Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3144
referer -
uri - /aktualnosci/3144-zapomnij-o-plazy-i-spedz-lato-w-lesie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Zapomnij o plaży i spędź lato w lesie!

Utworzono: środa, 21, czerwiec 2017 14:40

las copy„Forest bathing” czyli „kąpiel w lesie” jest formą medytacji pochodzącą z Japonii, która ma na celu zredukowanie poziomu stresu. Nie jest to nic nowego, a skoro od tylu lat jest stosowana, to warto dowiedzieć się czym ona jest i czy warto zacząć ją praktykować.

Określenie to pochodzi od japońskich słów „Shirin-yoku”, które oznaczają „czerpanie z atmosfery lasu”. Praktyka ta rozpoczęła się w 1982 roku, kiedy minister rolnictwa w Japonii promował naturę jako formę ekoterapii, wywierającą korzystny wpływ na samopoczucie.

Leczenie terapią leśną

“Ministerstwo promowało terapię leśną, ponieważ badania trwające kilka lat wykazały korzyści zdrowotne ze stosowania takiej terapii.” – powiedziała Susan Joachim, przewodnik terapii leśnej w Melbourne, Australii.

Jedno z badań opublikowanych w Environmental Health and Preventive Medicine wykazało, że osoby które spędzały czas wolny w lesie miały niższy poziom kortyzolu, niższe tętno i niższe ciśnienie krwi niż osoby, które spędzały czas wolny w mieście. Osoby spędzające czas wolny w lesie odczuwały również zdecydowanie niższy poziom stresu. Warto zaznaczyć, że nie są to wyniki tylko jednego badania. Naukowcy przeprowadzili eksperymenty w 24 różnych lasach w Japonii, z 280 uczestnikami.

Pomimo tego, że las jest spokojnym miejscem z pięknymi widokami, korzyści zdrowotne pochodzą bardziej z samych roślin niż z otaczającej nas atmosfery. Wynika to z tego, że drzewa uwalniają fitoncydy, które posiadają zdolności antybakteryjne chroniące rośliny. Według niektórych stanowisk substancje te wzmacniają układ odpornościowy i wpływają na wzrost komórek NK, które pomagają w walce z chorobą.

Terapia ta wprowadzana jest stopniowo przez różne szpitale i instytucje, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie niektórzy lekarze zaczęli zalecać pacjentom „kąpiele w lesie” jako jedną z form dbania o siebie. Podobnie jak joga i akupunktura mogą stać się narzędziem, które pomaga ludziom zmniejszać poziom stresu, który towarzyszy im podczas chronicznego bólu, depresji lub nowotworu. 

Warto rozważyć zastosowanie takiej terapii nawet gdy jest się zdrowym. Dzisiejszy świat zmienia się bardzo szybko, coraz więcej czasu spędzamy na korzystaniu z telefonów, komputerów i Internetu, mamy coraz mniejszy kontakt z naturą. Wycieczka do lasu bez telefonu, chociaż raz w tygodniu, może przynieść korzyści zdrowotne dla naszego organizmu i samopoczucia.

źródło: www.healthline.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!