Id kategorii - 45
Itemid - 535
view - article
id - 47
referer -
uri - /diety
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Dieta diecie nierówna

Każdy z nas był kiedyś na diecie. O tak – głodówka, zupa kapuściana, cebulowa, albo inne niedogodności. Znacie to? Jeśli nie doświadczyliście tej katorgi na własnej skórze, to wiecie o niej chociażby ze słyszenia. A przecież jedzenie to taka przyjemność... No cóż. W tych kilku pierwszych zdaniach utrwaliliśmy wszystkie najważniejsze stereotypy związane z dietami. Ale tylko na moment, bo na tej stronie zamierzamy je sukcesywnie burzyć.

Jaka jest dieta XXI wieku? Najczęściej „cudowna" i „szybka", bo przecież nikt nie ma czasu na zbędne szczegóły. Szukamy jej na oślep, na własną rękę, w Internecie lub w specjalistycznych książkach, które mnożą się jak grzyby po deszczu. Tymczasem w dobrze skonstruowanej diecie bardzo ważny jest odpowiedni dobór składników i dopasowanie jej do indywidualnych potrzeb: wieku, płci, masy ciała i wielu innych czynników. To właśnie dlatego dietę powinien ustalić dietetyk lub lekarz, a nie my sami (z pomocą gazet i innych źródeł). Dieta służy przede wszystkim zdrowiu i pełnemu, właściwemu odżywieniu organizmu. Tymczasem współczesne głodówki, oparte na kilku składnikach działają zupełnie odwrotnie. Warto też zadać sobie pytanie jak jemy? Czy jemy naprawdę, czy zapychamy się, by „uciszyć" skręcający się z głodu żołądek? Można też zapytać siebie po co jemy? Dla przyjemności? Niekoniecznie – jedzenie służy przede wszystkim dostarczaniu składników odżywczych. Jeśli przy okazji jest przyjemne, to wspaniale.

Wysokoprzetworzona, łatwa do przygotowania żywność, fast foody, słodycze, konserwanty, brak aktywności sportowej i ruchu (poza „pilotowaniem" pilota od telewizora), stres i pospiech – czy takie życie coś Wam przypomina? Do tego dieta wymagająca również jak najmniej czasu i wysiłku, uboga w warzywa i cukry – stop! Nie tędy droga! W naszym dziale diet znajdziecie wszystko, co dotyczy zdrowego i właściwego odżywiania. Diety, które Wam polecamy przygotowali dietetycy z Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Co więcej, podzieliliśmy je na grupy i podgrupy związane ze stylem życia, religią i innymi czynnikami. Tutaj dopasujesz odpowiednią dietę do własnej osoby. Pamiętajmy, że jesteśmy tym, co jemy. Jeśli zatem połykamy „śmieciowe jedzenie" to kim jesteśmy? Dbajmy o swoje zdrowie i piękną sylwetkę, zwłaszcza w czasach, w których otyłość jest epidemią. Pomożemy Wam w tym. Tutaj znajdziecie wskazówki. Zapraszamy do działów różnych diet (np. racjonalnych, odchudzających, wegetariańskich, dla urody etc.), porad, komentarzy eksperckich. Zdrowie to podstawa.

 

Artykuły znajdujące się w dziale są jedynie przykładowymi dietami. W celu stosowania jakiekolwiek diety skonsultuj się z dietetykiem lub lekarzem.

button_wybierzdiete

button_policzbmi

ciekawostki_button