Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3132
referer -
uri - /aktualnosci/3132-mlodzi-ludzie-powinni-uwazac-na-nadcisnienie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Młodzi ludzie powinni uważać na nadciśnienie

Utworzono: wtorek, 23, maj 2017 15:30

cisnienieNawet u ogólnie zdrowych osób w wieku od 18 do 49 lat niewielkie podwyższenie ciśnienia skurczowego podnosi ryzyko stwardnienia tętnic. To z kolei może prowadzić m.in. do udaru, uszkodzeń nerek czy mózgu.

Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Texas Southwestern Medical Center. Jak twierdzą, zagrożenie pojawia się już przy ciśnieniu skurczowym o wartości powyżej 140 mm Hg, nawet jeśli ciśnienie rozkurczowe nie jest wysokie i wynosi ok. 80 mm Hg. Mówi się wtedy o izolowanym nadciśnieniu skurczowym. Za optymalne ciśnienie skurczowe uznaje się natomiast 120 mm Hg.

Autorzy pracy opublikowanej w piśmie "Hypertension", przebadali ponad 2 tys. pacjentów - z pomocą techniki rezonansu magnetycznego ocenili stan aorty (głównej tętnicy, która odprowadza utlenowaną krew z serca) u każdego uczestnika. Było to największe tego typu badanie w Stanach Zjednoczonych. Podwyższone ciśnienie skurczowe wiązało się niestety z jej stwardnieniem w odcinku bezpośrednio połączonym z sercem. Teraz badacze zamierzają w podobny sposób przyjrzeć się nerkom i mózgom ochotników, ponieważ podejrzewają możliwość uszkodzeń tętnic także w tych narządach.

Uczeni tłumaczą, że starsze osoby o nieco podwyższonym ciśnieniu skurczowym są zwykle leczone, lecz część lekarzy unikała terapii u młodszych pacjentów, zakładając, że niewielkie odchylenie od normy ma związek z wiekiem i zniknie samo. Niektórzy uważali wręcz, że wyższe ciśnienie może być związane z silnym sercem, ponieważ pojawiało się niekiedy u młodych sportowców.

To jednak mógł być błąd. "Uważam, że należy rozważyć wcześniejsze leczenie tych pacjentów" - mówi autorka projektu prof. Wanpen Vongpatanasin. "Niepokoi mnie, że niepodjęcie leczenia teraz doprowadzi do większej liczby uszkodzeń mózgu i nerek w przyszłości. Stan ten nie poprawi się, tylko pogorszy" - dodaje.

Autorzy badania zwracają uwagę, że choć u młodych osób rzadko dochodzi do zawału czy udaru, to liczba przypadków podwyższonego ciśnienia skurczowego u Amerykanów w wieku od 18 do 39 lat zwiększyła się ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich dwóch dekad i dotyczy ok. 5 proc. tej populacji. Naukowcy uważają, że może to mieć związek z coraz powszechniejszą otyłością. Niestety stanowi ona rosnący problem w wielu rozwiniętych krajach.

źródło: PAP

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!