Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3149
referer -
uri - /aktualnosci/3149-szczesliwe-wspomnienia-w-walce-ze-stresem
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Szczęśliwe wspomnienia w walce ze stresem

Utworzono: środa, 28, czerwiec 2017 14:42

dreamsWedług badań opublikowanych w czasopiśmie Nature Human Behavior istnieje możliwość, że przywoływanie pozytywnych wspomnień i doświadczeń z przeszłości  może blokować wzrost poziomu kortyzolu w organizmie.

Kortyzol jest hormonem, którego poziom w sytuacjach stresowych wzrasta, dzięki czemu organizm mobilizuje się do działania i wspomaga go w walce ze stresorem. Jednak podwyższony poziom kortyzolu może być połączony z wieloma chorobami, chociażby z chorobami serca czy depresją.

- Istnieją dowody na to, że regulacja emocjonalna może zostać stłumiona  pod wpływem stresu - wyjaśnia dr Mauricio Delgado, profesor psychologii z Uniwersytetu w Rutgers. - Pokazujemy, że potencjalna alternatywna forma regulacji - jeśli bardziej tradycyjne strategie kognitywne nie przyniosą rezultatów - może wzbudzić pozytywne emocje, dzięki przypominaniu sobie pozytywnych wspomnień.

W badaniu Delgado i Speera uczestnicy zanurzali dłonie w lodowatej wodzie i myśleli o radosnych albo neutralnych wspomnieniach. Naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy myśleli o radosnych wspomnieniach, doświadczyli pewnego rodzaju buforu przeciwko rosnącym poziomom kortyzolu w porównaniu do uczestników, którzy myśleli o neutralnych wspomnieniach.

Autorzy powtórzyli eksperyment z inną grupą ochotników, jednak tym razem skanowali mózg uczestników w czasie eksperymentu. Badania wykazały, że uczestnicy myślący o szczęśliwych wspomnieniach doświadczali zwiększonej aktywności w części mózgu, która jest związana z regulacją emocjonalną i kontrolą kognitywną (ten sam obszar, który został stłumiony przez stres) oraz w układzie nagrody.

Pomimo obiecujących efektów Delgado uważa, że potrzebne są dalsze badania, które sprawdzą, czy konkretne wspomnienia ułatwiają otrzymanie takiego efektu. - Pomysł polega na tym, że niektóre z najbardziej pamiętnych wydarzeń pozytywnych wydają się obejmować ludzi bliskich - zauważa. - My oraz inni badacze wykazaliśmy, że interakcje z tymi, którzy są blisko nas, zazwyczaj wpływają na układ nagrody. Istnieje więc ciekawa interakcja między nagrodą, pamięcią i systemami społecznymi, które zaczęliśmy badać.

Tymczasem kiedy tylko poczujesz, że zbliża się sytuacja stresowa pamiętaj, że przywołanie szczęśliwego wspomnienia może być akurat tym, czego potrzebujesz by zablokować wzrost poziomu kortyzolu w organizmie.

źródło: www.health.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!