Id kategorii - 78
Itemid - 296
view - article
id - 357
referer -
uri - /rodzinna-aktywno-fizyczna/zabawy-na-podworku
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

zabawy_na_podworku

Zabawy na podwórku

 

Tadeusz Staniszewski
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

Pamiętasz, jak przyjemnie było się bawić po szkole na podwórku? Przypominamy ten beztroski czas i proponujemy kilka prostych, ale wciągających zabaw, do których zapraszamy zarówno dzieci, jak i rodziców.

 

Poniższe propozycje przeznaczone są dla rodziców z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym. Do zabaw potrzebny będzie krążek hokejowy, ale z powodzeniem może go zastąpić kawałek deseczki lub zakrętka od słoika. Na asfalcie, betonie lub piasku należy narysować kwadrat o boku 3 na 3 metry, który następnie należy trzema liniami poziomymi i pionowymi podzielić na 16 małych kwadracików.

Gra w klasy

Zadaniem dziecka jest przepychanie krążka nogą z kwadracika do kwadracika tak, aby po kolei ''zaliczyć'' wszystkie narysowane pola. Krążek musi się zatrzymać w każdym polu. Jedno z rodziców liczy czas potrzebny dziecku na przeprowadzenie krążka od pierwszego do ostatniego pola. W tej samej konkurencji startują dorośli, ale ich zadanie jest trudniejsze - muszą to samo zadanie wykonać, skacząc na jednej nodze. Mama może w trakcie konkurencji zmienić nogę, natomiast ojciec musi cały czas skakać na tej samej nodze. Konkurencję wygra ''zawodnik'', który wykona postawione zadanie w najkrótszym czasie.

Wyścigi krążka

Konkurs trochę podobny jest do poprzedniego. Na sygnał ''start'', dziecko rozpoczyna przesuwanie krążka z pola do pola, jak w poprzedniej zabawie, a jedno z dorosłych zaczyna w tym samym czasie obiegać narysowany kwadrat dookoła, licząc głośno ilość wykonanych okrążeń. Bieganie kończy się w momencie, gdy dziecko z krążkiem dotrze do ostatniego pola. Potem oczywiście musi nastąpić zmiana ról. Konkurencję wygra osoba, która więcej razy obiegła kwadrat w czasie, kiedy zawodnik przesuwający krążek dotarł do ostatniego pola.

Celny krążek

Kolejny konkurs polega na rzucaniu krążkiem lub podobnym przedmiotem do narysowanych kwadracików. Każdy uczestnik zabawy wykonuje pięć rzutów, rzut uważa się za celny, gdy przybór zatrzyma się w polu, nie dotykając żadnej linii. W celu wyrównania szans, należy dla każdego uczestnika ustalić inną odległość od celu, uwzględniając przy tym wiek, wzrost i umiejętności. Konkurs wygra osoba, która uzyskał najwięcej trafień.

Skoki na rozkaz

Jedna z ćwiczących osób wskakuje obunóż do któregokolwiek pola, następne skoki wykonuje już pod dyktando innego uczestnika zabawy. Przykładowe polecenia: skok w prawo, w lewo, do tyłu, obrót podskokiem w miejscu, przeskok o jedną kratkę w przód, itp. Polecenia powinny być dostosowane do umiejętności ruchowych ćwiczącego. Konkurs wygra uczestnik, który wykona zadania z najmniejszą ilością pomyłek.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!