Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3314
referer -
uri - /aktualnosci/3314-truskawki-na-zdrowy-mozg
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Truskawki na zdrowy mózg

Utworzono: poniedziałek, 18, czerwiec 2018 08:54

truskawki mozgWiele przeprowadzanych badań wykazało jeden, zgodny wniosek. To co jemy wpływa na nasz nastrój – na to czy jesteśmy szczęśliwi, agresywni, smutni czy zaspani.Mózg jest niezwykle wrażliwy na to co jemy.

Nasze codzienne jadłospisy mogą przyczyniać się do tego, że będziemy bardziej podatni na stany depresyjne, mogą podnieść lub obniżyć poziom agresji i lęków, spowodować że będziemy czuli się bardziej ospali lub zaczniemy rwać się do pracy, a efekty jej będą o wiele bardziej efektywne. Wszystko to zależy od tego co położymy na talerz. 

Warte uwagi są związki zawarte w truskawkach. Przeprowadzone badania wykazały, że zawarta w nich fisetyna, która jest substancją zaliczaną do grupy flawonoli pozwala na unikniecie problemów związanych z funkcjonowaniem intelektualnym, które mogą pojawi się wraz z wiekiem. Fisetyna może być znaczącą substancją w zapobieganiu wielu chorobom związanym z neurodegradacją komórek, w tym w chorobie Alzheimera.

Regularne spożywanie truskawek może mieć także pozytywny wpływ na nasz układ odpornościowy ponieważ powoduje wzrost przeciwutleniaczy we krwi. Oprócz tego są świetnym źródłem witaminy C (ponoć nawet lepszym niż cytrusy!). W truskawkach znajdziemy również bromelinę (enzym, który ułatwia spalanie tłuszczu), fitocydy (wykazują działanie bakteriobójcze), antocyjany o właściwościach przeciwzapalnych (dzięki nim truskawki mają intensywną czerwoną barwę).

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!