Id kategorii - 228
Itemid - 405
view - article
id - 954
referer -
uri - /nie-kasowa/ciekawostki/954-taumatyna-biako-sodsze-od-sacharozy
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Taumatyna – białko słodsze od sacharozy

 

Taumatyna jest naturalną białkową słodką substancją, przewyższającą około 2000–2500 razy słodycz sacharozy. Białko to, uznane za najsłodszą naturalną substancję na świecie, stosowane obecnie w przemyśle spożywczym, odkryte zostało w 1855 roku przez W.F. Daniella w afrykańskich owocach katemfe (Thaumatococcus daniellii).

ciekawostki_taumatyna_bialko_slodsze_od_sacharozyJest uznana za produkt bezpieczny dla zdrowia. Na liście dozwolonych dodatków do żywności taumatyna występuje pod oznaczeniem E-957. 1 g taumatyny dostarcza około 4 kcal, jednak ze względu na wysoką słodycz stosuje jej się niewielkie ilości, dlatego też jej wartość energetyczna nie ma większego znaczenia.

Jej wadą jest przede wszystkim lukrecjowy posmak oraz opóźnione o około 15 sekund odczuwanie smaku słodkiego. Stosowana jest ona wraz z innymi środkami słodzącymi ze względu na to, że choć opóźnione jest odczuwanie smaku słodkiego, to smak słodki pozostaje aktywny przez dłuższy czas.

Poza tym taumatyna może wzmacniać i maskować niektóre smaki i aromaty. Stosowana jest np. w produktach aromatyzowanych kawą. Dzięki niej aromat kawy zostaje podkreślony, ale bez niekorzystnego posmaku goryczy. Podobne działanie wykazuje w przypadku aromatów mięty, imbiru czy cynamonu – uwydatniając te zapachy, niweluje jednocześnie posmaki piekące, pieprzowe czy gorzkie. Bardzo często taumatyna znajduje zastosowanie w wyrobach, których głównym składnikiem są owoce cytrusowe, gdyż jej dodatek doskonale maskuje ich naturalną gorycz, jednocześnie wzmacniając aromat cytrusowy i nadając pożądaną słodycz.

Taumatynę wykorzystuje się też między innymi przy produkcji takich wyrobów, jak bezcukrowe gumy do żucia, produkty cukiernicze bez dodatku cukru oraz produkty cukiernicze powstające na bazie kakao lub owoców suszonych.

Jest związkiem dosyć odpornym na wysoką temperaturę – jej właściwości intensywnie słodzących nie niszczy nawet godzinne gotowanie.

 

Sylwia Gudej
Polskie Towarzystwo Dietetyki 

button_wybierzdiete

button_policzbmi

ciekawostki_button