Id kategorii - 80
Itemid - 278
view - article
id - 333
referer -
uri - /wicej-felietonow/333-prawdy-oczywiste-i-prawdy-urojone
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Zdrowym zezem 

 

diety_button

zasady_button

ruch_button

przepisy_button

zywienie_button

dowiedz_button

eko_button

Prawdy oczywiste i prawdy urojone

prawdy_oczywiste_i_prawdy_urojoneWojtek Burger

 

Każdy z nas w podobny sposób przechodził poznawanie prawd oczywistych, bo każdy z nas chodził do szkoły. Jedną z takich prawd jest uważanie na jezdni podczas przechodzenia na drugą stronę ulicy. Nim zdecydujemy się przejść ulicę w poprzek – najlepiej w wyznaczonym do tego miejscu, na pasach – należy uważnie rozejrzeć się w lewo i w prawo, i gdy już się upewnimy, że droga jest dla nas bezpieczna, wtedy przechodzimy. Podobnie uczono nas dbania o higienę ciała, że ręce przed każdym posiłkiem należy dokładnie umyć, najlepiej ciepłą wodą z mydłem i dopiero po takiej czynności możemy bezpiecznie usiąść do posiłku.

 

To prawdy oczywiste, których przypominanie dorosłym ludziom może u dorosłych wzbudzić rozdrażnienie, bo przecież świetnie wiedzą, jak postępować na drodze i podczas jedzenia.

Prawdy urojone, to wymysły, którym dało się wiarę, że istnieją naprawdę. Z tej puli ‘prawd’ garściami czerpie reklama, dla której liczy się głównie emocjonalny odbiór konsumenta, a nie  prawda oczywista. Taką prawdą urojoną jest najsłynniejszy polski slogan reklamowy – ułożony przez wybitnego dziennikarza i prozaika, Melchiora Wańkowicza – „Cukier krzepi”.

Zdrowe myślenie.

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego określenie ‘krzepić’ znaczy tyle samo, co dodawać sił. To wielkie uproszczenie w pojmowaniu cukru, które na wiele lat wbiło się w świadomość konsumentów jednostronną półprawdą. Cukier należy do grupy tak zwanej ‘białej śmierci’, obok soli i białej mąki. Oprócz wartości pożytecznych każdy z tych produktów ma jeszcze coś, co budzi zastrzeżenia przy nadmiernym jego spożywaniu. Gdzie prawda oczywista, którą powinniśmy kierować się w życiu, bo tego właśnie uczono nas od najmłodszych lat? W przestrzeganiu umiaru i unikaniu przesady – tego także nas uczono.

Slogany i hasła reklamowe wpajane na każdym kroku w telewizji, radiu i na bilbordach, próbują nam zastąpić zdrowy osąd. Nie bez przyczyny wyciąganie właściwych wniosków określa się mianem „zdrowego myślenia”. Jeśli cofniemy się pamięcią do najwcześniejszych lat w szkole, to przypomnimy sobie, że myślenie i poznawanie prawd oczywistych miało służyć naszemu zdrowiu i bezpieczeństwu – mycie rąk, uważanie na jezdni i wiele innych cennych morałów.

Czyste nie znaczy bezpieczne.

Zapominając o prawdach oczywistych, narażamy się na niebezpieczeństwa. Po to poznawaliśmy te prawdy w dzieciństwie, aby w życiu dorosłym radzić sobie w oparciu o zdrowy osąd, a nie prawdy urojone. Świat z każdym kolejnym upływem dekady ulega przemianie, ostatnio te przemiany jakby przyspieszyły. Ile w tym przyspieszeniu udziału prawd urojonych, trudno zgadnąć, bo nikt tego nie bada.

Głośna epidemia zakażeń groźnym szczepem Escherichia coli w Niemczech uświadamia nam, że pomimo wejścia na kolejny wyższy stopień technologicznego rozwoju, konieczność przestrzeganie higieny, obowiązuje z taką samą siłą, jak sto lat temu. Prawda oczywista nie podlega modzie i nie można nią manipulować w imię prawdy urojonej. Wmawianie ludziom, że produkcja warzyw i owoców stanęła na takim poziomie, że wreszcie mamy produkty bez robaków i chorób jest niczym innym, jak wmawianiem prawdy urojonej. Aż strach pomyśleć, że kucharze i restauratorzy wierzą w te urojenia i zamiast dokładnego mycia i oczyszczania warzyw i owoców, ledwie je opłukują, bo przecież warzywa i owoce tak czysto wyglądają. Nasze ręce też wyglądają czysto, gdy wstajemy od komputera, a przecież badania pokazują czarno na białym, że klawiatura jest siedliskiem wielu drobnoustrojów szkodliwych dla zdrowia. Ale nie myślimy o tym, wstając od komputera i udając się na posiłek. W szkole uczono nas jeszcze, że klamki i poręcze w miejscach publicznych oraz pieniądze i wiele innych przedmiotów, których dotykają setki osób, także są potencjalnym źródłem niebezpiecznych dla ludzi drobnoustrojów. A skąd my możemy wiedzieć, jaka drogę przechodzą warzywa i owoce zanim trafią w nasze ręce; jaką wodą, a może raczej cieczą, są opłukiwane? Nie wiemy tego! Ufamy jakiejś prawdzie urojonej.

Prawda, której nie wolno ignorować.

Świat się przekształca, ale nie tylko w dobrym kierunku. Są ludzie, dla których życie i bezpieczeństwo innych jest celem. Choćby dla terrorystów. Escherichia coli powoduje poważne uszkodzenie organów wewnętrznych człowieka, a te prowadzą do śmierci. Bakteria znajduje się na liście potencjalnych broni biologicznych, opracowanej przez amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób. To kolejna prawda oczywista, którą można zignorować, lub potraktować bardzo serio. Człowiek, aby żyć musi oddychać i jeść. Te dwie prawdy to jednocześnie dwie najskuteczniejsze drogi zakażenia, dlatego tak chętnie stosowane przez terrorystów. Hiszpański konkwistador Francisco Pizarro, podczas podboju Ameryki Południowej, ofiarował Indianom prezenty zakażone wirusem ospy. Napoleon w trakcie oblegania Mantui wywołał epidemię leptospirozy, bakteryjnej choroby powodującej uszkodzenie nerek oraz silne krwotoki wewnętrzne. Natomiast armia rosyjska rozsiewała zarazki dżumy.

Prawdą urojoną jest, że żyjemy w bezpiecznym świecie. Zdarzenia w Niemczech pokazują, że bez względu na źródło pochodzenia epidemii, prawda oczywista – dbanie o higienę własną i mycie pożywienia przed posiłkiem – nadal obowiązuje i nic w tym względzie nie chce się zmienić.

Sama wiedza, to za mało.

Co jakiś czas w skali świata lub w wymiarze regionalnym media podają informacje o zbiorowych zatruciach pokarmowych. Kilka lat temu w Polsce było głośno o bąblowicy, na którą zachorowali amatorzy jagód prosto z krzaka. Przeświadczenie, że niemyte owoce smakują lepiej, to kolejny mit pochodzący z prawdy urojonej. Woda w żadnym wypadku nie wypłukuje smaku, ani zapachu z owoców, czy warzyw. Więcej zła dla zdrowia człowieka wnoszą same prawdy urojone, które faktycznie mają moc ‘wypłukiwania’ zdrowego rozsądku.

W szkole i nie tylko w niej poznajemy prawdy oczywiste. Wydają się proste i… oczywiste. Z każdym dniem zdobywamy wiedzę o świecie oraz regułach postępowania; co wolno i należy robić, a czego należy unikać. Ale jak powiedział Goethe: Sama wiedza to za mało, musi ona jeszcze znaleźć zastosowanie. Dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa.

 

Zobacz również:

Przeczytaj także inne felietony.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!