Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3301
referer -
uri - /aktualnosci/3301-co-kryje-sie-pod-slowem-parabeny
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Dlaczego lepiej unikać parabenów?

Utworzono: piątek, 18, maj 2018 07:59

parabenyParabeny stanowią grupę organicznych związków chemicznych stosowanych jako środki konserwujące w kosmetykach, lekach oraz w żywności. Z chemicznego punktu widzenia są to estry kwasu parahydroksybenzoesowego, a pośród nich najczelniejszej stosowane są: metylparaben (Methylparaben), etylparaben (Ethylparaben), propylparaben (Propylparaben), izobutylparaben (Isobutylparaben), butylparaben (Butylparaben) i benzylparaben (Benzylparaben). Ze względu na swoje właściwości grzybo- i bakteriobójcze są one bardzo często stosowane w celu długotrwałego zachowania świeżości kosmetyków i żywności. Szacuje się, ze może je zawierać około 90% wszystkich produktów rynkowych. Nie maja one wpływu na kolor, zapach czy gęstość – te właściwości produktu pozostają bez zmian. 

Ostatnio zrobiło się o nich głośno – szczególnie o tych, które są stosowane w kosmetykach, a ich oddziaływanie na skórę może wywoływać skutki niepożądane. Wielu naukowców przyznało czerwoną kartkę grupie tych związków ze względu na wyniki badań, które wykazały ich negatywny wpływ na nasze zdrowie. Ze względu na to, że parabeny bardzo szybko penetrują w głąb naszej skóry (pojawiają się we krwi minutę po aplikacji) przypuszcza się, że mogą one oddziaływać w sposób szkodliwy na nasz organizm.

W wyniku badań prowadzonych od 1998 roku stwierdzono, że parabeny wykazują niewielkie działanie estrogenne, oznacza to tyle, że mogą wpływać na nasza gospodarkę hormonalną. Estrogeny maja spory wpływ na rozwój komórek nowotworowych estrogenozależnych czyli nowotworów piersi, jajników, macicy i jader. Mogą także mieć wpływ na rozwój płodu.

Istnieją także teorie, ze parabeny nie maja negatywnego wpływu na nasz organizm – są stosowane w małych stężeniach, które nie są w stanie wpłynąć znacząco na ludzki organizm. Wykazano nawet, że parabeny to jedne z najlepiej tolerowanych przez nasza skórę konserwantów. Stosowanie parabenów jest dozwolone i regulowane prawnie. Przyjęto, że maksymalna ilość parabenu w kosmetyku wynosi 0,4% w przypadku jednego związku. W przypadku zastosowania mieszaniny parabenów dozwolone stężenie wynosi 0,8%.

Stosowanie parabenów ma swoje plusy i minusy. Na pewno dzięki nim kosmetyki posiadają dłuższy czas przydatności do użycia ponieważ zmniejszają ryzyko lub całkowicie hamują rozwój bakterii i grzybów. Osoby posiadające skórę wrażliwą lub nadwrażliwą powinny zwracać większą uwagę na skład produktów, których używają ponieważ nawet niewielka ilość substancji konserwujących może wywołać reakcje alergiczne.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!