Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3349
referer -
uri - /aktualnosci/3349-wybierajmy-wode
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Wybierajmy wodę!

Utworzono: piątek, 19, kwiecień 2019 09:47

woda pierwszy wyborPowstało wiele kampanii promujących picie wody. Większość z nas wie jakie ilości powinna wypijać i do czego woda jest nam potrzebna, ale czy aby jesteśmy przekonani o tym na tyle aby postawić wodę ponad wszystkie inne napoje?

Woda pełni w ludzkim organizmie wiele zróżnicowanych funkcji. Człowiek składa się w dużej części właśnie z niej, gdyż stanowi około 60-75% naszego organizmu. Przede wszystkim dzięki wodzie w naszym ciele może zachodzić wiele różnorodnych procesów chemicznych. Woda często stanowi środowisko większości zachodzących reakcji, ale może być również ich substratem, jak i produktem. Stanowi również rozpuszczalnik dla wielu substancji i związków chemicznych.

Kolejnym zadaniem wody w naszym organizmie jest termoregulacja – pochłania ciepło i równomiernie je rozprowadza. Pozwala na schładzanie powierzchni ciała poprzez wydzielanie potu. Oprócz tego woda umożliwia nam trawienie i wchłanianie – jest obecna w ślinie, która jest niezbędna podczas żucia pokarmu i formowania kęsów, a oprócz tego jest również obecna w enzymach trawiennych, które działają w dalszych częściach układu pokarmowego. Woda pełni także funkcję ochronną w naszym organizmie. Jest odpowiedzialna za ochronę gałki ocznej, mózgu czy rdzenia kręgowego przed różnymi urazami. Dodatkowo jest składnikiem śluzu dlatego zapobiega tarciu organów wewnętrznych i kości w stawach. Dzięki wodzie nasza krew płynie, a z organizmu usuwane są toksyczne produkty przemiany materii.
Oprócz tych korzyści płynących z picia wody do zalet można zaliczyć również:

  • poprawienie nawilżenia, elastyczności i ogólnej kondycji skóry,
  • redukcję cellulitu,
  • zwalczanie uczucia zmęczenia,
  • pomoc w pozbyciu się problemów jelitowych,
  • redukcja poziomu cholesterolu,
  • poprawa wydolności organizmu w czasie ćwiczeń,
  • poprawa funkcjonowania nerek.

Warto eliminować spożywanie napojów słodzonych i zastąpić je naturalną wodą niegazowaną. Często osobom dorosłym bardzo ciężko jest odzwyczaić się od kolorowych napojów gazowanych, a co dopiero dzieciom! Dlatego ważne jest aby najmłodszym podawać do picia wodę. Dzięki temu przywykną do jej smaku i będzie to dla nich naturalne, że jeśli są spragnione to sięgają właśnie po nią, a nie po gazowane i słodzone napoje.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!