Id kategorii - 32
Itemid - 43
view - article
id - 21
referer -
uri - /filozofia-zdrowia/wybieram-zdrowy-tryb-ycia
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

wybieram-zdrowy-tryb-zycia-zdrowie-rodzina-dzieciWybieram zdrowy tryb życia!

Zuzanna Jędrzejczyk, psycholog

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – prawda ogólnie znana, ale rzadko stosowana. Przekonaj się, jak nie wiele potrzeba, by Twoje dziecko zdrowo rosło i dobrze się rozwijało.

 

Często, gdy mamy już poważny problem zdrowotny, mówimy: „A można było temu zapobiec… Dlaczego tego nie zrobiliśmy?”. Prawdopodobnie dlatego, że w codziennym pośpiechu rzadko zastanawiamy się nad konsekwencjami tego jak żyjemy.

Ważna profilaktyka

Wielu problemom zdrowotnym moglibyśmy zapobiec, stosując po prostu profilaktykę. Wystarczyłoby tylko zwracać większą uwagę na to, jaki tryb życia prowadzimy my sami oraz nasze dzieci i najbliżsi. Szczególnie ważne jest, aby zasady zdrowego trybu życia wprowadzać już u bardzo małych dzieci, tak aby zapewnić im wszystko, co niezbędne do prawidłowego rozwoju oraz zapobiegać takim chorobom, jak cukrzyca, otyłość, wysokie ciśnienie krwi, a w późniejszym wieku – chorobom serca. Przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia zwiększa też poziom energii, pomaga radzić sobie ze stresem, poprawia nastrój i kondycję.

Mali obserwatorzy

Ogromną rolę w kształtowaniu nawyków zdrowotnych u dzieci odgrywają rodzice. Dzieci znacznie lepiej uczą się, obserwując to, co robią rodzice, niż słuchając tego, co do nich mówią. Jeżeli więc zależy nam, aby wykształcić u naszych pociech dobre nawyki, najpierw należy zadbać o swój własny tryb życia. Jedząc zdrowe pokarmy, pokazujemy dzieciom, jak się odżywiać. Uprawiając z nimi sporty, uczymy, że aktywne spędzanie czasu też może być zabawą.

Zasady zdrowego stylu życia

Wprowadzanie zasad zdrowego stylu życia wymaga codziennego planowania. Oto kilka podstawowych rad dotyczących zdrowego stylu życia:

1. Aktywność fizyczna – w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia nasze dzieci potrzebują co najmniej 60 minut aktywności fizycznej dziennie. W zależności od wieku dziecka, mogą to być różne formy ruchu: czas spędzony na placu zabaw, pływanie, jazda na rolkach lub na rowerze, gra w piłkę, szybki marsz.

2. Zrównoważona dieta – powinna zawierać owoce, warzywa, produkty mleczne i zbożowe oraz ryby i mięso, a także wodę i naturalne soki. Należy też zwrócić uwagę na ograniczenie ilości cukru: wybierać naturalne napoje z mniejszą ilością cukru, a słodycze zastępować owocami. Warto również w miarę możliwości wpływać na to, co dziecko może kupić w szkolnym sklepiku i z czego składają się szkolne obiady.

3. Dobry przykład – rodzice są najlepszym wzorem dla dzieci. Jeśli dziecko widzi, że rodzic jest aktywny fizycznie i czerpie z tego przyjemność, jest bardziej prawdopodobne, że samo będzie aktywne i pozostanie aktywne w dorosłym życiu. Warto zaangażować inne osoby z rodziny lub znajomych i organizować wspólne wycieczki rowerowe, gry zespołowe lub inne formy aktywnego spędzania czasu.

4. Odpoczynek – dzieci podobnie jak my potrzebują ok 8 godzin snu na dobę. Niewyspane mogą mieć problemy z koncentracją i nauką. Warto zadbać również o urozmaicenie zajęć w czasie wolnym od nauki i podtrzymywanie relacji z innymi dziećmi.

5. TV i komputer – warto zadbać o ograniczenie ilości oglądanych przez dziecko (w przerwach pomiędzy bajkami) reklam zachęcających do kupowania niezdrowych produktów; dobrze jest wprowadzić też ograniczenia dotyczące czasu poświęcanego przez dziecko na oglądanie telewizji i grę na komputerze, pamiętając jednak o zaproponowaniu mu innych ciekawych zajęć.

Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie zdrowszego stylu życia, a nasze dobre nastawienie to już połowa sukcesu.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!