Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3104
referer -
uri - /aktualnosci/3104-brak-witaminy-b1-wplywa-na-rozwoj-motoryczny-dzieci
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Brak witaminy B1 wpływa na rozwój motoryczny dzieci

Utworzono: poniedziałek, 03, kwiecień 2017 12:53

witamina BDeficyty witaminy B1 w niemowlęctwie wpływają negatywnie na zdolności motoryczne dzieci – ostrzegają izraelscy naukowcy.

Do wniosków tych naukowcy doszli monitorując stan zdrowia dzieci, które w 2004 roku były karmione mlekiem modyfikowanym, w którego składzie zabrakło witaminy B1 (tiaminy).

W badaniu przeprowadzonym przez prof. Avivę Fattal-Valevski z Uniwersytetu Telawiwskiego oceniono rozwój 39 spośród tych dzieci - wyniki zaś porównano z ich rówieśnikami, które nie doświadczyły żadnych żywieniowych deficytów.

Jak się okazało dzieci, które karmiono mlekiem bez tiaminy, miały znacznie gorsze zdolności motoryczne, niż ich rówieśnicy. Różnice były zauważalne zwłaszcza w przypadku utrzymywania równowagi i tzw. motoryki małej, czyli sprawności dłoni i palców.

Biorące udział w badaniu dzieci były karmione w niemowlęctwie mlekiem modyfikowanym o nazwie Remedia. W 2004 r. w Izraelu wybuchł wokół niego skandal. W składzie mleka zabrakło witaminy B1, co doprowadziło do śmierci trójki dzieci i spowodowało nieodwracalne uszkodzenia serca i układu nerwowego u 23 innych niemowląt.

Prof. Fattal-Valevski podkreśla, że zdolność ludzkiego ciała do gromadzenia tiaminy jest niewielka. Utrzymuje się ona w organizmie jedynie przez ok. 3 tygodnie, co oznacza, że jej zapasy muszą być często uzupełniane.

- Udowodniliśmy, że deficyty witaminy B1 w niemowlęctwie mają długoterminowy wpływ na małą i dużą motorykę u dzieci, jak również na ich umiejętność utrzymywania równowagi. Wyniki naszego badania podkreślają wagę właściwego karmienia niemowląt i regularnej kontroli substytutów mleka matki - podsumowuje prof. Fattal-Valevski.

źródło: portalspozywczy.pl

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!