Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3352
referer -
uri - /aktualnosci/3352-matcha-co-to-takiego
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Matcha - co to takiego?

Utworzono: piątek, 30, sierpień 2019 15:09

matchaMatcha to rodzaj sproszkowanej zielonej herbaty. Pochodzi z Japonii i ma bardzo długą tradycję, z którą związany jest rytuał chanoyu. Powstaje z rośliny herbacianej, która przez zbiorami jest zacieniana, by ograniczyć dopływ światła słonecznego. Dzięki temu w liściach znajduje się bardzo dużo chlorofilu, któremu matcha zawdzięcza swój jasnozielony, intensywny kolor.

Właściwości

O matchy zrobiło się głośno ze względu na bardzo duży wachlarz właściwości. Przede wszystkim zawiera ponad sto razy więcej antyoksydantów niż zwykła zielona herbata. Przeciwutleniacze działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwnowotworowo. Wzmacniają także układ odpornościowy.

Dzięki zawartości L-teaniny, matcha działa uspokajająco. Jest bogata w chlorofil i błonnik, więc oczyszcza organizm z toksyn i wspomaga spalanie tłuszczu.

Silne właściwości matchy wynikają z tego, że w przeciwieństwie do innych herbat, nie spożywamy naparu, ale formę sproszkowaną. Oznacza to, że dostarczamy organizmowi także składników nierozpuszczalnych w wodzie.

Wątpliwości

Często obok pozytywnych opinii o matchy, pojawiają się informacje o szkodliwych skutkach ubocznych. Według dietetyka Anny Jelonek niepożądane skutki dotyczą nie tylko matchy, ale zielonej herbaty w ogóle. Ma to związek z obecnością pewnej substancji, galusanu epigallokatechiny, która z jednej strony działa antyoksydacyjnie, ale z drugiej może gromadzić się w wątrobie, powodując uszkodzenie jej komórek. Dotyczy to jednak sytuacji, w której wprowadzamy nadmiar tej substancji do organizmu.

Jeżeli nie pijemy matchy w nadmiarze, nie powinniśmy zaobserwować skutków ubocznych. Możemy za to cieszyć się jej słodkim smakiem, pozbawionym goryczki charakterystycznej dla zielonych herbat.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!