie śniadania, obiady i kolacje.

Chińskie przysłowie mówi: Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi.

Bezsprzecznie śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Daje nam energię na start, dlatego nie możemy go pomijać. Powinno dostarczać  organizmowi wielu węglowodanów złożonych, z których powoli uwalnia się glukoza, czyli pożywienie dla naszego mózgu. Najlepszym wariantem jest połączenie pełnoziarnistych produktów zbożowych i przetworów mlecznych. Nie zapominajmy także o warzywach i owocach.

Przygotowanie drugiego śniadania opiera się na podobnych zasadach. Jadamy je zazwyczaj poza domem, więc musi być wygodne do zapakowania i trwałe. Wychodzimy tym oczekiwaniom naprzeciw. Proponujemy coś oryginalnego. Nudne kanapki na bazie białej bułki nas nie interesują. Warto zapoznać się z prostymi pomysłami naszych dietetyków, które świetnie się sprawdzą poza domem. Zamiast białego pieczywa - pełnoziarniste, zamiast ciastek - owoc, a czasem kanapka lub pyszny domowy wypiek. Na drugie śniadanie proponujemy również orzechy do przegryzania. Dostarczą niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3.

Na obiad polecamy pełnowartościowy zestaw złożony z pożywnej zupy, drugiego dania i obowiązkowej porcji warzyw w postaci surówki. Żegnamy tradycyjne smażone mięsa, rozpoczynamy przygodę z gotowanymi i pieczonymi potrawami. Ziemniaki okraszone tłuszczem idą w zapomnienie, a na ich miejsce serwujemy ziemniaki z koperkiem, różne kasze, pełnoziarniste makarony i inne pyszności.

Przygotowanie kolacji to idealna okazja do spędzenia czasu z dziećmi. Pomoc w kuchni może się okazać świetną zabawą. Przy okazji będziemy mogli przekazać dziecku podstawowe zasady zdrowego żywienia. Ostatni posiłek w ciągu dnia zjadajmy najpóźniej na 2 godziny przed snem. Pamiętajmy,  żeby był to posiłek lekkostrawny, który nie obciąży żołądka przed snem.

Jest i coś na deser! Suszone, pieczone owoce, miód, domowe wypieki  - wszystko słodkie, a przy tym pełnowartościowe.

Nasi dietetycy zadbali o to, żeby każdy z proponowanych posiłków dostarczał odpowiedniej ilości energii i poszczególnych składników pokarmowych, takich jak witaminy i składniki mineralne. Przepisy na co dzień uwzględniają wszystkie grupy żywności, które można znaleźć w Piramidzie Żywieniowej. Stawiamy na warzywa i owoce, których nadal brakuje w diecie Polaków. Spośród produktów zbożowych zachęcamy do wyboru pieczywa pełnoziarnistego, brązowego ryżu i kasz. Obiecujemy, że z nami nie sposób nudzić się w kuchni i przy stole. Zatem do dzieła! I smacznego!

PRZEJDŹ DO PRZEPISÓW NA:


Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!