Id kategorii - 66
Itemid - 205
view - article
id - 223
referer -
uri - /gotuj-i-nie-tra/sztuka-kupowania-i-przechowywania-owocow-i-warzyw
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

sztuka-kupowania-i-przechowywania-owocow-i-warzyw

Sztuka kupowania i przechowywania owoców i warzyw

 

Dr inż. Dorota Czerwińska
Katedra Żywienia Człowieka
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Jabłka, gruszki i ziemniaki nie są dobrym towarzystwem dla marchwi. W ich otoczeniu gorzknieje. Rozgotowaną brukselkę łatwo poznać po zapachu siarki. Wyjęty z lodówki pomidor przez co najmniej 20 minut nie pachnie i nie ma smaku. Co trzeba wiedzieć, by jeść świeże, pyszne i wartościowe owoce i warzywa? Oto garść bezcennych informacji o tym, jak je wybierać, przechowywać i przyrządzać, by świetnie smakowały i doskonale służyły naszemu zdrowiu.

Zewsząd słyszymy, że dobrze skomponowana codzienna dieta  musi zawierać aż 5 porcji owoców i warzyw. Czemu aż tyle? Nie ma lepszego źródła witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy. Ot dlatego! Warunek jest jeszcze jeden. Powinny być świeże i dobrze przechowywane.

Banan zielony, banan żółty

Banany są zrywane z palmy, gdy nie są jeszcze w pełni dojrzałe. Dlatego zdarza się niekiedy, że w sklepach są zielone owoce. Takie banany powinny jeszcze dojrzeć. Żeby tak się stało, wystarczy przechowywać je w temperaturze pokojowej. Nigdy nie należy umieszczać ich w lodówce. Tam mogą trafić jedynie dojrzałe owoce, które nie będą spożywane od razu. Dobrej jakości banany są dość twarde i jasne. Wielkość nie wpływa na ich jakość.

Amarantowe buraki

Najlepsze wśród buraków są te młode, małe i średnie, których korzenie są twarde i mają gładką skórkę oraz intensywną barwę. Gdy się je przekroi, lśnią i mają jednolitą barwę. Buraki są słodkie dzięki wysokiej zawartości sacharozy.

Omijamy z daleka bulwy wilgotne, wiotkie, z pomarszczoną skórą, jak również te zbyt stare. Są przerośnięte, zbyt twarde i włókniste. Nic smacznego, a i wartości odżywcze uszczuplone. Jak sprawdzić, który burak jest stary? Po wyglądzie skórki nie zawsze można się zorientować. Najlepsza jest próba noża. Po przekrojeniu starego buraka na jego powierzchni odsłonią się jasne krążki świadczące o obecności znacznych ilości błonnika. Młody burak będzie lśnił jednokolorowo i pięknie.

Świeże buraki są twarde i nie nadają się do spożycia na surowo. Dopiero po ugotowaniu stają się miękkie i smaczne.

Jeśli chcemy przechować buraki w lodówce musimy odciąć liście, pozostawiając krótką ich wiecheć. Inaczej będzie z nich niepotrzebnie wyciekał sok. Buraków nie myjemy, szczelnie je zawijamy, wkładamy do szuflady i spokojnie mogą spędzić w chłodzie nawet 3 tygodnie. Przenigdy nie zamrażamy surowych buraków. Po rozmrożeniu stają się miękkie i nadają się jedynie do wyrzucenia.

A co z gotowaniem? Zawarta w burakach betanina bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie. Jest  również wrażliwa na działanie podwyższonej temperatury. Dlatego podczas gotowania buraki tracą swoją intensywną czerwono-fioletową barwę. Zarówno bulwy, jak i woda, w której są gotowane, stają się koloru brunatno-czerwonego. By ugotowane buraki lub przyrządzony z nich wywar uzyskały amarantowy piękny odcień należy je zakwasić kwaskiem cytrynowym lub octem. Buraki przeznaczone na jarzynę należy gotować w skórce. Wówczas barwniki nie ulegają zniszczeniu. Natomiast barszcz gotuje się z buraków obranych i rozdrobnionych. Sprzyja to przechodzeniu barwników do wody i uzyskaniu intensywnie amarantowej barwy (po zakwaszeniu). To ważne informacje dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w kuchni.

Krewka brukselka   

Brukselka ma zabawny wygląd. Przypomina miniaturowe główki kapusty. Tycie, maleńkie, zaledwie centymetrowe. Dobrej jakości warzywa są twarde i intensywnie zielone. Nie powinny do nich przylegać ani zwiędłe, ani pożółkłe liście. Jeśli są, to czytelny znak, że warzywo należy kupić w innym sklepie.

Brukselka zachowuje intensywnie zieloną barwę nie tylko późną jesienią, ale i zimą. Co ciekawe, gdy lekko przemarznie, smakuje lepiej. Jest trwałym warzywem. Umytą brukselkę można przechowywać w lodówce nawet 10 dni.

Zwykle gotuje się ją w całości. Najlepiej w naczyniu bez przykrycia, wówczas zachowuje swój zielony kolor. Dobrze ugotowana jest zielono-żółta i ma piekący, lekko słodki smak. Nie należy jej rozgotowywać, żeby nie stracić wartości odżywczych i smakowych. Zbyt długo pozostawiona na ogniu zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach siarki.

Kapusta to nie głowa pusta

Najlepsza kapusta to ta, której głowa błyszczy i liście przylegają ciasno do siebie. Nie ma żadnych pęknięć ani przebarwień. Kapusta ma bardzo wysoką zawartość witaminy C. Właśnie dlatego nie należy kupować jej krojonej. Rozdrobnienie powoduje, że zawartość witaminy C w warzywie szybko obniża się.

By kapusta pozostała długo świeża i zachowała cenne witaminy, należy całą główkę zapakować w foliową torbę i włożyć do lodówki. Białą i czerwoną można w tych warunkach przechowywać około 2 tygodni, włoską – około tygodnia.

Kwiat kalafiora

Rzadko jemy kwiaty, tym chętniej powinniśmy sięgać po kalafiory. Najlepiej wybierać kremowe i białe, w którym poszczególne różyczki przylegają do siebie. Należy unikać kupowania kalafiorów mocno rozwiniętych i z brązowymi przebarwieniami. Są zwyczajnie nieświeże i po przygotowaniu będą niesmaczne.   

Surowy kalafior zawinięty w folię lub papier można przechowywać w lodówce nie dłużej niż tydzień.

Brokuły na muskuły

Dobre brokuły mają ściśle przylegające do siebie kwiaty zabarwione równomiernie na ciemnozielony kolor oraz jędrne łodygi i pędy. W żadnym razie kwiaty nie mogą być żółtawe. To znak, że brokuły są przejrzałe.

Można je przechowywać zawinięte w folię w lodówce przez 10 dni. Nie powinny być krojone.

Aromatyczne pomidory

Każdy miłośnik pomidorów wie, jak powinny wyglądać i pachnieć. Najlepsze są te o intensywnej barwie, która wskazuje, że owoce zawierają dużo czerwonego barwnika - likopenu.

Pomidory niedojrzałe muszą dojrzeć. By to umożliwić, należy przechowywać je w temperaturze pokojowej. Dojrzałe można przechowywać w lodówce dzień lub dwa. Trzeba jednak pamiętać, że zanim  ich później użyjemy, musimy odczekać minimum pół godziny, żeby odzyskały smak i aromat.

Gładkie bulwy ziemniaka

Dobre ziemniaki są twarde i gładkie. Nie powinny wystawać z nich żadne kiełki. Nie mogą także mieć zielonkawego zabarwienia. Jeśli mają, absolutnie nie nadają się do jedzenia, ponieważ zawierają toksyczny alkaloid solaninę. Związek ten może powodować wiele zaburzeń zdrowia, takich jak: depresja, bóle głowy, biegunka, a nawet choroby układu krążenia i układu oddechowego.

Idealnym sposobem na przechowywanie ziemniaków jest składowanie ich w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu w temperaturze 7-10oC. Idealna byłaby piwniczka lub ziemianka. W wyższej temperaturze ziemniaki zaczynają kiełkować i wysychać. Ziemniaki nie mogą być przechowywane w lodówce. Zawarta w nich skrobia w niskiej temperaturze przekształca się w sacharozę, nadając bulwom niepożądany słodkawy smak. 

Marchew nie lubi towarzystwa

Marchew ma grube, mięsiste, gładkie i proste korzenie o pomarańczowej barwie. Im korzeń przybiera intensywniejszy pomarańczowy kolor, tym więcej beta-karotenu zawiera. Korzenie marchwi mają kruchą strukturę. Są aromatyczne, słodkie, o lekko miętowym smaku i aromacie.

Należy unikać marchwi popękanej, a także wiotkiej i gumowatej. Jeśli ma zieloną nać, trzeba ją usunąć przed włożeniem warzywa do lodówki. Jeśli liście zostaną, korzeń będzie szybciej wiądł. Gdy korzeń marchwi jest zielony na końcach, należy tę zieloną część odciąć. Inaczej przygotowywane potrawy z marchwi będą gorzkie.

Marchew jest warzywem bardzo trwałym. Wystarczy przechowywać ją w odpowiednich warunkach, a będzie nadawała się do spożycia przez długi czas. Jak to zrobić? Zawiniętą w papierowy ręcznik albo w folię marchew (wszystko, by nie tracić wilgoci) trzeba trzymać w najzimniejszej części lodówki. Najlepiej by w pobliżu nie było jabłek, gruszek i ziemniaków. Ich towarzystwo nie służy marchwi, gorzknieje.

Aksamitne morele

Do spożycia nadają się owoce o intensywnej pomarańczowej barwie i lekko miękkie, nie poleca się owoców bladych i żółtych. 

Sezon na morele jest krótki. Tak więc, żeby wydłużyć dostępność tych owoców, suszy się je. Morele przeznaczone do suszenia powinny mieć ścisły i niezbyt włóknisty miąższ. Trzeba jednak wiedzieć, że suszone morele są traktowane dwutlenkiem siarki lub siarczynami podczas przetwarzania. Związki siarki są dodawane do żywności, w tym do suszonych moreli jako środki konserwujące, zapobiegające utlenianiu i utracie kolorów. Suszone morele nie poddane działaniu siarki są brązowe.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!