Id kategorii - 56
Itemid - 116
view - article
id - 107
referer -
uri - /pieczywo-dietetyczne-na-problemy-zdrowotne
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Pieczywo dietetyczne na problemy zdrowotne

zbozowe pieczywo dietetyczne 02

Dr inż. Dorota Czerwińska
Katedra Żywienia Człowieka
SGGW, Warszawa

Osoby cierpiące na powyższe przypadłości powinny stosować pieczywo dietetyczne, które jest przygotowywane z myślą o nich. Specjalny skład i sposób przygotowania sprawiają, że to pieczywo może być „bezpiecznie" spożywane przez wszystkich, którzy „zwykłego" chleba jeść nie mogą.

Najczęściej wypiekane pieczywo dietetyczne to: pieczywo bezglutenowe, niskobiałkowe, niskokaloryczne, niskosodowe oraz pieczywo z dużą zawartością błonnika.

Glutenowi wstęp wzbroniony

Chorzy na celiakię muszą mieć żelazny charakter, nie mogą bowiem sięgać po produkty zawierające gluten. Skąd mamy wiedzieć, które produkty go zawierają, a które nie? Producenci są zobowiązani do informowania nas o tym. Dlatego między innymi na opakowaniach pojawia się informacja: „produkt bezglutenowy" lub uniwersalny symbol: „przekreślony kłos", wskazujący jasno, że dany produkt glutenu nie zawiera.

zbozowe_pieczywo_dietetyczne_dieta_odchudzanie_zdrowie_01

Celiakia objawia się uczuleniem na zawarte w zbożach frakcje glutenu - białka zwane prolaminami, a konkretnie gliadynę (zawartą w pszenicy), sekalinę (zawartą w życie), hordeinę (zawartą w jęczmieniu) oraz aweninę (zawartą w owsie). Zatem trzeba zrezygnować ze spożywania pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa. To duże dietetyczne utrudnienie.

Spożywanie wymienionych białek przez osoby z celiakią prowadzi do częściowego lub całkowitego zaniku kosmków jelitowych. Ich uszkodzenie zaburza motorykę jelit, a także proces trawienia i wchłaniania składników odżywczych zawartych w pożywieniu. Zmiany te mogą prowadzić do niedoborów białka, wapnia, żelaza, witamin, w efekcie wywoływać poważne choroby, m.in.: krzywicę, osteoporozę, niedokrwistość, a także prowadzić do zaburzeń rozwoju i zmniejszonej odporności organizmu na infekcje.

Jedynym skutecznym sposobem leczenia celiakii jest stosowanie diety bezglutenowej. Z jadłospisu trzeba wykluczyć tradycyjne pieczywo oraz długą listę produktów zbożowych zawierających pszenicę, żyto, jęczmień, owies oraz orkisz. Czym zastąpić chleb? Oczywiście pieczywem bezglutenowym. Do jego wypieku stosuje się mąkę kukurydzianą, ryżową, ziemniaczaną, gryczaną, a także skrobię kukurydzianą. To najpopularniejsze opcje, ale nie jedyne. Można wybrać także wolną od glutenu mąkę z prosa, z suchych nasion strączkowych (groch, fasola, soja), z amarantusa. Asortyment pieczywa bezglutenowego jest naprawdę duży, jest w czym wybierać. Oto przykłady:

pieczywo kukurydziane chleb kukurydziany niskobiałkowy, chleb bezglutenowy niskobiałkowy, chleb bezglutenowy gruboziarnisty, bułki kukurydziane jasne i ciemne;

  • pieczywo ryżowe - chleb ryżowy, chleb ryżowy na zakwasie, chleb ryżowy z ziarnami, bułki ryżowe, bułki ryżowe na zakwasie z ziarnami;
  • pieczywo gryczane - chleb z mąki gryczanej
  • Pieczywo bezglutenowe zawiera małe ilości białka, dlatego może być spożywane także przez osoby, które muszą stosować dietę niskobiałkową, zalecaną przy ostrej i przewlekłej niewydolności nerek, zapaleniu nerek, w trakcie leczenia dializacyjnego i przed przeszczepem nerek.

Chrupko, lekko, zdrowo

Ładnie zawinięta paczuszka pieczywa z napisem „lekkie" lub „light" gwarantuje, że produkt spożywczy ma wartość energetyczną mniejszą od produktu typowego o co najmniej 30%. To ważna informacja dla wszystkich. Szczególnie przydatna jednak w profilaktyce i leczeniu otyłości. Wówczas zalecane jest spożywanie pieczywa chrupkiego, czyli takiego, którego wartość energetyczna (kaloryczność) jest obniżona. Jedna kromka takiego pieczywa zawiera tylko 20-30 kcal. Dla porównania: średnia kromka chleba mieszanego (ok. 50 g) to 100-125 kcal.

Zaletą pieczywa „lekkiego" jest także wysoka zawartość błonnika. Błonnik pęcznieje w żołądku i daje uczucie sytości. Pobudza także ruchy perystaltyczne jelit, wspomagając pracę układu pokarmowego, a także zapobiega dolegliwościom przewodu pokarmowego, szczególnie zaparciom. Chcąc podnieść zawartość błonnika przy produkcji chleba dietetycznego, wykorzystuje się płatki zbożowe, otręby, kasze.

Gatunków pieczywa o obniżonej kaloryczności jest bez liku. Producenci prześcigają się w jego wzbogacaniu. Oto przykładowa „chrupka" lista:

  • chleb chrupki lekki kukurydziany
  • chleb chrupki lekki pszenny
  • chleb chrupki lekki ryżowy
  • chleb chrupki lekki żytni
  • pieczywo chrupkie lekkie graham
  • pieczywo chrupkie mleczne
  • pieczywo chrupkie sezamowe
  • pieczywo chrupkie tradycyjne
  • pieczywo chrupkie z żytem
  • pieczywo chrupkie żytnie
  • pieczywo lekkie 7 ziaren
  • pieczywo lekkie chleb chrupki
  • pieczywo lekkie 7 zbóż
  • pieczywo lekkie pszenne
  • pieczywo lekkie pszenno–kukurydziane
  • pieczywo lekkie razowe
  • pieczywo lekkie wielozbożowe
  • pieczywo lekkie wieloziarniste
  • pieczywo lekkie z błonnikiem
  • pieczywo lekkie z makiem
  • pieczywo lekkie ze słonecznikiem
  • pieczywo lekkie żytnie.

Pieczywo dietetyczne można polecić każdemu. Jest zdrowe, bogate w błonnik, zawiera mało tłuszczów.

Niepożądana sól kuchenna

Niektórzy w swej diecie muszą znacznie ograniczyć użycie soli kuchennej (konkretniej zawartego w niej sodu). Czasem nawet trzeba sól całkowicie wyeliminować. Wiąże się to z koniecznością przygotowywania wielu produktów, wśród nich także chleba, według specjalnych receptur.

Pieczywo niskosodowe jest przeznaczone dla osób z marskością wątroby, z niewydolnością krążenia, której towarzyszą obrzęki oraz dla osób z nadciśnieniem tętniczym.

Osobom cierpiącym na nadciśnienie można śmiało polecić pieczywo chrupkie. Zawiera zdecydowanie mniej sodu, a więcej potasu niż pieczywo tradycyjne. Jego spożywanie zmniejsza zawartość soli w diecie. W ten sposób może działać ochronnie na serce.

Chleb bogaty w białko

Pieczywo można wzbogacać na kilkadziesiąt sposobów. Jednym z nich jest dodawanie do niego produktów sojowych, mlecznych i koncentratów białkowych. Tak powstaje pieczywo wysokobiałkowe zalecane w diecie wysokobiałkowej stosowanej przy wirusowym zapaleniu wątroby, żółtaczce, we wrzodziejącym zapaleniu jelit, zespole złego wchłaniania, chorobach nowotworowych. Taka dieta jest zalecana także rekonwalescentom.