Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3359
referer -
uri - /aktualnosci/3359-czy-to-mozliwe-ze-nie-mamy-snow
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Czy to możliwe, że nie mamy snów?

Utworzono: czwartek, 28, maj 2020 09:28

sen copyPodczas snu nasz organizm odpoczywa, regeneruje się i zbiera siły na kolejny dzień aktywności związanej z codziennymi obowiązkami. W naszych snach często napotykamy sytuacje z życia wzięte, które nigdy się do tej pory nie przytrafiły, innym razem śnią nam się złe rzeczy – koszmary. Te wszystkie odczucia nazywane są marzeniami sennymi i stanowią tylko część snu – fazę REM, na którą składa się etap zasypiania oraz snu między marzeniami sennymi (tzw. faza NREM). 

Etapy te występują w sposób cykliczny – najpierw pojawia się faza NREM, która trwa 80-100 minut, po której wchodzimy w fazę REM trwającą zaledwie 15 minut. Takich cyklów podczas 7-8 godzinnego snu jest około 4-5. Wszystkie te fazy są bardzo istotne i niezbędne do prawidłowej regeneracji organizmu. Wszystkie razem pozwalają na odpowiedni odpoczynek naszego mózgu w nocy. Bez fazy zasypiania nie będzie kolejnych etapów snu – fazy NREM przygotowującej do marzeń sennych, a bez niej nie będzie najważniejszej fazy w całym cyklu – fazy REM, czasu aktywnego wypoczynku mózgu, w której występują marzenia senne – te dobre i te złe.

Jak to jest, że często budzimy się więc z przeświadczeniem, że absolutnie nic nie przyśniło nam się danej nocy? Czy to w ogóle możliwe

Według przeprowadzanych badań wykazano, że niemożliwy jest całkowity brak snu. Bez względu na to czy pamiętamy nasze sny czy nie wykazano, że ludzki mózg jest organem najbardziej aktywnym podczas nocy, a to oznacza, że każdy z nas śni mimo, że niewiele z tego pamiętamy po przebudzeniu. Bywa, że w chwili nagłego i chwilowego przebudzenia (zwłaszcza gdy śni nam się coś nieprzyjemnego) pamiętamy swoje sny z zadziwiającą ilością szczegółów. Ale rano, już po właściwej pobudce, całe wspomnienie zwykle nam ulatuje. Stwierdzono, że o wiele łatwiej jest nam pamiętać koszmary ponieważ są one zdecydowanie bardziej przerażające niż zwyczajne sny i gwałtownie wybudzają nas z fazy REM naszego snu. 

Jeśli ktokolwiek z nas będzie zamartwiał się „brakiem snu” może mimo wszystko „spać spokojnie” gdyż jest to zjawisko wręcz niemożliwe, a ze słabym zapamiętywaniem naszych nocnych przygód w świecie snów musimy się po prostu pogodzić.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!