Id kategorii - 426
Itemid - 970
view - article
id - 3256
referer -
uri - /ekologia-na-co-dzien/3256-kontrowersje-w-sprawie-spalania-opon
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Kontrowersje w sprawie spalania opon czyli dlaczego nie możemy ich palić sami, a w cementowniach jest to dozwolone

Wojciech Grochowski

Jeśli ktoś z Was był kiedyś świadkiem palenia opon, to z pewnością wie, że widok i zapach dymu powstającego w wyniku tego procesu są odstraszające. Z czego to wynika?

Nie od dziś wiadomo, że w skład opon wchodzi wiele substancji, których uwolnienie w procesie spalania może mieć destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Mówiąc, że  w oponach znajduje się cała tablica Mendelejewa zapewne przesadzimy, ale jednak Znaczną jej część w „gumach” odnajdziemy. Ołów, chrom, cynk, nikiel i miedź, wchodzące  w skład tlenków, do tego kadm, to tylko nieliczne ze składników gumowego surowca. Spalanie w domowych kotłowniach = wdychanie trującego dymu i związane z tym konsekwencje zdrowotne (m.in. choroby nowotworowe).

No dobrze – palenie opon jest błędem. Ale jak do tego się ma propagowanie ich spalania  w cementowniach jako paliwa alternatywnego? Tam już nie są trujące?

BINGO!

Zużyte opony to wprost idealne paliwo alternatywne do wykorzystania w cementowniach. Guma to zwulkanizowana mieszanina kauczuku naturalnego, kauczuku syntetycznego i sadzy. Są to substancje organiczne, w których węgiel stanowi około siedemdziesięciu procent ich składu. Wartość opałowa zużytych opon jest porównywalna z wartością opałową dobrego węgla kamiennego.

Prawo nakazuje odzysk energii uwalnianej przy spalaniu zużytych opon.

Obecnie około sześćdziesiąt procent zużytych opon jest poddawanych procesowi odzysku energetycznego, to znaczy, że opony wykorzystywane są jako paliwo alternatywne. 

Do niedawna barierą w stosowaniu zużytych opon jako paliwa alternatywnego w cementowniach, był brak automatycznych systemów podawania zużytych opon do pieca cementowego.

Obecnie w Polsce wszystkie instalacje do produkcji cementu wykorzystują automatyczne systemy podawania do pieca obrotowego różnych rodzajów paliwa alternatywnego, między innymi zużytych opon.

Wiele takich systemów jest dostosowanych do podawania całych zużytych opon. Pozwala to oszczędzić energię na ich cięcie, które dostarcza także wielu innych technicznych kłopotów.

Cementownie w Polsce wykorzystują rocznie ponad dziewięćdziesiąt tysięcy ton zużytych opon. Skoro zużyte opony to takie świetne paliwo alternatywne, to dlaczego nie wolno nimi palić w domowych instalacjach? Pocięta opona włożona do paleniska zwykłego pieca topi się, przez co zatyka ruszt i blokuje dostęp powietrza. Następuje spalanie z niedoborem tlenu. Tworzy się tlenek węgla, czyli czad i inne silnie toksyczne związki.

W obrotowym piecu cementowym panuje dużo wyższa temperatura niż w piecu tradycyjnym.

Obrotowy piec cementowy o długości kilkudziesięciu metrów znacznie wydłuża czas spalania, co pozwala na rozkład termiczny złożonych związków chemicznych. Popiół z opon zostaje w całości wykorzystany jako składnik do produkcji cementu. Stalowy drut, który wzmacnia krawędzie opony, przetopiony w piecu obrotowym cementowni jest źródłem żelaza, dodatku potrzebnego do wyrobu klinkieru. Ciepło ze spalin odzyskiwane jest do wstępnego podgrzania surowców. Schłodzone spaliny przez system filtrów uwalniane są do atmosfery.

Głównym surowcem do wyrobu cementu jest zmielona skała wapienna, czyli kamień wapienny. Mieszankę surowcową podgrzewa się w strumieniu spalin wylotowych. Odbywa się to w kalcynatorze - kilkustopniowym systemie komór i centryfug mieszających spaliny ze wsadem surowcowym. Podgrzany wsad trafia do górnej części pieca obrotowego do wypalania klinkieru. Także w tym miejscu dodawane są zużyte opony.

Energia ze spalenia organicznej części opony podnosi temperaturę, co zwiększa efektywność procesu wypieku klinkieru.

Opona uzupełnia również skład materiałowy o związki żelaza pochodzące z przetopienia drutu stalowego.

Wsad surowcowy przesypuje się w dół pieca obrotowego, w stronę palnika.

Po przebyciu kilkudziesięciometrowej drogi wypieku, na dolnym końcu pieca obrotowego wysypują się granulki klinkieru.

Po przemieleniu, klinkier staje się bazą cementu.

Cement zmieszany z piaskiem i wodą tworzy beton.

Beton to materiał z duszą recyklingu!

Źródło:

  1. Środa B. Stowarzyszenie Producentów Cementu: Odzysk energetyczny w cementowni. X Forum Gospodarki Odpadami. Stare Jabłonki 2013;
  2. http://www.odr.pl/ekologia-i-rodowisko/ochrona-rodowiska/513-trucizna-z-komina
  3. Muschack W.: Pollution of Street Run-off by Traffic and Local Conditions. Sci. Total Environ., 93: 419-431, 1990.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!