Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3181
referer -
uri - /aktualnosci/3181-w-jaki-sposob-zielen-moze-wplynac-na-twoje-samopoczucie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

W jaki sposób zieleń może wpłynąć na Twoje samopoczucie?

Utworzono: czwartek, 24, sierpień 2017 13:51

gardenSpędzanie czasu na zewnątrz jest dla nas wyjątkowo korzystne. Niezależnie od tego, czy chodzi o spacer albo wąchanie kwiatów w ogrodzie na podwórku, wychodzenie na zewnątrz jest niezawodnym sposobem na lepsze samopoczucie.

Efekt ten jest prawdziwy – przez lata naukowcy wykazali, że kontakt z naturą może zmniejszyć stres, zwiększyć interakcje społeczne, zachęcać do ćwiczeń fizycznych a nawet pomóc w zmniejszeniu objawów chorób psychicznych. Efekt ten nie ogranicza się tylko do lasów lub plaż – niedawne badania sugerują, że każda zielona przestrzeń, od szlaków turystycznych i linii brzegowych do boisk piłkarskich i parków może sprawić, że będziesz szczęśliwszy. Muszą mieć tylko odpowiednie cechy.

W przypadku poszukiwania lepszego samopoczucia, jakość zielonej przestrzeni ma znacznie większy wpływ niż jej ilość. W jednym z niedawno opublikowanych badań badacze nie znaleźli znaczącego związku między ilością zielonej przestrzeni w lokalnym regionie a zdrowym umysłem. W innym badaniu grupa badaczy z Holandii stwierdziła, że ludzie którzy myślą o swoich lokalnych, zielonych przestrzeniach jako bardziej przystępnych i użytecznych czuli się bardziej zadowoleni z sąsiedztwa, niezależnie od ilości tej przestrzeni, jaką mieli. Było to również powiązane z odczuwanym przez nich szczęściem, a poprzednie badania przeprowadzone na tej samej grupie mieszkańców wykazały, że mieszkańcy odznaczali się lepszym zdrowiem psychicznym i byli bardziej przywiązani emocjonalnie do lokalnej zieleni, kiedy była ona wyższej jakości.

Niektóre badania wykazują korzystny wpływ poszczególnych rodzajów przestrzeni: lasów liściastych, parków z wodą oraz obszarach o znacznej różnorodności na zdrowie. Parki, szczególnie te w mieście, odznaczają się również jedną kluczową cechą – są miejscem spotkań, rozmów, spędzania razem czasu, przez co wpływają na budowanie relacji społecznych. Muszą być jednak czyste, zadbane i zachęcające, ponieważ w przypadku gdy są zaniedbane lub źle oświetlone mogą być postrzegane jako niebezpieczne i raczej nie wpłyną na poprawę nastroju odwiedzających.

Wiele badań zakłada również, że ludzie czerpią pozytywne uczucia z kontaktu z naturą poprzez przywoływanie doświadczeń z dzieciństwa. Jednak jeśli nie masz wspomnień z dzieciństwa – nie martw się – nadal możesz korzystać z dobrodziejstw zieleni. Możemy znaleźć w niej ukojenie po ciężkim dniu w pracy lub po kłótni. Istotne jest  aby znaleźć miejsce, które będzie odpowiadało naszym potrzebom. Może to być cichy park, gdzie możemy usiąść na ławce, wyciszyć się i uciec od codziennego zgiełku, albo spędzać w nim czas w sposób wyczerpujący, taki jak bieganie lub jazda na rowerze. Jeśli tylko wiemy, czego potrzebujemy, zielona przestrzeń może nam poprawić nastrój.

źródło: time.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!