Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3057
referer -
uri - /aktualnosci/3057-4-produkty-ktorych-nie-nalezy-laczyc
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

4 produkty, których nie należy łączyć

Utworzono: wtorek, 24, styczeń 2017 17:29

mityBardzo często łączymy produkty, które jemy lub pijemy. Te połączenia wydają się nieraz tak oczywiste, że nie zwracamy uwagi, że „kawa z mlekiem” to dwa elementy. Okazuje się, że nie wszystkie kombinacje służą naszemu zdrowiu.

Herbata i mleko

Herbatę z mlekiem, czyli tzw. „bawarkę” często piją kobiety ciężarne lub karmiące piersią, wierząc, że zwiększy to ilość mleka w piersiach. Tak jednak nie jest. Walor smakowy herbaty z mlekiem podlega indywidualnej ocenia każdego z nas, jednak takie połączenie może być dość kłopotliwe.

Czarna herbata zawiera wiele antyoksydantów, które pomagają zwalczyć stany zapalne w organizmie, niejako lecząc przewlekłe choroby serca i cukrzycę. Kiedy dodajemy do niej mleka, herbata traci swoje właściwości. Dlaczego? Białka mleka wiążą się z antyoksydantami i uniemożliwiają im wchłonięcie. Jednocześnie zawarta w herbacie teina przeszkadza we wchłanianiu wapnia znajdującego się w mleku.

Dżem i białe pieczywo

Cukry proste odpowiadają za szybki i gwałtowny skok cukru we krwi. Białe pieczywo posmarowane słodką konfiturą spowoduje taki właśnie skok. Stężenie cukru we krwi szybko rośnie, a organizm musi pracować na pełnych obrotach, by go obniżyć do odpowiedniego poziomu. Jest to dodatkowe obciążenie trzustki, która uwalnia insulinę.

Zazwyczaj po takim szybkim skoku cukru we krwi jego poziom szybko spada, a energia zamienia się w zmęczenie i rozdrażnienie.

W dłuższej perspektywie takie nagłe skoki poziomu cukru mogą prowadzić do insulinooporności i cukrzycy. Lepiej więc zamienić białe pieczywo na razowe, pełnoziarniste, które zawiera błonnik. Ta substancja pomaga trzymać właściwy poziom cukru we krwi i ułatwia trawienie.

Sałata i beztłuszczowe sosy

Istnieje przekonanie, że dodanie do niskokalorycznej sałatki sosu na bazie oleju, zrujnuje zdrowy posiłek. Jednak unikanie tłuszczów (również roślinnych) w sałatkach to błąd, ponieważ to właśnie one są nośnikami substancji odżywczych i pomagają im dostać się do krwi. Karotenoidy, czyli pigmenty roślinne, mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby układu krążenia czy zwyrodnienie plamki żółtej, gdy zjadamy je w połączeniu właśnie z tłuszczami.

Alkohol i kofeina

Wino do obiadu, a później kawa to nie najlepszy pomysł. Kofeina i alkohol to dwa źródła energii, które wzajemnie się potęgują. Jeśli więc po wypiciu wina czy piwa będziesz delektować się kawą, możesz sobie zafundować mieszankę wybuchową, a uczucie „bycia pijanym” wzrośnie. Powodem tego jest fakt, że kofeina maskuje efekty zatrucia alkoholowego.

źródło: portal.abczdrowie.pl

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!