Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3209
referer -
uri - /aktualnosci/3209-nawyki-zwiazane-ze-snem-moga-wplynac-na-mase-ciala
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Nawyki związane ze snem mogą wpłynąć na masę ciała

Utworzono: czwartek, 19, październik 2017 14:38

womanNajnowsze badanie opublikowane w PLOS ONE sugeruje, że ludzie, którzy każdej nocy zbyt krótko śpią są bardziej narażeni na nadwagę i mają większy obwód talii.

Jednak to, czego w badaniu nie wykazano jest jeszcze większą niespodzianką: wyniki wykazały, że nie ma związku między złym snem a mniej zdrową dietą. Oznacza to, że niewystarczający sen może wpłynąć na przybranie na wadze, nawet jeśli nie ma się upodobania do zawierającej dużo cukru lub tłuszczu żywności.

Badanie przeprowadzono w Wielkiej Brytanii, gdzie wzięło w nim udział 1615 dorosłych, których przebadano pod kątem snu i diety. Od uczestników pobrano również krew, sprawdzono ich masę ciała, obwód w talii, ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz sprawdzono funkcjonowanie tarczycy. Naukowcy chcieli sprawdzić, w jaki sposób długość snu w nocy miałaby wpływ na powyższe wskaźniki zdrowotne.

Po dostosowaniu otrzymanych wyników do wieku, płci, pochodzenia etnicznego, statusu społeczno-ekonomicznego oraz palenia, zauważono, ze każda dodatkowa godzina snu w nocy związana była z 0,8 cm zmniejszeniem obwodu talii oraz spadkiem o prawie 0,5 punktu wskaźnika BMI. Krótszy sen wiązał się również z niższym poziomem cholesterolu frakcji HDL. Związek pomiędzy czasem snu a innymi wskaźnikami zdrowotnymi był mniej wyraźny. Chociaż dane sugerują, że krótszy sen wiązał się z wyższym poziomem cukru we krwi oraz stanem zapalnym, a także niższą aktywnością tarczycy, wyniki te nie były istotne statystycznie.

Badanie nie wykazało znaczącego związki pomiędzy czasem snu a jakością diety, co zaskoczyło naukowców. Inne badania sugerują, że gorszy sen może wpłynąć na pragnienie żywności o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu, co może zmniejszyć także siłę woli. W badaniu z 2016 roku opublikowanym w The European Journal of Clinical Nutrition osoby, które spały pięć i pół godziny lub mniej w ciągu nocy, spożywały średnio o  385 kcal dodatkowo w ciągu dnia w porównaniu do osób, które spały siedem godziny lub więcej w ciągu nocy.

Badanie na temat wpływu snu oraz diety na masę ciała nie zostało przeprowadzone na wystarczającej ilości osób, aby wykryć pewne relacje między czasem snu a dietą. Istnieje również możliwość, że ludzie niezbyt dokładnie podali swoje dane na temat żywienia. Ponieważ uczestnicy byli badani tylko w pewnym okresie czasu, badanie oferuje jedynie punkt zaczepienia do dalszych badań i nie może określić, jak zmiany wzorców snu mogą wpływać na zmiany w diecie.  Jednak jeśli wyniki badań okażą się dokładne, a dieta rzeczywiście nie wpływa znacząco na relację pomiędzy snem a masą ciała, musi istnieć inny czynnik. Naukowcy podejrzewają, że może być to wolniejszy metabolizm – kilka poprzednich badań wykazało, że osoby, które spały krócej, spalały również mniej kalorii w ciągu dnia.

Niezależnie od tego, czy istnieje zależność między snem a masą ciała, badanie to popiera ideę, że spanie od 7 do 9 godzin w ciągu doby wpływa nie tylko pozytywnie na stan naszego zdrowia, ale również może być dobre do kontrolowania masy ciała, co wynika z przesłanek, jakie uzyskali badacze – ludzie śpiący od 7 do 9 godzin w ciągu doby są mniej narażeni na nadwagę w stosunku do osób, które śpią mniej.

źródło: www.health.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!