Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3180
referer -
uri - /aktualnosci/3180-dzieci-ktore-posiadaja-telewizor-w-sypialni-moga-byc-bardziej-narazone-na-ryzyko-otylosci
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Dzieci, które posiadają telewizor w sypialni, mogą być bardziej narażone na ryzyko otyłości

Utworzono: środa, 23, sierpień 2017 14:33

tvBadanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Londynie sugeruje, że dzieci posiadające telewizory w swoich sypialniach, mogą być bardziej narażone na ryzyko wystąpienia otyłości niż dzieci, które telewizorów nie posiadają.

W badaniu opublikowanym w International Journal of Obesity wzięło udział ponad 12 tys. małych dzieci z Wielkiej Brytanii. Badacze zauważyli, że ponad połowa dzieci w wieku 7 lat ma telewizor w sypialni. Rodzice byli pytani również o to, ile godzin dziennie dzieci spędzają na oglądaniu telewizji. Po 4 latach, kiedy dzieci miały 11 lat, badacze zebrali dane dotyczące wagi, wzrostu i składu ciała, wyznaczyli BMI i procent tkanki tłuszczowej.

Wyniki były następujące: u dziewczynek, które posiadały telewizor w sypialni w wieku 7 lat, ryzyko wystąpienia otyłości było o 30% większe niż u dziewczynek, które nie posiadały telewizora. Dla chłopców różnica ta wynosiła 20%. Wynika ona prawdopodobnie z tego, że dziewczynki w tym wieku są mniej aktywne fizycznie niż chłopcy.

Naukowcy nie są dokładnie pewni mechanizmów, które odpowiadają za zależność między posiadaniem telewizora w sypialni a wystąpieniem w późniejszym wieku otyłości. Sugerują, że ma to związek z mniejszą ilością snu u dzieci, podjadaniem w czasie oglądania telewizji oraz złymi nawykami żywieniowymi.

Profesor Nick Finer, endokrynolog i lekarz bariatra z Uniwersytetu w Londynie, uważa, że pomimo bardzo dużej grupy badanej nie można jednoznacznie udowodnić, że to właśnie posiadanie telewizora w sypialni wpływa na wystąpienie otyłości w wieku późniejszym. Jednocześnie dodaje, że jeśli rodzice są zaniepokojeni ryzykiem wystąpienia otyłości, mogą wziąć pod uwagę wyniki tego badania. Z kolei profesor Russell Viner z Royal College of Paediatrics and Child Health stwierdził, że wyniki powinny być traktowane poważnie.  Jedna trzecia jedenastoletnich dzieci w Wielkiej Brytanii ma nadwagę, a prawie jedna piąta otyłość, co pokazuje, że problem otyłości wśród dzieci jest bardzo poważny i można już mówić o epidemii otyłości.

Badacze uważają, że należy przeprowadzić podobne doświadczenia z wykorzystaniem laptopów oraz telefonów aby sprawdzić, czy również istnieją takie zależności.

źródło: www.bbc.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!