Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3181
referer -
uri - /aktualnosci/3181-w-jaki-sposob-zielen-moze-wplynac-na-twoje-samopoczucie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

W jaki sposób zieleń może wpłynąć na Twoje samopoczucie?

Utworzono: czwartek, 24, sierpień 2017 13:51

gardenSpędzanie czasu na zewnątrz jest dla nas wyjątkowo korzystne. Niezależnie od tego, czy chodzi o spacer albo wąchanie kwiatów w ogrodzie na podwórku, wychodzenie na zewnątrz jest niezawodnym sposobem na lepsze samopoczucie.

Efekt ten jest prawdziwy – przez lata naukowcy wykazali, że kontakt z naturą może zmniejszyć stres, zwiększyć interakcje społeczne, zachęcać do ćwiczeń fizycznych a nawet pomóc w zmniejszeniu objawów chorób psychicznych. Efekt ten nie ogranicza się tylko do lasów lub plaż – niedawne badania sugerują, że każda zielona przestrzeń, od szlaków turystycznych i linii brzegowych do boisk piłkarskich i parków może sprawić, że będziesz szczęśliwszy. Muszą mieć tylko odpowiednie cechy.

W przypadku poszukiwania lepszego samopoczucia, jakość zielonej przestrzeni ma znacznie większy wpływ niż jej ilość. W jednym z niedawno opublikowanych badań badacze nie znaleźli znaczącego związku między ilością zielonej przestrzeni w lokalnym regionie a zdrowym umysłem. W innym badaniu grupa badaczy z Holandii stwierdziła, że ludzie którzy myślą o swoich lokalnych, zielonych przestrzeniach jako bardziej przystępnych i użytecznych czuli się bardziej zadowoleni z sąsiedztwa, niezależnie od ilości tej przestrzeni, jaką mieli. Było to również powiązane z odczuwanym przez nich szczęściem, a poprzednie badania przeprowadzone na tej samej grupie mieszkańców wykazały, że mieszkańcy odznaczali się lepszym zdrowiem psychicznym i byli bardziej przywiązani emocjonalnie do lokalnej zieleni, kiedy była ona wyższej jakości.

Niektóre badania wykazują korzystny wpływ poszczególnych rodzajów przestrzeni: lasów liściastych, parków z wodą oraz obszarach o znacznej różnorodności na zdrowie. Parki, szczególnie te w mieście, odznaczają się również jedną kluczową cechą – są miejscem spotkań, rozmów, spędzania razem czasu, przez co wpływają na budowanie relacji społecznych. Muszą być jednak czyste, zadbane i zachęcające, ponieważ w przypadku gdy są zaniedbane lub źle oświetlone mogą być postrzegane jako niebezpieczne i raczej nie wpłyną na poprawę nastroju odwiedzających.

Wiele badań zakłada również, że ludzie czerpią pozytywne uczucia z kontaktu z naturą poprzez przywoływanie doświadczeń z dzieciństwa. Jednak jeśli nie masz wspomnień z dzieciństwa – nie martw się – nadal możesz korzystać z dobrodziejstw zieleni. Możemy znaleźć w niej ukojenie po ciężkim dniu w pracy lub po kłótni. Istotne jest  aby znaleźć miejsce, które będzie odpowiadało naszym potrzebom. Może to być cichy park, gdzie możemy usiąść na ławce, wyciszyć się i uciec od codziennego zgiełku, albo spędzać w nim czas w sposób wyczerpujący, taki jak bieganie lub jazda na rowerze. Jeśli tylko wiemy, czego potrzebujemy, zielona przestrzeń może nam poprawić nastrój.

źródło: time.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!