Id kategorii - 12
Itemid - 1089
view - category
id - 453
referer -
uri - /odnawialne-zrodla-energii
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Odnawialne Źródła Energii

Słownik wybranych pojęć związanych z OZE

slownik wybranych pojecPrzygotowaliśmy mini-słownik pojęć, które pojawiają się w artykułach z działu ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII. Rozszyfrowane zostały wszystkie trudne skróty i pojęcia. 

Czytaj więcej...

 

Pierwszeństwo energii pierwotnej w budownictwie

Ranking źródeł energii w budownictwie 

Na poboczach przeróżnych programów energetycznych, także tych uwzględniających potrzebę dywersyfikacji jej źródeł, zdarza się dyskusja na temat rzeczywistej „ekologiczności” tych źródeł, w tym także tych powszechnie uznawanych za przyjazne środowisku. W szczególności dotyczy to budownictwa, gdzie użytkowanie różnego rodzaju i z różnych źródeł energii jest oczywiste.
Kryteria, które powinny być zastosowane przy ocenianiu stopnia oddziaływania na środowisko danego rodzaju energii są różnorakie. Można na przykład wydzielić tu następujące pola kryterialne:

Czytaj więcej...

 

Czym są Odnawialne Źródła Energii?

Czym sa OZESłońce jest źródłem prawie całej energii na świecie. Ruch wody, wiatr, produkcja biomasy, nie mówiąc już o promieniowaniu i cieple zgromadzonym we wszystkich warstwach naszej planety, pochodzą właśnie od niego. Uważa się, że tylko ciepło wnętrza Ziemi oraz ruch wód morskich, który jest wywołany przyciąganiem Księżyca, nie mają bezpośredniego związku z tą wyjątkową gwiazdą.

Z aktywności Słońca wynika większość odnawialnych źródeł energii, które wykorzystujemy od dawna. Określamy je skrótem OZE. To nie jest odkrycie ostatnich lat. Urządzenia do wytwarzania odnawialnej energii towarzyszyły nam od zarania dziejów. Były napędzane przez zwierzęta, siłę ludzkich mięśni, wiatr lub wodę.

Czytaj więcej...

 

Czy węgiel odejdzie do lamusa?

czy wegiel odejdzie do lamusaEnergia elektryczna i cieplna, wykorzystywana do celów cywilizacyjnych, w głównej mierze produkowana jest podczas tradycyjnego procesu spalania. Proste spalanie paliw stałych jest niebezpieczne dla środowiska. Niesie ono wiele zagrożeń i ma setki wad. Wystarczy wspomnieć o szkodliwych substancjach, wydostających się przez kominy do atmosfery. Przykładem jest dwutlenek węgla, który przyczynia się do nadmiernego ocieplenia klimatu. Są też inne zagrożenia, m.in. metan z kopalnianych odpadów, emisja ciepła, dewastacja powierzchni Ziemi, a czasami zagrożenie dla ludzkiego życia z powodu wypadków w kopalniach. Ponadto zasoby kopalin są ograniczone i z czasem się wyczerpią.

Czytaj więcej...

 

Dlaczego warto postawić na Słońce?

dlaczego warto postawic na slonceSłońce świeci bez przerwy od miliardów lat i nie ma symptomów, że zgaśnie. Powtarzalność procesów odbywa się zasadniczo w cyklach dobowych związanych z ruchem wirowym Ziemi oraz sezonowych, związanych z ruchem obiegowym, a więc także z cyklami życia roślin, obiegiem wody, niektórymi cyklami geochemicznymi itd.

Czytaj więcej...

 

Od czego zacząć wybór mikroinstalacji OZE dla naszego domu?

od czego zaczac wybor mikroinstalacjiNajbliżej ideału znajduje się prosta energetyka solarna (cieplna i elektryczna), energia ruchu i termiki wód (także oceanicznych) oraz najprostsza – z biomasy. Odnawialna jest oczywiście energia wytwarzana przez organizmy, w tym przez samego człowieka. Wymienione rodzaje można dzielić na typy i warianty tak, że możliwości wyboru jest mnóstwo. 

Odnawialność oznacza także pozostawienie w nienaruszonym stanie rozkładu energii pierwotnej na Ziemi. Łatwo dowieść, że niektóre z uznawanych powszechnie odnawialnych rodzajów energii nie są odnawialnymi.

Czytaj więcej...

 

Małe elektrownie wiatrowe

male elektrownie wiatroweSiłownie wiatrowe wykorzystywane są zarówno w energetyce zawodowej, jaki i w gospodarstwach domowych do produkcji energii elektrycznej.

Czytaj więcej...

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!