Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3240
referer -
uri - /aktualnosci/3240-silne-przyjaznie-utrzymywane-w-okresie-dojrzewania-moga-przyniesc-korzysci-dla-zdrowia-psychicznego-osoby-doroslej
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Silne przyjaźnie, utrzymywane w okresie dojrzewania, mogą przynieść korzyści dla zdrowia psychicznego osoby dorosłej

Utworzono: środa, 07, luty 2018 10:37

silne przyjaznieBędąc nastolatkiem niewiele rzeczy jest tak ważnych jak posiadanie bliskich przyjaciół, z którymi można podzielić się najskrytszymi sekretami podczas długich rozmów przez telefon. Ale czy te przyjaźnie przynoszą nam korzyści także w dorosłym życiu? Jedno z badań właśnie to sprawdziło.

Niedawno opublikowane badanie w czasopiśmie Child Development, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Virginia, badało długoterminowy wpływ silnej przyjaźni utrzymywanej w okresie dojrzewania na zdrowie psychiczne osoby dorosłej.
W poprzednich badaniach wykazano, że nastolatki posiadające bliskich przyjaciół są bardziej przystosowane do stresu, uważają, że są szczęśliwsi ze względu na zwiększone poczucie niepowtarzalności i prawdopodobnie lepiej radzą sobie z nauką. Ponadto mają tendencję do wyższej samooceny oraz są bardziej asertywni. Jednak czy niektóre z tych korzyści zostają z nami gdy dorośniemy?

Aby się tego dowiedzieć, naukowcy zbadali 169 nastolatków w wieku 15 lat, a następnie powtarzali badania co roku, aż do osiągnięcia przez uczestników 25 lat. Zespół badaczy każdego roku badał nastolatków, prosząc ich o wypełnienie kwestionariuszy na temat ich najlepszych przyjaciół oraz jakości ich przyjaźni. Naukowcy przeprowadzali również wywiady dotyczący uczucia lęku, poczucia własnej wartości oraz akceptacji społecznej uczestników. Dodatkowo uczestnicy zostali zbadani pod kątem objawów depresji, a także przeprowadzono wywiad z przyjaciółmi uczestników.

Przyjaźnie o wysokiej jakości były opisywane jako przyjaźnie z wysokim stopniem przywiązania i wsparcia, co pozwoliło na dzielenie się intymnymi uczuciami. Dodatkowo naukowcy odkryli, że nastolatkowie, którzy pierwsze bliskie przyjaźnie nawiązali po raz pierwszy w wieku 15 lat miały tendencję do niższego poziomu niepokoju społecznego, wyższego poczucia własnej wartości oraz wystąpienia nielicznych symptomów depresji w wieku 25 lat, w porównaniu z osobami, którzy nie traktowali przyjaźni w sposób priorytetowy.

Naukowcy, po przeanalizowaniu wyników badania, stwierdzili, że na podstawie jakości przyjaźni w okresie dojrzewania można bezpośrednio przewidywać długoterminowy wpływ na zdrowie psychiczne i emocjonalne. Studenci, którzy określili przyjaźnie jako wysokiej jakości, mają lepsze wyniki w kilku aspektach zdrowia psychicznego.

Ponieważ jest to badanie obserwacyjne, nie można wyjaśnić przyczynowości. Autorzy jednak sugerują pewne możliwe wyjaśnienia. Jednym z potencjalnych powodów dla tych długoterminowych korzyści może być to, że bliskie, pozytywne relacje z przyjaciółmi zwiększają poczucie własnej wartości w czasie, gdy kształtuje się tożsamość człowieka. Może być również tak, że bliskie, prawdziwe przyjaźnie tworzą podstawę do zawierania bardziej pozytywnych, wspierających relacji przez resztę życia.


Źródło:www.medicalnewstoday.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!