Id kategorii - 66
Itemid - 207
view - article
id - 225
referer -
uri - /gotuj-i-nie-tra/mae-grone-wszdobylskie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

male-grozne-wszedobylskie

Małe, groźne, wszędobylskie

 

mgr inż. Maria Jakubowska
Koło Naukowe Żywieniowców i Dietetyków
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

Niepozorne drobinki wywołują czasem poważne w skutkach zatrucia pokarmowe. Piszemy o przyczynach zatruć i o tym, jak ustrzec przed nimi siebie i swoją rodzinę.

 

Zatrucie pokarmowe jest opisane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako choroba zakaźna lub zatrucie, spowodowana przez spożycie żywności lub wody albo została rozpoznana jako skutek takiego spożycia. Zgodnie z encyklopedią PWN zatrucie pokarmowe to ostra choroba żołądkowo-jelitowa, wywołana spożyciem pokarmów zawierających zarazki lub ich toksyny (zakaźne zatrucie pokarmowe), a także inne związki toksyczne (np. zatrucie grzybami, lekami). Przyczyny zatruć oraz ich przebieg mogą być różne. Najczęściej są wywoływane przez bakterie, mogą być też powodowane przez wirusy, grzyby, pierwotniaki lub pasożyty, jak również zanieczyszczenia chemiczne żywności lub trucizny znajdujące się w tkankach roślin czy zwierząt (np.: alkaloidy lub tetrodotoksyna). Objawami zatrucia są najczęściej dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, wymioty), jak też układu nerwowego (np.: zapalenie opon mózgowych).

Salmonella i Campylobacter

Większość zatruć pokarmowych jest wynikiem niewłaściwego obchodzenia się z produktami żywnościowymi w domu. Przyczyną ok. 80% takich zatruć są bakterie z rodzaju Salmonella i Campylobacter. Bakterie salmonelli występują w drobiu i produktach drobiowych, mleku i jego przetworach. Dwa gatunki, które są przyczyną zatruć: Campylobacter jejuni oraz Campylobacter coli, występują głównie w drobiu, czasem w mleku oraz sporadycznie w owocach i warzywach; mogą występować również w wodzie.

Zatrucia – zapobieganie

W zapobieganiu zatruciom pokarmowym bardzo ważne jest dbanie o higienę osobistą i czystość w kuchni, a także prawidłowe postępowanie z żywnością. Drobnoustroje występują w powietrzu, wodzie, glebie, na ciele zwierząt oraz ludzi, a także na żywności produktach żywnościowych. Są przenoszone na dłoniach, ubraniach lub sprzęcie kuchennym. WHO opracowała pięć podstawowych zasad, których przestrzeganie chroni przed zatruciami:

1. Utrzymuj czystość w kuchni.

2. Oddzielaj żywność surową od ugotowanej.

3. Gotuj dokładnie.

4. Utrzymuj (przechowuj) żywność w odpowiedniej temperaturze.

5. Używaj bezpieczniej wody i żywności.

Warto jednak te zasady uzupełnić i rozwinąć:

1. Mycie rąk – myj ręce w następujących sytuacjach:

  • przed kontaktem z żywnością oraz w trakcie jej przygotowywania, na przykład po pokrojeniu surowego mięsa, a przed krojeniem warzyw, gdyż można przenieść bakterie z mięsa na warzywa, które będą spożywane na surowo;
  • po wyjściu z toalety;
  • po kontakcie ze zwierzętami.

2. Mycie blatów i sprzętów kuchennych – regularnie myj gorącą wodą z detergentem blaty sprzęty kuchenne, a zwłaszcza deski do krojenia. Najlepiej przeznaczyć jedną deskę tylko do krojenia mięsa. Sztućce i naczynia stołowe najlepiej suszyć w sposób naturalny lub w zmywarce. Fartuchy, ścierki do naczyń, ręczniki powinno się regularnie prać w wysokiej temperaturze. Ścierki i ręczniki należy wysuszyć po użyciu, ponieważ w mokrych mogą się rozwijać drobnoustroje.

3. Mycie produktów spożywczych przed spożyciem – aby zminimalizować ryzyko zatrucia trzeba przed spożyciem lub przygotowaniem dokładnie myć takie produkty jak: surowe mięso i ryby, warzywa i owoce (cytrusy należy sparzyć gorącą wodą, ponieważ ich skórka jest powleczona substancjami konserwującymi), jaja (należy je myć gorącą wodą lub sparzyć wrzącą, ponieważ na skorupce mogą się znajdować bakterie z rodzaju Salmonella).

4. Dokładne gotowanie żywności – drobnoustroje są wrażliwe na wysokie temperatury, należy więc dokładnie gotować żywność, szczególnie mięso i ryby, jaja oraz owoce morza. Żywność należy ogrzewać, aż wewnątrz potrawy zostanie osiągnięta i utrzymana przez 2 min temperatura 72°C. Mięso należy ogrzewać tak, aby soki pochodzące z jego wnętrza były czyste i nie miały różowej barwy. Zupy należy doprowadzać do wrzenia. Odgrzewaną żywność należy przed spożyciem ponownie ogrzać do temperatury powyżej 70°C.

5. Właściwe przechowywanie żywności:

  • surowej: surowe mięso i ryby powinno się przechowywać w przykrytych naczyniach w lodówce. Dobrze jest ustawiać je na niższej półce, tak aby w razie wycieku z mięsa soki nie skapywały na inne produkty. Surową żywność należy oddzielać od ugotowanej, w lodówce przechowywać na innej półce. Do ugotowanej żywności nie powinno się używać tych samych sprzętów i naczyń, co do ugotowanej żywności, np. nie należy układać usmażonego mięsa na talerzu, na którym wcześniej leżało surowe mięso.
  • ugotowanej: po przygotowaniu, jeśli potrawy nie zostaną spożyte, należy przechowywać je w lodówce. Żywność najlepiej przechowywać w temperaturze poniżej 5oC, ponieważ w przedziale 5–60°C panują najlepsze warunki do rozwoju drobnoustrojów. Ugotowaną żywność można pozostawić w temperaturze pokojowej na najwyżej dwie godziny.
  • zamrożonej: zamrożoną żywność powinno się rozmrażać w lodówce, w ciepłej wodzie lub bezpośrednio w urządzeniach grzewczych, ponieważ rozmrażanie w temperaturze pokojowej może spowodować rozwój drobnoustrojów (sprzyja temu temperatura i długi czas procesu). Ważne, aby nie zamrażać ponownie raz rozmrożonej żywności, gdyż sprzyja to rozwojowi bakterii!

6. Świeża żywność i bezpieczna woda – żywność przeznaczona do spożycia powinna być świeża. Nie należy jeść produktów spożywczych, których termin przydatności do spożycia upłynął, ponieważ pomimo braku widocznych oznak zepsucia, mogą być zakażone dużą ilością drobnoustrojów. Woda stosowana do przygotowywania żywności i picia powinna pochodzić z pewnego źródła, najlepiej używać wodę przegotowaną lub butelkowaną.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!