Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3222
referer -
uri - /aktualnosci/3222-czy-kolor-naszych-oczu-ma-wplyw-na-wystepowanie-roznych-chorob
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

jestem prosumentem2Joomla Extensions powered by Joobi

Czy kolor naszych oczu ma wpływ na występowanie różnych chorób?

Utworzono: poniedziałek, 13, listopad 2017 14:07

okoMówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Według niektórych teorii naukowych, z zabarwienia naszych oczu jesteśmy w stanie wyczytać pewne cechy charakteru, a nawet potencjalne choroby ich właściciela.

Przeprowadzono badania, na podstawie których wywnioskowano, że kolor i faktura oka nie jest przypadkowa. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że za przekazywanym przez rodziców kolorem oczu kryje się coś więcej, a mianowicie informacje o zdrowiu i psychice człowieka. Naukowcy zauważyli pewne podobieństwa w zachowaniu i cechach charakteru u osób o tym samym kolorze tęczówki, a nawet o dolegliwościach zdrowotnych na które są narażone.

Osoby o ciemnych oczach, których według statystyk jest najwięcej, są mniej narażone na wystąpienie czerniaka, ponieważ są bardziej odporne na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Z badań wywnioskowano, że ciemnookie osoby mogą być w większym stopniu narażone na występowanie zaćmy. Naukowcy z Uniwersytetu w Vermont stwierdzili, że ciemnoocy mogą charakteryzować się większą podatnością na działanie alkoholu i posiadać tzw. „słabszą głowę” niż ich niebiesko lub zielonoocy koledzy. Wywnioskowano także, że charakteryzuje ich większa podatność na popadanie w uzależnienia od napojów wysokoprocentowych.

Naukowcy udowodnili również, że kolor tęczówki ma wpływ na odczuwanie fizycznego cierpienia. Stwierdzono, że osoby o jaśniejszych oczach mają wyższy próg bólu. Przeprowadzone badania pokazały, że kobiety o niebieskich oczach odczuwały mniejszy dyskomfort przed i po porodzie w porównaniu z kobietami o ciemnych oczach. Wyniki tych badań uznano za początek dalszych eksperymentów związanych z ustaleniem, iż kolor oczu może mieć genetyczny wpływ na stopień odczuwania bólu. Niebieskookie osoby mogą być narażone na takie dolegliwości jak bezsenność, problemy gastryczne oraz choroby układu moczowego. Osoby posiadające zielony kolor oczu powinny uważać na potencjalnie grożące im choroby nerek i całego układu moczowo-płciowego. Zielonoocy często też są wrażliwi na zmiany pogody i ciśnienia atmosferycznego.

Na kolor naszych oczu i związanych z nimi dolegliwościami nie mamy niestety żadnego wpływu. Mimo to możemy zadbać o narząd wzroku tak aby służył nam jak najdłużej. Jeśli więc widzimy cokolwiek w naszych oczach co wzbudza zaniepokojenie - przebarwienia, plamki, zmiany koloru białka oka - niezbędna jest wizyta u lekarza, który zaleci odpowiednie postępowanie.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!