Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3086
referer -
uri - /aktualnosci/3086-dziewiec-sposobow-na-ograniczenie-zuzycia-plastiku
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Dziewięć sposobów na ograniczenie zużycia plastiku

Utworzono: wtorek, 07, marzec 2017 11:41

plastik copyWedług prognoz, w 2050 roku w morzach będzie pływało więcej plastikowych butelek niż ryb.

Plastikowa wyspa pokrywająca oceany nie przestaje rosnąć. Czy niebawem utworzy kolejny kontynent? Czy za trzydzieści lat na plaży zamiast muszelek będziemy zbierać zakrętki i foliowe torebki? Nie koniecznie. Teraz jest najlepszy czas aby to zmienić. Zobacz jak w prosty sposób ograniczyć codzienne zużycie plastiku.

1. Zabierz własną torbę na zakupy

Plastikowe torebki to prawdziwa zmora. Zużywamy ich bezliku każdego dnia, w sumie kilkaset w ciągu roku. Po przyniesieniu zakupów do domu, wyrzucamy je do kosza skąd zazwyczaj trafiają na wysypiska, rzadziej do ponownego przetworzenia i zdecydowanie za często do rzeki, morza, lasu… Są bardzo lekkie więc łatwo przemieszczają się z wiatrem. W wodzie stają się prawie niewidoczne przez co zaplątują się w nie zwierzęta. Nie przykładaj do tego ręki. Zapakuj zakupy do wielorazowej torby.

2. Do kawiarni idź ze swoim kubkiem

Popularne w kawiarniach jednorazowe kubki na kawę to prawdziwa zmora dla środowiska naturalnego. Pokryty cienką warstwą folii papier, jest bardzo trudny do ponownego przetworzenia. Wiele firm w ogóle nie próbuje poddawać ich recyklingowi. W opinii klientów papierowe kubki są ekologiczne. Wyprowadzanie ich z błędu nie jest w interesie sprzedawców. Jeśli często kupujesz kawę na wynos, wybierz kawiarnię w której chętnie naleją ją do przyniesionego z domu termicznego kubka. W niektórych miejscach korzystając z własnego naczynia zapłacisz mniej niż pijąc z jednorazówki.

3. Używaj własnego pojemnika na jedzenie

Niezależnie od tego czy bierzesz ze sobą kanapkę do pracy, sałatkę na uczelnię, czy chcesz zabrać z restauracji resztę posiłku albo nawet całe danie na wynos korzystaj z własnego pojemnika. Nie musisz kupować designerskiego lunchboxa. Wystarczy szczelny pojemnik który masz w domu już od dłuższego czasu.

4. Noś ze sobą butelkę na wodę

Idealna byłaby szklana, ale wybór jest nieograniczony. Ta z tworzywa będzie lżejsza i raczej się nie potłucze, pamiętaj jedynie aby unikać szkodliwego BPA. Jeśli masz obawy dotyczące picia wody z kranu, zainwestuj w butelkę z filtrem. Nie używaj ponownie butelek typu pet, gdyż grozi to przedostawaniem się do wody szkodliwych substancji o czym więcej w artykule Plastik plastikowi nierówny. Zrezygnuj z kupowania butelkowanej wody oraz innych napojów sprzedawanych w butelkach z tworzywa i foliowanych kartonach. To zadziwiające o ile mniej plastikowych śmieci wyprodukujesz.

5. Zrezygnuj ze słomek i jednorazowych sztućców i naczyń

Francja jest pierwszym krajem, który ze względu na ochronę środowiska, od 2020 roku całkowicie zakaże używania plastikowych sztućców, kubków i talerzyków. Wszystkie jednorazowe naczynia będą musiały być wytworzone z naturalnych materiałów i nadawać się do kompostowania. Nie czekaj na odpowiednią ustawę. Już dziś zrezygnuj z jednorazówek, w szczególności tych plastikowych.

6. Nie jedz w fast foodach

Każdy słyszał już o tym, że jedzenie w fast foodach jest niezdrowe ze względu na wysoką kaloryczność, obecność oddzielanego maszynowo mięsa oraz wysoką zawartość tłuszczy trans, cukru czy soli. Ostatnie badania pokazały, że niezdrowe są nawet same opakowania. Pudełka na hamburgery czy frytki, a nawet arkusze papieru do owijania kanapek zawierają szkodliwe związki (PFAS), które przedostają się do pożywienia. Rezygnując szybkiego jedzenia, nie tylko ograniczasz zużycie opakowań w które jest ono pakowane, lecz zmniejszysz również ich negatywny wpływ na własne zdrowie.

7. Nie kupuj w plastiku

Trudno nie dostrzec przerostu formy nad treścią obserwując sposób pakowania produktów spożywczych, w szczególności warzyw i owoców. W skrajnych przypadkach opakowanie jest większe niż sam produkt, w innych pakuje się rzeczy które pakowania w ogóle nie wymagają. Jaki sens ma sprzedawanie papryki czy jabłek na styropianowej tacce owiniętej folią? Czy natura nie wyposażyła ich wystarczająco aby przetrwały zbiorowy transport w skrzynkach? Kupuj tam, gdzie płacisz za to co kupujesz, a nie za dodatkowe kilogramy plastiku.

8. Resztki jedzenia przechowaj w słoikach

Torebki strunowe, folia spożywcza? Nie będą potrzebne jeśli zachowasz puste słoiki po dżemach, sosach czy ogórkach. Większość tego co zostaje z obiadu da się przechować w słoiku. To co nie zmieści się do słoika schowaj do materiałowych woreczków lub wielorazowych pojemników.

9. Opowiedz innym dlaczego warto ograniczyć plastik

Świeć przykładem. Chwal się używaniem wielorazówek. Zrób sobie selfie z kubkiem termicznym zamiast modnego papierowego. Jeśli to ważne, sieciowe kawiarnie mają w ofercie duży wybór naczyń z logo. Kupuj w lokalnym warzywniaku. Oszczędzisz sobie dźwigania do domu dodatkowych kilogramów folii, torebek i styropianu, w które pakuje się warzywa i owoce w markecie. Noś dumnie materiałową torbę, zamiast foliówek z popularnym owadem. Nie bój się prosić o zapakowanie jedzenia do własnego pojemnika. Pokaż znajomym i rodzinie, że można żyć inaczej. Ja, my, oni, one – razem stworzymy modę na eko.

źródło: ulicaekologiczna.pl

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!