Id kategorii - 65
Itemid - 201
view - article
id - 218
referer -
uri - /pory-i-porcje/ks-na-zdrowie-czy-wiesz-co-je-twoje-dziecko
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

czy-wiesz-co-je-twoje-dziecko

Kęs na zdrowie! Czy wiesz, co je twoje dziecko?

 

Pytanie raczej powinno brzmieć - co powinno jeść? Od odpowiedniej diety zależy w dużej mierze prawidłowy rozwój oraz zdrowie twojej pociechy.

 

Nieprawidłowe odżywianie, złe nawyki żywieniowe to wielki problem Polaków. Wszyscy narzekamy na coraz szybsze tempo życia. Coraz więcej osób odżywia się w pędzie, byle jak, nie ma też czasu, by poznać choćby podstawowe informacje dotyczące zdrowej diety. Dodatkowo z każdej strony jesteśmy bombardowani reklamami, które zachęcają do zakupu rozmaitych produktów spożywczych - często równie atrakcyjnie opakowanych, co niezdrowych.

Posiłek dla dziecka

Najwięcej tracą na tym dzieci - uzależnione od decyzji dorosłych, a zarazem bezbronne wobec reklam czy środowiskowych mód. A przecież to w przypadku dzieci właśnie prawidłowe odżywianie odgrywa szczególną rolę. Odpowiednia dieta jest w stanie uchronić organizm przed infekcjami, zapewnić odpowiedni wzrost. Co więcej - odpowiada również za rozwój psychiczny i intelektualny. Umiejętnie skomponowana dieta jest bowiem prawdziwym paliwem dla mózgu.

Warto pamiętać, że dzieci naśladują swoich rodziców. Trudno więc zaszczepić dobre zwyczaje żywieniowe u swojej pociechy, jeżeli samemu ma się złe nawyki.

Wspólne spożywanie posiłków z rodziną jest bardzo ważne. Starajmy się choć jeden posiłek w ciągu dnia zjeść razem z dzieckiem. Wspólne posiłki dają rodzicom możliwość pokazania prawidłowych zachowań żywieniowych, z których dzieci na pewną wezmą przykład - przekonuje Joanna Jaczewska Schuetz z Instytut Żywności i Żywienia.

Nie można zapominać jednak o tym, że dziecko dużą część dnia spędza w szkole, z dala od rodziców. Niezwykle ważne jest zatem wypracowanie sobie takich metod kontaktowania i współpracy z nauczycielami, by nie pozbawiać się całkowicie wpływu na kształtowanie zdrowych postaw żywieniowych u swojego dziecka. Chodzi o to, by w miarę możliwości kontrolować to, co, jak i kiedy dziecko je poza domem.

Kupuj uważnie

Oprócz wiedzy z dziedziny odżywiania ważna jest też umiejętność odpowiedniego kupowania żywności. Wiele osób ulega sklepowym pokusom, wiele osób nie czyta informacji znajdujących się na etykietach produktów spożywczych, a część wręcz je lekceważy. I cóż z tego, że prawo polskie dobrze chroni nasze interesy w tym względzie, że wymaga się, by dokładne dane o składzie produktów znajdowały się na etykietach, a odpowiednie instytucje kontrolują, czy zamieszczone na opakowaniach informacje są prawdziwe, skoro sami konsumenci nie przywiązują do tego należytej wagi? Wiele w tym względzie zależy od nas samych - od naszej postawy, naszych nawyków. Można i warto je zmienić z pożytkiem dla nas samych, a przede wszystkim naszych dzieci. To nie takie trudne. Pomożemy ci zrobić pierwsze kroki w tym kierunku.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!