Id kategorii - 78
Itemid - 297
view - article
id - 356
referer -
uri - /rodzinna-aktywno-fizyczna/zabawy-z-pik
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

zabawy_z_pilka

Zabawy z piłką

 

Tadeusz Staniszewski
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

Od najmłodszych lat dzieci uwielbiają zabawy i gry z piłkami. Proponujemy kilka gier, w trakcie których cała rodzina może się świetnie bawić, spędzając wspólnie czas na świeżym powietrzu.

 

Poniższe propozycje przeznaczone są dla rodziców z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym. Zabawy i gry z piłkami zawsze cieszyły się wśród dzieci olbrzymią popularnością. Do proponowanych zabaw i gier wystarczy jedna piłka (np. siatkowa lub plażowa) oraz nieduży kawałek równego terenu (podwórko, łąka, działka, polana itp.).

Chwyć piłkę

Konkurs rodzinny. Zadanie polega na mocnym wyrzucie piłki w górę oraz schwytaniu jej, zanim upadnie na ziemię. Ćwiczenie w tej formie byłoby za łatwe nawet dla dzieci. Dla utrudnienia więc, dziecko po wyrzucie piłki musi wykonać przysiad z dotknięciem dłońmi ziemi, a dopiero po wyprostowaniu się może złapać piłkę. Dorośli natomiast, po wyrzucie piłki, muszą usiąść na ziemi, a następnie wstać i złapać piłkę. Każdy uczestnik konkursu ma pięć prób, a wygra ten zawodnik, który więcej razy złapie piłkę po prawidłowo wykonanym ćwiczeniu.

Obieganie

Rodzice stają w odległości pięciu kroków od siebie. Dzieci ustawiają się za rodzicami. Na sygnał dorośli zaczynają podawać do siebie piłkę i w tym samym momencie dzieci zaczynają obiegać rzucających rodziców. Rodzice głośno liczą podania, a dzieci głośno liczą każde ''zaliczone'' kółko. Zadaniem dzieci jest przebiec jak najwięcej okrążeń w czasie, w którym rodzice wykonają dwadzieścia podań i chwytów piłki. Oczywiście po zakończeniu musi nastąpić zmiana ról, dzieci przejmują rolę podających piłkę, a rodzice próbują swoich sił w bieganiu. Konkurs należy powtórzyć trzykrotnie - wygra osoba, która w sumie pokonała najwięcej okrążeń.

Mocne odbicie

Konkurs polega na bardzo mocnym odbiciu piłki od ziemi. Tak mocnym, żeby piłka odbiła się wyżej niż wynosi wzrost odbijającego zawodnika. Uczestnicy konkursu startują po kolei, każdy ma po trzy próby. Za każdą próbę, w której uczestnik uzyskał pożądaną wysokość, można zdobyć jeden punkt. Wygra zawodnik, który zdobędzie największą ilość punktów.

Przechwyć piłkę

Cała rodzina ustawia się na obwodzie koła. Jeden z uczestników wchodzi do środka. Osoby stojące na obwodzie koła podają do siebie piłkę, a będący w środku stara się jej dotknąć. Jeżeli mu się to uda, opuszcza środek koła, a do środka wchodzi osoba, która w tym momencie rzucała piłkę. Piłkę wolno rzucać najwyżej do wysokości wyciągniętych rąk osoby będącej w środku koła. Można oczywiście zrobić z tej zabawy konkurs, należy wtedy liczyć, kto i ile razy był w środku koła.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!