Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3170
referer -
uri - /aktualnosci/3170-czy-zakladanie-nogi-na-noge-szkodzi-zdrowiu
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

Czy zakładanie nogi na nogę szkodzi zdrowiu?

Utworzono: czwartek, 03, sierpień 2017 15:08

nogiWarto się zastanowić, dlaczego w ogóle siadamy w taki sposób, jak inne osoby odczytują naszą postawę, a także co sądzą o tym psycholodzy. Otóż specjaliści uważają, iż zakładanie nogi na nogę może być odczytywane jako rodzaj odgrodzenia się od jakiejś osoby lub sytuacji.

Jeśli przyjmujemy taka pozycje niezbyt często, okazjonalnie i nie siedzimy tak przez dłuższy czas, to nie wpłynie to negatywnie na nasze zdrowie. Jednak częste i trwałe przyjmowanie takiej pozycji może prowadzić do kilku schorzeń. W wyniku zakładania nogi na nogę, nasze naczynia krwionośne oraz nerwy przechodzące przed dół podkolanowy zostają uciśnięte, przez co dochodzi do zmian w ukrwieniu nóg, a przewodzenie nerwowe jest utrudnione. Przyjmowanie takiej postawy podczas siedzenia nie jest przyczyna powstawania żylaków, ale może sprzyjać pojawieniu się ich u osób, które mają predyspozycje genetyczne lub wcześniejsze uszkodzenia żył. Zakładanie nogi na nogę może przyczyniać się do podwyższenia ciśnienia tętniczego - często lekarze podczas pomiarów ciśnienia proszą o ustawienie stop płasko na podłodze - wykazano, że niektóre pozycje, w tym pozycja nogi na nogę, może mieć wpływ na wyniki badań – w tym wypadku może je zawyżać.

Przyjmowana przez nas często pozycja podczas siedzenia może mieć również negatywny wpływ na nasz kręgosłup - siedzenie w taki sposób powoduje skośne ustawienie miednicy, które wykrzywia kręgosłup. W efekcie może dojść do zaburzeń postawy, a także bólów kręgosłupa.

Istotne jest, aby pamiętać o aktywności fizycznej, zwłaszcza jeżeli prowadzimy siedzący tryb życia, a nasza praca w dużej mierze polega na siedzeniu przy biurku. Warto poświęcić czas na spacer czy rower, aby rozruszać mięśnie i całe ciało.

źródło: www.focus.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!