Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3383
referer -
uri - /aktualnosci/3383-omega-3-wplyw-na-zdrowie-1
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Omega-3 – wpływ na zdrowie

Utworzono: czwartek, 05, styczeń 2023 16:07

salmon 1238248 1280Kwasy omega-3 należą do kwasów wielonienasyconych i są to przede wszystkim kwas alfa-linolenowy (ALA) oraz kwas DHA (dokozaheksaenowy) i kwas EPA (eikozapentaenowy). Pierwszy w z nich występuje w orzechach włoskich, siemieniu lnianym, oleju rzepakowym i oleju sojowym, natomiast dwa pozostałe obecne są w tłustych rybach morskich oraz wodorostach. Kwasy te, mimo że obecne w wymienionych produktach spożywczych, rzadko występują w diecie przeciętnego konsumenta, co powoduje znaczący wzrost udziału kwasów omega-6 do omega-3. A to z kolei, jak sugerują badania, zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości pociągając za sobą wystąpienie chorób współistniejących.

Ważność kwasów omega-3 wynika z szeregu korzystnych działań na organizm człowieka, ponieważ wpływają one pozytywnie na funkcjonowanie układu immunologicznego, układu nerwowego, ale także zmniejszają ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca, nadwagi i otyłości, mają działania antyalergiczne, antydepresyjne, antyneurodegeneracyjne oraz przeciwnowotworowe. Dodatkowo DHA jest szczególnie istotny dla właściwego funkcjonowania mózgu i do budowy neuroprzekaźników, czyli cząsteczek odpowiadających za przesyłanie informacji w organizmie. Z kolei EPA hamują rozwój nowotworów, wpływają na kurczliwość naczyń krwionośnych i wykazują działania przeciwzapalne.

Z wyżej wymienionych powodów, bardzo istotna jest właściwa podaż kwasów omega-3 w diecie, która według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia, powinna wynosić 250 mg EPA i DHA (łącznie) na dzień. Taką ilość kwasów dostarcza np. 50-100 g łososia spożytego 2 razy w tygodniu, co w przypadku populacji polskiej jest trudne do uzyskania ze względu na niskie spożycie ryb. Dlatego należy rozważyć konsultację z lekarzem, który zleci suplementację olejem rybim lub algami morskimi.

Autor: Artur Kiełb

Źródła:

  1. Wcisło, T., & Rogowski, W. (2006). Rola wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 w organizmie człowieka. In Cardiovascular forum (Vol. 11, No. 3, pp. 39-43).
  2. Materac, E., Bodek, K. H., & Marczyński, Z. (2013). Zastosowanie kwasów tłuszczowych omega-3 w profilaktyce i terapii chorób. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 46(3).
  3. Marciniak-Lukasiak, K. (2011). Rola i znaczenie kwasów tłuszczowych omega-3. Żywność Nauka Technologia Jakość, 18(6).
  4. Simopoulos, A. P. (2016). An increase in the omega-6/omega-3 fatty acid ratio increases the risk for obesity. Nutrients, 8(3), 128.
  5. Gutiérrez, S., Svahn, S. L., & Johansson, M. E. (2019). Effects of omega-3 fatty acids on immune cells. International journal of molecular sciences, 20(20), 5028.
  6. Jarosz M. Normy Żywienia Dla Populacji Polski. Warszawa: Instytut Żywności i Żywienia; 2020.

Zdjęcie: Robert Owen-Wahl z Pixabay

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!