Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3237
referer -
uri - /aktualnosci/3237-zarazliwe-ziewanie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Zaraźliwe ziewanie

Utworzono: środa, 17, styczeń 2018 12:45

zaraźliwe ziewanieZjawisko zaraźliwego ziewania jest znane chyba każdemu. Zazwyczaj widok kogoś ziewającego powoduje, że i my zaczynamy to robić. Naukowcy postanowili dojść do sedna tego zagadnienia i przeprowadzili badania, które mają dać odpowiedź na często zadawane pytanie: dlaczego tak się dzieje?

Badacze poddali badaniu 36 dorosłych, z których każdy oglądał nagranie pokazujące ziewających ludzi. Jednej grupie osób powiedziano, aby ziewały, kiedy poczują na to ochotę, natomiast drugiej grupie- aby postarały się tego nie robić. Okazało się, że polecenie, żeby nie ziewać, wcale nie wpłynęło na częstotliwość tego zachowania. Można więc wyciągnąć wniosek, że ziewanie nie jest całkowicie pod naszą kontrolą.

W badaniu okazało się też, że niektórzy ziewali częściej niż inni. Aby dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje, powtórzono eksperyment, ale tym razem każdego badanego podłączono do urządzenia zwanego TMS, które mierzy, jak szybko komórki przesyłają sygnał w mózgu. Okazało się, że osoby, w których mózgu informacje są szybciej przekazywane, mają tendencję do częstszego, mimowolnego ziewania.

Nie udało się niestety ustalić, dlaczego występuje u nas odruch ziewania, gdy zobaczymy kogoś ziewającego. Dowody naukowe wskazują, że część mózgu odpowiedzialna za to zjawisko, jest również odpowiedzialna za niektóre zaburzenia systemu nerwowego, na przykład zespół Tourette’a. Jeden z naukowców, Stephen Jackson, uważa, że na dłuższą metę lepszy wgląd w to, dlaczego ziewanie jest zaraźliwe, może pomóc opracować nowe sposoby leczenia niektórych zaburzeń układu nerwowego.

Źródło: www.popsci.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!