Id kategorii - 65
Itemid - 201
view - article
id - 218
referer -
uri - /pory-i-porcje/ks-na-zdrowie-czy-wiesz-co-je-twoje-dziecko
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

czy-wiesz-co-je-twoje-dziecko

Kęs na zdrowie! Czy wiesz, co je twoje dziecko?

 

Pytanie raczej powinno brzmieć - co powinno jeść? Od odpowiedniej diety zależy w dużej mierze prawidłowy rozwój oraz zdrowie twojej pociechy.

 

Nieprawidłowe odżywianie, złe nawyki żywieniowe to wielki problem Polaków. Wszyscy narzekamy na coraz szybsze tempo życia. Coraz więcej osób odżywia się w pędzie, byle jak, nie ma też czasu, by poznać choćby podstawowe informacje dotyczące zdrowej diety. Dodatkowo z każdej strony jesteśmy bombardowani reklamami, które zachęcają do zakupu rozmaitych produktów spożywczych - często równie atrakcyjnie opakowanych, co niezdrowych.

Posiłek dla dziecka

Najwięcej tracą na tym dzieci - uzależnione od decyzji dorosłych, a zarazem bezbronne wobec reklam czy środowiskowych mód. A przecież to w przypadku dzieci właśnie prawidłowe odżywianie odgrywa szczególną rolę. Odpowiednia dieta jest w stanie uchronić organizm przed infekcjami, zapewnić odpowiedni wzrost. Co więcej - odpowiada również za rozwój psychiczny i intelektualny. Umiejętnie skomponowana dieta jest bowiem prawdziwym paliwem dla mózgu.

Warto pamiętać, że dzieci naśladują swoich rodziców. Trudno więc zaszczepić dobre zwyczaje żywieniowe u swojej pociechy, jeżeli samemu ma się złe nawyki.

Wspólne spożywanie posiłków z rodziną jest bardzo ważne. Starajmy się choć jeden posiłek w ciągu dnia zjeść razem z dzieckiem. Wspólne posiłki dają rodzicom możliwość pokazania prawidłowych zachowań żywieniowych, z których dzieci na pewną wezmą przykład - przekonuje Joanna Jaczewska Schuetz z Instytut Żywności i Żywienia.

Nie można zapominać jednak o tym, że dziecko dużą część dnia spędza w szkole, z dala od rodziców. Niezwykle ważne jest zatem wypracowanie sobie takich metod kontaktowania i współpracy z nauczycielami, by nie pozbawiać się całkowicie wpływu na kształtowanie zdrowych postaw żywieniowych u swojego dziecka. Chodzi o to, by w miarę możliwości kontrolować to, co, jak i kiedy dziecko je poza domem.

Kupuj uważnie

Oprócz wiedzy z dziedziny odżywiania ważna jest też umiejętność odpowiedniego kupowania żywności. Wiele osób ulega sklepowym pokusom, wiele osób nie czyta informacji znajdujących się na etykietach produktów spożywczych, a część wręcz je lekceważy. I cóż z tego, że prawo polskie dobrze chroni nasze interesy w tym względzie, że wymaga się, by dokładne dane o składzie produktów znajdowały się na etykietach, a odpowiednie instytucje kontrolują, czy zamieszczone na opakowaniach informacje są prawdziwe, skoro sami konsumenci nie przywiązują do tego należytej wagi? Wiele w tym względzie zależy od nas samych - od naszej postawy, naszych nawyków. Można i warto je zmienić z pożytkiem dla nas samych, a przede wszystkim naszych dzieci. To nie takie trudne. Pomożemy ci zrobić pierwsze kroki w tym kierunku.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!