Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 2876
referer -
uri - /aktualnosci/2876-ostre-jak-papryka-ale-ktora
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Ostre jak papryka... Ale która?

Utworzono: sobota, 11, czerwiec 2016 15:10

paprykaJalapeño, piri-piri czy habanero to odmiany ostrej papryki, o których pewnie wszyscy słyszeli. Ale która z nich pali najbardziej?

Do niedawna papryczka Trinidad Scorpion Butch T była najostrzejszą papryką chili na świecie. Ale zgodnie z aktualnym zapisem Światowej Księgi Rekordów Guinnessa tytuł ten należy obecnie do papryki Carolina Reaper wyhodowanej przez Eda Currie’go z Karoliny Południowej. Jej uśredniona „moc” to 1 569 300 jednostek w skali Scoville’a, która mierzy pikantność potraw na podstawie zawartości kapsaicyny – związku chemicznego odpowiedzialnego za ostry smak.

Tytuł został przyznany partii najostrzejszych papryczek z hodowli Currie’go, którą nazwał HP22B, co było skrótem od „High Power Pot 22 Plant B”. Najostrzejsza pojedyncza papryka osiągnęła wynik 2,2 miliona jednostek w skali Scoville’a. Dla porównania Scorpion Butch T ma 1 463 700 jednostek, Naga Jolokia ok. 1 milion, habanero od 100 do 350 tysięcy, pir-piri od 50 do 175 tysięcy, a jalapeño „jedynie” od 2 do 8 tysięcy jednostek.

Wyhodowanie aktualnej rekordzistki zajęło Edowi Currie’mu 10 lat, chociaż on sam zajmuje się paprykami od ponad 20 lat. Carolina Reaper to połączenie słodkiej papryki habanero i odmiany Naga Viper, niegdyś uznanej za najostrzejszą. A jak smakuje Carolina Reaper? Podobno jest słodkawa w smaku, można też doszukać się delikatnego posmaku owoców oraz czekolady i cynamonu. Trzeba mieć jednak bardzo wyszukany smak, żeby wyczuć to wszystko pośród piekielnej ostrości.

źródło: www.latimes.com

ilustracja: pixabay.com

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!