Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3348
referer -
uri - /aktualnosci/3348-kurz-to-nasz-przyjaciel-czy-wrog
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Kurz. To nasz przyjaciel czy wróg?

Utworzono: środa, 13, marzec 2019 11:52

kurzJedni dbają o to, aby nigdy nie było go w pobliżu, inni natomiast nie zwracają na niego za bardzo uwagi. Skąd tak naprawdę bierze się kurz i z czego się składa?

Na pierwszy rzut oka wydaje się być zwyczajnym szarawym pyłem jednak w jego skład wchodzi wiele bardzo różnych substancji – włókna naszych ubrań, martwy złuszczony naskórek czy włosy. Można wręcz stwierdzić, że każdy z nas ma taki kurz na jaki sobie zapracuje, gdyż w wyniku analizy próbki pyłu można dosyć dużo dowiedzieć się o osobie, która przyczynia się do jego powstawania. Chociażby z wyników badań można zorientować się na jakie choroby cierpi właściciel kurzu i jaką dietę stosuje, a także na którym piętrze usytuowane jest jego mieszkanie! Jednym słowem kurz wręcz przechowuje historię miejsca w którym osiadł. Dostaje się do naszych domów przez okna, kominy wentylacyjne, a także wraz z naszym ubiorem.

Kurz to także żywe organizmy – są nim pleśnie, roztocza oraz bakterie. Czy w takim razie istnienie kurzu, który jest wszechobecny w każdym z domów może mieć jakieś pozytywne strony?

Otóż okazuje się, że tak! Wyniki badań potwierdzają, że w zbyt czystym pomieszczeniu możemy nabawić się alergii, a także chorób autoimmunologicznych. Kurz stanowi czynnik, który w sposób ciągły utrzymuje nasz układ odpornościowy w stałej gotowości do obrony. Jeśli więc nasze mieszkanie za bardzo lśni czystością możemy przyczynić się do częściowego rozregulowania naszego systemu obronnego!

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!