Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3210
referer -
uri - /aktualnosci/3210-gozdziki-8-zaskakujacych-korzysci-zdrowotnych
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Goździki - 8 zaskakujących korzyści zdrowotnych

Utworzono: piątek, 20, październik 2017 13:57

gozdzikiGoździki są to suszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego, znanego również jako Syzygium aromaticum - wiecznie zielonego drzewa, które pochodzi z Azji. Jest to wyjątkowo wszechstronna przyprawa, którą można znaleźć w sklepach w całości lub w formie zmielonej.

Stosowana jest głównie do wypieków świątecznych, takich jak pierniki i pierniczki, dodawana jest do gorących napojów, ale także można wykorzystać ją do przygotowywania różnych mięs, w tym dziczyzny.

Oprócz słodkiego, aromatycznego smaku, goździki znane są z silnych właściwości leczniczych. W rzeczywistości badania na zwierzętach wykazały, że związki zawarte w goździkach mogą wykazywać kilka zdrowotnych korzyści, włączając w to wspomaganie pracy wątroby i ustabilizowanie poziomu cukru we krwi.

Poniżej przedstawiamy 8 najbardziej imponujących korzyści zdrowotnych, jakie dostarczają nam goździki:

1. Zawierają ważne składniki odżywcze

Goździki traktowane są jako przyprawa, dlatego nie spożywamy ich w dużych ilościach. Jednak nawet niewielkie ilości goździków mogą wnieść do naszej diety kilka znaczących składników: błonnik i mangan oraz mniejsze ilości witaminy K oraz C.

2. Wysoka zawartość antyoksydantów

Goździki są bogate w przeciwutleniacze, które zmniejszają stres oksydacyjny mogący przyczyniać się do rozwoju przewlekłych chorób. Goździki zawierają eugenol, który wykazuje wyjątkowo silne działanie antyoksydacyjne - w badaniu z użyciem próbki eugenolu i witaminy E okazało się, że eugenol zatrzymał utlenianie spowodowane przez wolne rodniki 5 razy skuteczniej niż witamina E. Dodatkowo goździki zawierają witaminę C, która również jest przeciwutleniaczem.

3. Mogą chronić przed rakiem

Niektóre badania wykazują, że związki znajdujące się w goździkach mogą chronić przed rakiem. W kilku badaniach wykazano, że związki w goździkach mogą zmniejszyć wzrost komórek nowotworowych i sprzyjać ich śmierci. Badania te przeprowadzone były z wykorzystaniem stężonych ilościach ekstraktu lub oleju z goździków na wyizolowanych komórkach, dlatego konieczne są dalsze badania w celu określenia, w jaki sposób wpływają na człowieka.

4. Wykazują właściwości przeciwbakteryjne

Goździki mogą pomóc zatrzymać wzrost drobnoustrojów takich jak bakterie. Szczególnie dokładnie przebadany został wpływ związków występujących w goździkach na zdrowie jamy ustnej - zauważono, że dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym mogą pomóc w zwalczaniu szkodliwych bakterii występujących w jamie ustnej.

5. Wspomagają pracę wątroby

Zarówno goździki, jak i zawarte w nich takie związki jak np. eugenol, mogą wpływać korzystnie na zmiany zachodzące w wątrobie. W przeprowadzonych badaniach na zwierzętach wykazano, że goździki poprawiły aktywność wątroby, zmniejszyły stan zapalny oraz stan oksydacyjny, a także odwróciły oznaki marskości wątroby. Z kolei w jednym z badań stosowanie przez ludzi suplementów zawierających eugenol zmniejszyło poziom GTS, enzymu zaangażowanego w detoksykację, który często jest markerem choroby wątroby.

6. Mogą pomóc regulować poziom cukru we krwi

Po przeprowadzeniu badań na zwierzętach zauważono, że związki zawarte w goździkach mogą sprzyjać wytwarzaniu insuliny i obniżaniu poziomu cukru we krwi.

7. Mogą przyczynić się do utrzymania zdrowych kości

W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach wykazano, że ekstrakt z goździków oraz z manganu, który występuje w dużej ilości w goździkach, może przyczynić się do zwiększenia gęstości mineralnej kości. Jednak potrzeba dalszych badań, w celu określenia w jaki sposób może wpływać na tkankę kostną u ludzi.

8. Mogą zmniejszyć wrzody żołądka

Niektóre badania na zwierzętach wykazują, że ekstrakt i olej z goździków mogą zwiększyć produkcję śluzu żołądkowego (składnik soku żołądkowego) i pomóc w zapobieganiu wrzodom żołądka. Potrzeba jednak dalszych badań, aby określić wpływ na człowieka.

Goździki wykazują szereg właściwości zdrowotnych, które mogą przynieść nam wiele korzyści. Zbliża się jesień, zdecydowanie łatwiej jest włączyć goździki do diety, szczególnie w formie dodatku do ciasteczek albo do stworzenia aromatycznego naparu z dodatkiem goździków i cynamonu.

źródło: www.healthline.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!