Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3047
referer -
uri - /aktualnosci/3047-ostra-papryka-na-wlasna-odpowiedzialnosc
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Ostra papryka na własną odpowiedzialność

Utworzono: wtorek, 10, styczeń 2017 09:17

paprykaW Turynie znajduje się restauracja, w której klienci dostają do podpisu oświadczenie, że są świadomi konsekwencji jedzenia potraw z ostrą papryką i nie będą obarczać lokalu odpowiedzialnością za możliwe negatywne dla zdrowia konsekwencje.

Takie rozwiązanie jest konsekwencją wydarzenia, które miało miejsce w restauracji. Jeden z młodych klientów zamówił danie z ostrą papryką, aby popisać się przed narzeczoną. Po zjedzeniu klient poczuł się źle i trafił do szpitala. Za radą adwokata restaurator postanowił się zabezpieczyć przed prawnymi konsekwencjami podobnych zdarzeń w przyszłości i każe im podpisywać dokument.

Salvatore Marturano, właściciel restauracji, uprzedza klientów o ostrości potraw, ale to oni sami podejmują decyzję. Najbardziej kłopotliwą pod tym względem klientelą jest młodzież, która bagatelizuje skutki jedzenia tak ostrych przypraw. Restaurator dodaje, że w jego rodzinnej miejscowości jedzenie ostrych papryk to norma, ale tylko takich, których ostrość nie przekracza 2 lub 3 stopni w dziewięciostopniowej skali peperoncino. Ta zamówiona przez pechowego klienta miała 5 stopni. Pomysłowy właściciel podsumowuje, że wprowadzenie deklaracji spowodowało, że ludzie dwa razy się zastanawiają, zanim podejmą decyzję.

Ostrość papryki i innych potraw mierzona jest skalą Scoville’a. Opiera się ona na zawartości kapsaicyny, która odpowiada za poczucie ostrości. Słodka papryka ma 0 SHU (Scoville heat units), sos Tabasco 3500-8000 SHU, papryczka habanero 100 tys.-350 tys. SHU.

źródło: tvn24.pl

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!