Id kategorii - 38
Itemid - 954
view - article
id - 17
referer -
uri - /zywienie-a-zdrowie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Myślisz, że świadomie decydujesz...

 

Myślisz, że świadomie decydujesz o tym, co jesz, pijesz i jaki styl życia prowadzisz? Nic bardziej błędnego! W kolejnych artykułach tego działu będziemy pokazywać, jak bardzo nasze wybory są uzależnione od różnych, nieuświadamianych sobie na co dzień mechanizmów, m.in. psychologicznych, fizjologicznych i biologicznych – związanych z otaczającym nas światem.

Wiele osób deklaruje, że zdrowie jest dla nich najważniejsze – jednak styl ich życia świadczy o czymś wręcz przeciwnym. W dziale Filozofia zdrowia znajdą się artykuły, w których będziemy się zastanawiać, czym jest zdrowie i jaką stanowi wartość. Sięgniemy też do dzieł prekursorów medycyny oraz znanych filozofów – postaramy się znaleźć pomocne wskazówki i źródła motywacji do codziennego dbania o szeroko pojęty dobrostan.

W dziale Psychologia żywienia demaskujemy różne mechanizmy funkcjonujące w naszej psychice, które wpływają zarówno na naszą dietę, jak i na sposób, w jaki żywimy nasze dzieci, a co za tym idzie – na ich zdrowie i samopoczucie. Wiele osób nie widzi związku pomiędzy powstawania chorób a stylem życia i odżywiania się, a zdrowia oczekuje od zapisanej przez lekarza tabletki. Inni z kolei, nawet jeśli ten związek widzą, z różnych powodów nie potrafią zmienić swojego stylu życia na prozdrowotny. Okazuje się, że z pokolenia na pokolenie przekazywane są nie tylko geny, lecz także rodzinne tradycje i nawyki. Ta druga natura, którą dziedziczymy po przodkach, jest tak głęboko zakorzeniona, że ulegamy jej, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Wpływa na nas podobnie, jak reklamowe przekazy, decydując o wyborach żywieniowych.

Czy wiesz, że wiele problemów związanych ze zdrowiem takich jak: choroby układu krążenia, nowotwory, nadwaga, otyłość, wynika z fizjologicznych mechanizmów, które przez wiele tysięcy lat pomagały przetrwać gatunkowi ludzkiemu? Niezwykle interesujące zagadnienia poruszane w dziale Jak działa nasz organizm? dotyczą silnego związku człowieka ze środowiskiem w jakim żyje. Czy chcemy, czy nie nasze życie od początku historii oparte jest na rytmach przyrody. Patrząc na świat wokół nas i wszystkie zdobycze cywilizacji, trudno jest dopuścić do świadomości myśl, że nasz organizm jest lepiej przystosowany do życia „w jaskini" niż w cywilizacji, którą stworzyliśmy.

W działach Wszystko o otyłości oraz Choroby dietozależne będziemy zamieszczać artykuły, które pokażą bezpośredni, udokumentowany związek pomiędzy spożywanymi pokarmami a stanem zdrowia. W obliczu pandemii otyłości i chorób sercowo-naczyniowych ważna jest umiejętność świadomego wyboru produktów spożywczych, zwłaszcza w przypadku dzieci. Kiedyś o pulchnym dziecku mówiło się, że dobrze wygląda – obecnie małe grubaski są raczej powodem do niepokoju niż dumy, ponieważ otyłość dziecięca to niezwykle groźna w skutkach choroba. Choć początkowo skupimy się na produktach powodujących nadwagę i otyłość, z czasem będziemy omawiać związek pożywienia z innymi chorobami.

Dla osób zainteresowanych problematyką zdrowia w kontekście społecznym przeznaczyliśmy dział Zdrowie w liczbach. Zamieszczamy w nim interesujące i przekrojowe dane na temat polskich dzieci, nastolatków i osób dorosłych – ich zdrowia, aktywności fizycznej, zwyczajów żywieniowych, preferowanej żywności itp.

 

PRZEJDŹ DO DZIAŁU:

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!