Id kategorii - 76
Itemid - 953
view - article
id - 214
referer -
uri - /ruch-to-zycie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Życie to ruch, a ruch to… życie. Co więcej – szczęśliwe życie!

 

W dziale Po co być aktywnym? pokazujemy, że poczucie zadowolenia z życia czy też stopień osobistego szczęścia, jak również optymistyczna postawa pozostają w związku z aktywnością fizyczną. I nie musi to być zaraz sport wyczynowy. Już zwykły spacer przynosi tak wiele korzyści, że „grzechem” jest tego nie wykorzystywać – m.in. poprawia pamięć i koncentrację, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza poziom stresu oraz ułatwia zasypianie.

Każdy może być olimpijczykiem. Od najmłodszych lat zajęcia sportowe są niezwykle cennym doświadczeniem dla dzieci, które – zmagając się ze słabością, zmęczeniem, wygrywając i przegrywając – przechodzą wspaniałą szkołę życia. Zadbajmy więc o to, by w ich tygodniowym planie znalazło się miejsce na sport i rekreację.

Dzieci są ruchliwe ze swojej natury i niezwykle ważne jest, aby tę ich potrzebę ruchu wspierać, a nie hamować, i doceniać każde, nawet małe zwycięstwo. Tymczasem, co słyszą zwykle maluchy? „Nie biegaj, bo się spocisz!”, „Nie wchodź tam, bo spadniesz!”, „Czy nie możesz chwili posiedzieć spokojnie?!” A potem dziwimy się, że – kiedy trochę podrosną – nie chcą ćwiczyć na wf-ie, nie interesują się sportem i wolą siedzieć przed komputerem czy telewizorem.

Poruszamy też inny problem – dobrego przykładu. Jeśli sami rodzice wolą spędzać wolny czas w domu na kanapie, a ich aktywność fizyczna polega jedynie na wycieczkach do galerii handlowej, to trudno oczekiwać od dziecka, by przepadało za sportem.

W dziale Rodzinna aktywność fizyczna skupiliśmy się już na konkretnych przykładach zabaw i gier, w których biorą udział zarówno dorośli, jak i dzieci. Przypominamy te znane i lubiane, takie jak: zabawa w chowanego, gra w klasy, ringo, oraz prezentujemy całą gamę innych – nieskomplikowanych a wciągających gier. Do ich podstawowych zalet należą: proste reguły i możliwość wykonania praktycznie w każdym miejscu, jak też to, że nie wymagają jakichś szczególnych umiejętności czy dużej sprawności ruchowej, ani nakładów finansowych. Wskrześ swoje beztroskie, dziecięce lata i przekonaj się, jak fascynująca może być zabawa razem z dzieckiem!

Z kolei w dziale Żywienie a aktywność poruszamy przede wszystkim kwestie związane z zaopatrzeniem organizmu małego sportowca we wszystkie niezbędne składniki. Dieta dzieci, które angażują się w zajęcia sportowe, w sposób szczególny wymaga naszej uwagi i zrozumienia potrzeb rozwijającego się, aktywnego organizmu. Staramy się więc odpowiedzieć na najważniejsze pytania, m.in. – co powinno jeść dziecko i w jakich ilościach, jaką rolę odgrywają białka, węglowodany i tłuszcze, kiedy należy spożywać posiłki, by nie obciążać organizmu tuż przed treningiem, a zarazem dostarczyć mu potrzebnych kalorii. Podkreślamy też, jak istotne u aktywnego dziecka jest picie odpowiedniej ilości płynów i dlaczego rodzice powinni zwracać na to wyjątkową uwagę.

PRZEJDŹ DO DZIAŁU:

 

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!