Id kategorii - 83
Itemid - 315
view - article
id - 517
referer -
uri - /menu-na-codzie-314/wiosna/517-wiosenne-obiady
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Wiosenne obiady

Wiosną z prawdziwą radością witamy oczekiwane z utęsknieniem świeże warzywa i owoce sezonowe. Począwszy od zieleniny – pietruszki, rzeżuchy, szczypioru – hodowanej na parapecie w pierwszych, nieśmiałych promieniach słońca, po młodą włoszczyznę, ziemniaki i truskawki! Nasze obiady z dnia na dzień stają się coraz bardziej kolorowe i urozmaicone...


Przykładowe zestawy i przepisy:

pasek_obiad

Podobnie jak wiosenne śniadanie, obiad też powinien być kolorowy z dużą ilością różnych warzyw i zieleniny.

Zupy

Wiosną pomału odchodzimy od długo gotowanych, ciężkich, mięsnych wywarów na rzecz lekkich wywarów warzywnych. Do przygotowania zup wykorzystujemy warzywa z poprzedniego sezonu, które dobrze się przechowują (marchew, pietruszkę, selery, pory, ziemniaki), a następnie uzupełniamy je i stopniowo zastępujemy pojawiającymi się kolejno warzywami sezonowymi. Zupy posypujemy obficie natką pietruszki, koperkiem, a niektóre, np. cebulową, ogórkową – posiekaną rzeżuchą. W bardzo ciepłe dni, bliżej sezonu letniego, możemy zacząć podawać chłodniki.

Drugie danie

Przyrządzając drugie danie, kierujemy się zasadą: „Im więcej warzyw, tym lepiej”. Nie jest konieczne, aby w skład posiłku codziennie wchodziła porcja mięsa czy ryby. Dzieci lubią kluseczki, naleśniki – serwujmy je z warzywnymi surówkami i farszami, posiekaną zieleniną. Warzywa te nie tylko wniosą nowe nuty smakowe, lecz także urozmaicą wygląd dań. Podstawą posiłku oczywiście pozostają kasze – z kolorowymi sosami i warzywami, w postaci surówek, duszonymi i gotowanymi na parze.

Zobacz także:

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!