Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3370
referer -
uri - /aktualnosci/3370-orzechy-wloskie-wplyw-na-zdrowie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Orzechy włoskie - wpływ na zdrowie

Utworzono: wtorek, 24, maj 2022 10:52

walnut 2816935 1280Orzechy włoskie można zaliczyć do jednej z najbardziej zdrowych przekąsek. Są bogate w antyoksydanty, witaminę E - w formie γ-tokoferolu, która wpływa szczególnie korzystnie na układ krwionośny, a także w cenne kwasy omega-3. Dodatkowo cechują się wysoką zawartością manganu, folianów, witaminy B1 i B6.

Orzechom włoskim można przypisać szczególnie korzystny wpływ na serce i układ krwionośny, dzięki dużej ilości antyoksydantów, ale również L-argininie – jednemu z najistotniejszych aminokwasów dla człowieka. Duża zawartość antyoksydantów przekłada się na działanie antynowotworowe orzechów włoskich – w tym zwalczanie wolnych rodników.
Ze względu na duży udział kwasów omega-3, w tym kwasu alfa-linolenowego (któremu przypisuje się wpływ na mniejsze ryzyko nagłej śmierci z powodu chorób układu krążenia), orzechy te regulują również poziom cholesterolu we krwi.
W wielu badaniach wykazano także, że orzechy włoskie pomagają w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, ponieważ są niezwykle sycące. Posiadają dużą ilość błonnika oraz wysokiej jakości białka, ale także niski indeks glikemiczny, dzięki czemu szybko czujemy się najedzeni.
Spożycie odpowiedniej ilości orzechów włoskich przyczynia się też do poprawy składu mikroflory przewodu pokarmowego, co w efekcie może wpłynąć na redukcję czynników chorobotwórczych.
Orzechy włoskie wpływają również na opóźnienie procesów starzenia i zachowanie funkcji poznawczych na wysokim poziomie u osób starszych. U osób młodych oznacza to wsparcie dla procesów myślowych oraz poprawę pamięci. Zawartość kwasów omega-3 zaś sugeruje również obniżenie ryzyka depresji.
Wskazuje się również na profilaktyczne działanie orzechów włoskich w kierunku zapobiegania cukrzycy.
Zalecaną dzienną ilością jest 7 całych orzechów łuskanych, które możemy spożyć oddzielnie bądź w połączeniu z jakimś posiłkiem np. jogurtem z owocami.

Autorka: Weronika Laszczak

Źródło:Orzech włoski – właściwości: https://dietetycy.org.pl/orzech-wloski-wlasciwosci/

Zdjęcie:  Th G z Pixabay

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!