Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3153
referer -
uri - /aktualnosci/3153-herbata-z-hibiskusa-korzysci-zdrowotne-i-zagrozenia
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Herbata z hibiskusa – korzyści zdrowotne i zagrożenia

Utworzono: wtorek, 04, lipiec 2017 15:55

hibiskusHerbata z hibiskusa zrobiona jest z suszonych kwiatów o ciemnym, czerwonym kolorze. Ma słodki i cierpki aromat, podobny do żurawiny i może być spożywana na zimno lub na gorąco. Jednak czy częste picie przynosi korzyści zdrowotne?

Wiele osób zna piękne, czerwone kwiaty tej rośliny, która pochodzi z Afryki Północnej i Azji Południowo-Wschodniej. Ludzie na całym świecie używają różnych części hibiskusa - zarówno do celów medycznych oraz jako pożywienie, w tym jako herbata.

 

Korzyści zdrowotne

W przeszłości herbata z hibiskusa stosowana była w krajach afrykańskich w celu obniżenia temperatury ciała, leczenia chorób serca oraz łagodzenia bólu gardła. Z kolei w Iranie służyła do leczenia wysokiego ciśnienia krwi. Ostatnie badania wykazały możliwą rolę hibiskusa w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi i wysokiego poziomu cholesterolu.

 

Herbata z hibiskusa a ciśnienie krwi

Badanie opublikowane w 2010 roku w czasopiśmie Journal of Nutrition wykazało, że spożywanie herbaty z hibiskusa było związane z niższym ciśnieniem krwi w grupie ryzyka osób o wysokim i średnim ciśnieniu krwi. Uczestnicy badania spożywali trzy porcje herbaty z hibiskusa (1 porcja = ok. 250ml) lub trzy porcje napoju placebo dziennie, przez okres 6 tygodni. Osoby, które piły herbatę z hibiskusa miały zauważalnie mniejsze spoczynkowe ciśnienie krwi w porównaniu do osób, które otrzymywały napój placebo.

Metaanaliza opublikowana w 2015 roku również wykazała, że picie herbaty z hibiskusa znacząco obniża ciśnienie skurczowe i rozkurczowe krwi. Potrzebne są jednak dalsze badania w celu potwierdzenia wyników.

 

Herbata z hibiskusa a poziom cholesterolu

W badaniu opublikowanym w 2011 roku porównano wpływ spożycia herbaty z hibiskusa oraz herbaty czarnej na poziom cholesterolu. 90 osób z wysokim ciśnieniem krwi spożywało przez 15 dni, dwa razy dziennie, herbatę z hibiskusa lub herbatę czarną. Po 30 dniach w obu grupach nie zauważono istotnych różnic w poziomie cholesterolu LDL. Jednakże w obu przypadkach zauważono znaczący wzrost cholesterolu całkowitego oraz frakcji HDL.

Z kolei w innych badaniach opublikowanych w 2013 roku, nie wykazano znaczącego wpływu spożycia herbaty z hibiskusa na obniżenie poziomu cholesterolu.

Inne badania, w tym przegląd badań klinicznych z 2014 roku, wykazały, że spożywanie herbaty z hibiskusa lub jego ekstraktu wpływa na wzrost poziomu cholesterolu HDL i zmniejszenie poziomu frakcji LDL i trójglicerydów.

Potrzebne są jednak dalsze badania, o lepszej jakości, które pomogą w określeniu wpływu spożycia hibiskusa na poziom cholesterolu.

 

Herbata z hibiskusa – skutki uboczne i zagrożenia

Przegląd badań opublikowany w 2013 roku wykazał, że wysokie spożycie ekstraktu z hibiskusa może powodować uszkodzenie wątroby. W tym samym przeglądzie stwierdzono, że ekstrakt z hibiskusa może wchodzić w interakcje z lekami, a dokładniej paracetamolem.

Według innych źródeł spożycie hibiskusa nie jest bezpieczne dla osób, które spożywają lek na malarię (chlorochina). Hibiskus może obniżyć skuteczność działania leku.

Osoby z cukrzycą lub biorące leki na ciśnienie krwi, powinny kontrolować poziom cukru i ciśnienie podczas spożywania hibiskusa. Wynika to z tego, że hibiskus może zmniejszyć poziom cukru we krwi lub zmniejszyć ciśnienie krwi. Z kolei kobiety w ciąży nie powinny pić herbaty z hibiskusa.

Picie herbaty z hibiskusa w umiarkowanych ilościach uważane jest za bezpieczne, jednakże niektóre produkty (np. suplementy zawierające ekstrakt z hibiskusa) powinny być stosowane ostrożnie, ze względu na obecność innych substancji w tych produktach.

 

źródło:www.medicalnewstoday.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!