Id kategorii - 66
Itemid - 206
view - article
id - 224
referer -
uri - /gotuj-i-nie-tra/saatki-i-surowki-bez-strat
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

salatki-i-surowki-bez-strat

Sałatki i surówki bez strat

 

mgr inż. Joanna Jaczewska-Schuetz 
Instytut Żywności i Żywienia

Warzywa i owoce są cennym źródłem wielu składników pokarmowych. Produkty te powinno się spożywać codziennie. Bardzo atrakcyjnymi potrawami z warzyw i owoców są sałatki i surówki. Podczas ich przygotowania należy pamiętać o stosowaniu określonych  zasad, aby straty składników pokarmowych były jak najmniejsze.

 

Nietrwała witamina C

Witamina C, której głównym źródłem są warzywa i owoce jest bardzo nietrwała. Ulega rozkładowi pod wpływem światła, tlenu z powietrza czy wysokiej temperatury. Straty witaminy C spowodowane są także jej rozpuszczalnością w wodzie. Podczas przygotowywania sałatek i surówek należy brać pod uwagę wpływ wymienionych czynników na tą cenną witaminę. 

Wybór surowca i przechowywanie

O wartości odżywczej surówki i sałatki decyduje już wybór surowca, z którego będziemy ją wykonywać. Pamiętać należy, aby wybierane przez nas warzywa i owoce były  świeże, dojrzałe, nie zwiędnięte czy nadpsute.

Straty witaminy C, kwasu foliowego mają miejsce już w sklepie pod wpływem wystawienia owoców i warzyw na działanie światła (słonecznego lub sztucznego). Ważny jest także transport do domu – warzywa i owoce powinny być chronione przed działaniem światła (np. przewożone w bagażniku), należy także starać się, aby przewóz był możliwie najkrótszy. W domu przechowujemy warzywa i owoce w lodówce w pojemniku na dole. 

Chroń  rozdrobnione produkty

Warzywa i owoce należy dokładnie myć przed rozdrobnieniem. Moczenie oraz płukanie pokrojonych już warzyw powoduje wypłukanie cennych składników rozpuszczalnych w wodzie czyli witaminy C, kwasu foliowego i składników mineralnych. Pokrojone produkty należy także chronić przed dostępem światła. W praktyce oznacza to, że warzywa i owoce należy kroić od razu przed spożyciem lub po pokrojeniu przetrzymywać w lodówce. Do rozdrabniania warzyw i owoców stosuje się  noże, tarki, szatkownice ze stali nierdzewnej, wówczas straty witamin są mniejsze.

Po rozdrobnieniu składników należy skropić je sokiem z cytryny (co zmniejszy straty witaminy C), dodać olej roślinny lub jogurt (co zabezpieczy witaminy tłuszczorozpuszczalne np. witaminę A);

Gotowa potrawa

Sałatki i surówki należy przygotowywać od razu przed spożyciem. Jeżeli zachodzi konieczność wcześniejszego przygotowania potrawy należy od razu po przygotowaniu włożyć ją do lodówki. Przy przygotowywaniu sałatek i surówek pamiętać  należy o zasadzie łączenia składników: warzywa łagodne z kwaśnymi i aromatycznymi, bezbarwne z kolorowymi, twarde z soczystymi. Pozwoli to otrzymać atrakcyjną potrawę o odpowiednich walorach smakowych i zdrowotnych.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!