Id kategorii - 66
Itemid - 174
view - article
id - 222
referer -
uri - /gotuj-i-nie-tra/bakterie-czyhaj-na-ciebie-w-kuchni
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

bakterie-czyhaja-na-ciebie-w-kuchni

Bakterie czyhają na ciebie w kuchni

 

Zatrucia pokarmowe do przyjemnych nie należą. Główną ich przyczyną są bakterie, z reguły z rodzaju Salmonella i Campylobacter. Najłatwiej się nimi zarazić w... domu. Podpowiadamy, jak się chronić przed zatruciem.

 

Regularne myj blaty, sprzęty kuchenne, naczynia i sztućce. Ścierki i ręczniki po użyciu dokładnie susz i często wymieniaj.

Groźna wilgoć

Dotyczy to też gąbek do mycia naczyń, w których bakterie lubią się rozmnażać. Sprzątając szczególną uwagę zwróć na zlew i kran, suszarkę do naczyń, lodówkę, kosz na śmieci oraz podłogę. Pamiętaj, że do rozwoju bakterii niezbędna jest woda, dlatego wycieraj do sucha powierzchnie.

Oddzielna deska

Oddzielaj żywność ugotowaną od surowej. Używaj oddzielnych naczyń, sztućców i desek do krojenia. Jedną deskę przeznacz wyłącznie do krojenia surowego mięsa i ryb.

Ostrożnie z mięsem

Dokładnie gotuj potrawy. Jest to szczególnie ważne przy mięsie, a zwłaszcza drobiu. Soki z dobrze przyrządzonego mięsa nie powinny być różowe. Potrawy odgrzewaj tak, aby cały posiłek był odpowiednio ciepły, a odgrzewając zupę, doprowadź ją do wrzenia.

Kupuj tylko świeże

Kupuj świeże produkty wiadomego pochodzenia. Zwróć uwagę, czy są odpowiednio przechowywane w sklepie. Produkty takie jak warzywa, owoce, mięso, ryby oraz jajka umyj przed przygotowaniem posiłku. Jajka i owoce cytrusowe najlepiej sparz gorącą wodą.

Odpowiednio przechowuj

Przechowuj żywność w odpowiedniej temperaturze.

Produkty suche i sypkie oraz pieczywo przechowuj w temperaturze pokojowej. Napoje, soki, mleko UHT oraz przetwory w puszkach po otwarciu wstaw do lodówki. Niektóre warzywa i owoce, takie jak pomidory czy ogórki, przechowuj w temperaturze pokojowej, jednak większość trzymaj w lodówce. Potrawa, którą zostawiasz na później, musi być szybko schłodzona (w ciągu 2 godzin) i wstawiona do lodówki. Żywność rozmrażaj w lodówce. Nigdy nie zamrażaj żywności rozmrożonej, gdyż sprzyja to rozwojowi bakterii.

Myj ręce po skorzystaniu z toalety, kontakcie ze zwierzętami, przed przygotowaniem żywności oraz w trakcie - np. po kontakcie z surowym mięsem lub rybami, a także przed posiłkiem.

Dbaj o swoją lodówkę

Maria Jakubowska, ekspert Fundacji Banku Ochrony Środowiska:

- Lodówkę regularnie rozmrażaj, jeśli nie posiada systemu, który zrobi to automatycznie. Pamiętaj o jej regularnym myciu. Produkty muszą być w niej tak ustawione, aby powietrze mogło krążyć między nimi i je ochładzać.

Stosuj zasadę: "pierwsze weszło, pierwsze wyszło". Pomoże ci w tym ustawianie świeżo kupionych produktów z tyłu lodówki oraz wystawianie starszych na jej przód. Produktów przeterminowanych nie spożywaj.

Przed włożeniem do lodówki surowego mięsa, jajek, warzyw i owoców nie myj ich - dłużej zachowają świeżość. Do przechowywania używaj zamykanych pojemników lub folii spożywczej. Wędliny możesz zapakować w papier śniadaniowy, surowe mięso i ryby w pojemniki ze szczelnych zamknięciem, a niektóre warzywa, np. sałata, muszą mieć dostęp do powietrza, dlatego nie należy ich szczelnie pakować.

W lodówce w zależności od miejsca panują różne temperatury, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie produktów. Na górnej półce (ok. 8 st.) oraz na środkowych (4-5 st.) układaj większość produktów, w tym nabiał, wędliny oraz ugotowane przez nas potrawy tak, aby nie miały kontaktu z produktami surowymi. Najzimniej, ok. 2 st., jest na dolnej półce - przechowuj tu odpowiednio zabezpieczone surowe mięso i ryby.

W szufladzie (do 10 st.) dobrze dojrzeją warzywa i owoce. Najcieplej jest na drzwiach lodówki - tu przechowuj jajka, napoje, masło i różne sosy.

Super Express 20.05.2011

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!