Id kategorii - 78
Itemid - 299
view - article
id - 352
referer -
uri - /rodzinna-aktywno-fizyczna/zabawy-ze-skakankami
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

zabawy_ze_skakankami

Zabawy ze skakankami

 

Tadeusz Staniszewski
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

Wbrew pozorom skakanki nie są przeznaczone tylko dla dziewczynek - bardzo często skakanki używane są w treningu sportowym na przykład bokserów. Zapraszamy dzieci i rodziców do zabaw i ćwiczeń ze skakankami!

 

Poniższe propozycje przeznaczone są dla rodziców z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym. Zapraszamy do zabaw i ćwiczeń ze skakankami. Wbrew pozorom skakanki nie są przeznaczone tylko dla dziewczynek - bardzo często skakanki używane są w treningu sportowym, m.in. bokserów.

Skoki obunóż

Najprostszym skokiem przez skakankę jest przeskok obunóż - czyli na jeden obrót skakanki przypada jeden przeskok. Po opanowaniu tego ćwiczenia, można spróbować wykonać w trakcie jednego podskoku dwa pełne obroty skakanki. W gronie koleżanek i kolegów dziecka można zorganizować konkurs, kto więcej razy przeskoczy przez skakankę.

Biegnij i skacz

Należy wyznaczyć jakiś odcinek na podwórku. Konkurs dla rodziców, dzieci i ich rówieśników polega na tym, by, skacząc obunóż na skakance, pokonać wyznaczony odcinek jak najmniejszą ilością skoków.

Zwisy

Do tej zabawy najlepszy byłby trzepak lub mocne drzewo. Należy przełożyć skakankę przez trzepak tak, aby końce skakanki wisiały swobodnie. Po sprawdzeniu, czy na tak przymocowanej skakance można się zawiesić, organizujemy konkurs. Jedna osoba daje sygnał i wszyscy uczestnicy jednocześnie, podkurczywszy nogi, zawisają na swoich skakankach, wygra ta osoba, która ostatnia dotknie nogami ziemi.

Kto zwinniejszy

Skakanki należy tak zawiązać, aby tworzyły kółka. Wielkość kółka, dostosowana do budowy każdego uczestnika, musi być taka, by przez kółko można było przejść, ale z lekką trudnością. Każdy uczestnik kładzie kółko przed sobą. Konkurs polega na tym, by jak najszybciej przejść przez skakankę. Na sygnał należy przełożyć skakankę przez głowę, następnie przez całe ciało, po czym położyć skakankę na ziemi i klasnąć rękami nad głową. Konkurs wygra ta osoba, która najszybciej trzy razy z rzędu wykona to ćwiczenie.
Uwaga! Jeśli kółka są małe, dzieci mają dużą szansę wygrać konkurs z dorosłymi.

Szybkie podskoki

Zadanie polega na tym, by - trzymając kilkakrotnie złożoną skakankę oburącz przed sobą na wyciągniętych rękach, podskakując obunóż, starać się dotknąć kolanami do skakanki. Konkurs wygra osoba, która w ciągu 10 sekund wykona więcej takich podskoków. W przypadku braku zegarka, czas można odmierzać głośnym liczeniem.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!