Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3180
referer -
uri - /aktualnosci/3180-dzieci-ktore-posiadaja-telewizor-w-sypialni-moga-byc-bardziej-narazone-na-ryzyko-otylosci
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

Dzieci, które posiadają telewizor w sypialni, mogą być bardziej narażone na ryzyko otyłości

Utworzono: środa, 23, sierpień 2017 14:33

tvBadanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Londynie sugeruje, że dzieci posiadające telewizory w swoich sypialniach, mogą być bardziej narażone na ryzyko wystąpienia otyłości niż dzieci, które telewizorów nie posiadają.

W badaniu opublikowanym w International Journal of Obesity wzięło udział ponad 12 tys. małych dzieci z Wielkiej Brytanii. Badacze zauważyli, że ponad połowa dzieci w wieku 7 lat ma telewizor w sypialni. Rodzice byli pytani również o to, ile godzin dziennie dzieci spędzają na oglądaniu telewizji. Po 4 latach, kiedy dzieci miały 11 lat, badacze zebrali dane dotyczące wagi, wzrostu i składu ciała, wyznaczyli BMI i procent tkanki tłuszczowej.

Wyniki były następujące: u dziewczynek, które posiadały telewizor w sypialni w wieku 7 lat, ryzyko wystąpienia otyłości było o 30% większe niż u dziewczynek, które nie posiadały telewizora. Dla chłopców różnica ta wynosiła 20%. Wynika ona prawdopodobnie z tego, że dziewczynki w tym wieku są mniej aktywne fizycznie niż chłopcy.

Naukowcy nie są dokładnie pewni mechanizmów, które odpowiadają za zależność między posiadaniem telewizora w sypialni a wystąpieniem w późniejszym wieku otyłości. Sugerują, że ma to związek z mniejszą ilością snu u dzieci, podjadaniem w czasie oglądania telewizji oraz złymi nawykami żywieniowymi.

Profesor Nick Finer, endokrynolog i lekarz bariatra z Uniwersytetu w Londynie, uważa, że pomimo bardzo dużej grupy badanej nie można jednoznacznie udowodnić, że to właśnie posiadanie telewizora w sypialni wpływa na wystąpienie otyłości w wieku późniejszym. Jednocześnie dodaje, że jeśli rodzice są zaniepokojeni ryzykiem wystąpienia otyłości, mogą wziąć pod uwagę wyniki tego badania. Z kolei profesor Russell Viner z Royal College of Paediatrics and Child Health stwierdził, że wyniki powinny być traktowane poważnie.  Jedna trzecia jedenastoletnich dzieci w Wielkiej Brytanii ma nadwagę, a prawie jedna piąta otyłość, co pokazuje, że problem otyłości wśród dzieci jest bardzo poważny i można już mówić o epidemii otyłości.

Badacze uważają, że należy przeprowadzić podobne doświadczenia z wykorzystaniem laptopów oraz telefonów aby sprawdzić, czy również istnieją takie zależności.

źródło: www.bbc.com

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!