Id kategorii - 65
Itemid - 199
view - article
id - 216
referer -
uri - /pory-i-porcje/warto-zadba-o-form-posikow
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

warto-zadbac-o-forme-posilkow

Warto zadbać o formę posiłków

 

Walcz z pośpiechem. Jadanie posiłków powinno być dla dziecka przyjemnością. Naszą zgubą jest pośpiech, a co za tym idzie - szybkie i byle jakie jedzenie. Dlatego warto już od dzieciństwa wyrabiać nawyk spokojnego spożywania posiłków.

 

 

Rozmaitości na talerzu

Bardzo ważnym czynnikiem diety jest urozmaicenie. Od najmłodszych lat powinno się przyzwyczajać dziecko do różnych smaków i kolorów potraw. Rodziców nie powinien zniechęcać fakt, że dziecko nie chce czegoś jeść. Czasami wystarczy zmienić formę podania, kolorystykę czy też sposób przyrządzenia, aby malucha zachęcić do spróbowania danego produktu. Ważne jest kształtowanie wyobraźni żywieniowej dziecka, zachęcanie go do wspólnego gotowania i tworzenia czasami prostych, ale efektownych dań. Trzeba też pamiętać, że dziecko naśladuje dorosłych w ich zachowaniach. Pamiętajmy, że nasze zachowanie przy stole będzie powielane przez nasze dzieci. Dawanie dobrego przykładu jest nieodzownym elementem właściwej edukacji żywieniowej.

Rodzinna biesiada

Pośpiech nie sprzyja kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Starajmy się także choć jeden posiłek w ciągu dnia zjeść razem z dzieckiem. Wspólne posiłki dają rodzicom możliwość pokazania prawidłowych, pro- zdrowotnych zachowań żywieniowych, z których dzieci na pewno wezmą przykład. Warto zadbać o estetykę podawanych posiłków i o to, by potrawy były atrakcyjne kolorystycznie. Wystarczy listek sałaty, kawałek papryki lub marchewki, aby uatrakcyjnić wygląd dania.

Trzeba pamiętać, że każdy posiłek jest ważny. Dlatego zadbajmy o wartość odżywczą zarówno obiadu, jak i kanapki na drugie śniadanie czy podwieczorku.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!