Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3149
referer -
uri - /aktualnosci/3149-szczesliwe-wspomnienia-w-walce-ze-stresem
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Szczęśliwe wspomnienia w walce ze stresem

Utworzono: środa, 28, czerwiec 2017 14:42

dreamsWedług badań opublikowanych w czasopiśmie Nature Human Behavior istnieje możliwość, że przywoływanie pozytywnych wspomnień i doświadczeń z przeszłości  może blokować wzrost poziomu kortyzolu w organizmie.

Kortyzol jest hormonem, którego poziom w sytuacjach stresowych wzrasta, dzięki czemu organizm mobilizuje się do działania i wspomaga go w walce ze stresorem. Jednak podwyższony poziom kortyzolu może być połączony z wieloma chorobami, chociażby z chorobami serca czy depresją.

- Istnieją dowody na to, że regulacja emocjonalna może zostać stłumiona  pod wpływem stresu - wyjaśnia dr Mauricio Delgado, profesor psychologii z Uniwersytetu w Rutgers. - Pokazujemy, że potencjalna alternatywna forma regulacji - jeśli bardziej tradycyjne strategie kognitywne nie przyniosą rezultatów - może wzbudzić pozytywne emocje, dzięki przypominaniu sobie pozytywnych wspomnień.

W badaniu Delgado i Speera uczestnicy zanurzali dłonie w lodowatej wodzie i myśleli o radosnych albo neutralnych wspomnieniach. Naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy myśleli o radosnych wspomnieniach, doświadczyli pewnego rodzaju buforu przeciwko rosnącym poziomom kortyzolu w porównaniu do uczestników, którzy myśleli o neutralnych wspomnieniach.

Autorzy powtórzyli eksperyment z inną grupą ochotników, jednak tym razem skanowali mózg uczestników w czasie eksperymentu. Badania wykazały, że uczestnicy myślący o szczęśliwych wspomnieniach doświadczali zwiększonej aktywności w części mózgu, która jest związana z regulacją emocjonalną i kontrolą kognitywną (ten sam obszar, który został stłumiony przez stres) oraz w układzie nagrody.

Pomimo obiecujących efektów Delgado uważa, że potrzebne są dalsze badania, które sprawdzą, czy konkretne wspomnienia ułatwiają otrzymanie takiego efektu. - Pomysł polega na tym, że niektóre z najbardziej pamiętnych wydarzeń pozytywnych wydają się obejmować ludzi bliskich - zauważa. - My oraz inni badacze wykazaliśmy, że interakcje z tymi, którzy są blisko nas, zazwyczaj wpływają na układ nagrody. Istnieje więc ciekawa interakcja między nagrodą, pamięcią i systemami społecznymi, które zaczęliśmy badać.

Tymczasem kiedy tylko poczujesz, że zbliża się sytuacja stresowa pamiętaj, że przywołanie szczęśliwego wspomnienia może być akurat tym, czego potrzebujesz by zablokować wzrost poziomu kortyzolu w organizmie.

źródło: www.health.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!