Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3047
referer -
uri - /aktualnosci/3047-ostra-papryka-na-wlasna-odpowiedzialnosc
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Ostra papryka na własną odpowiedzialność

Utworzono: wtorek, 10, styczeń 2017 09:17

paprykaW Turynie znajduje się restauracja, w której klienci dostają do podpisu oświadczenie, że są świadomi konsekwencji jedzenia potraw z ostrą papryką i nie będą obarczać lokalu odpowiedzialnością za możliwe negatywne dla zdrowia konsekwencje.

Takie rozwiązanie jest konsekwencją wydarzenia, które miało miejsce w restauracji. Jeden z młodych klientów zamówił danie z ostrą papryką, aby popisać się przed narzeczoną. Po zjedzeniu klient poczuł się źle i trafił do szpitala. Za radą adwokata restaurator postanowił się zabezpieczyć przed prawnymi konsekwencjami podobnych zdarzeń w przyszłości i każe im podpisywać dokument.

Salvatore Marturano, właściciel restauracji, uprzedza klientów o ostrości potraw, ale to oni sami podejmują decyzję. Najbardziej kłopotliwą pod tym względem klientelą jest młodzież, która bagatelizuje skutki jedzenia tak ostrych przypraw. Restaurator dodaje, że w jego rodzinnej miejscowości jedzenie ostrych papryk to norma, ale tylko takich, których ostrość nie przekracza 2 lub 3 stopni w dziewięciostopniowej skali peperoncino. Ta zamówiona przez pechowego klienta miała 5 stopni. Pomysłowy właściciel podsumowuje, że wprowadzenie deklaracji spowodowało, że ludzie dwa razy się zastanawiają, zanim podejmą decyzję.

Ostrość papryki i innych potraw mierzona jest skalą Scoville’a. Opiera się ona na zawartości kapsaicyny, która odpowiada za poczucie ostrości. Słodka papryka ma 0 SHU (Scoville heat units), sos Tabasco 3500-8000 SHU, papryczka habanero 100 tys.-350 tys. SHU.

źródło: tvn24.pl

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!